شناسایی ۱۷۶ واحد صنعتی آلاینده در آذربایجان شرقی تفکر

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: با بررسی های مدون و رصد کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی و تولیدی استان، تاکنون تعداد ۱۷۶ واحد آلاینده شناسایی شده است.
حمید قاسمی با حضور در خبرگزاری ایرنای مرکز آذربایجان شرقی ضمن ارایه گزارشی از عملکرد محیط زیست استان در سال گذشته، توجه و کنترل کامل وضعیت زیست محیطی واحدهای صنعتی را یکی از دغدغه های اصلی و جزو وظایف تعریف شده و مهم این مجموعه خواند و افزود: در این زمینه با هیچ یک از واحدهایی که آلاینده بوده و به محیط زیست ضرر می رسانند تعارف نداریم.
وی اظهار داشت: تمام واحدهای صنعتی و تولیدی استان از جمله پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در رصد کامل محیط زیست هستند و کارخانجاتی که بر اساس معیارهای تعریف شده محیط زیست، آلاینده تشخیص داده شوند بلافاصله برای پرداخت ۱ درصد از سهم فروش محصولات خود به اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی معرفی می شوند تا تسبت به اخذ مبالغ مربوطه اقدام شود.
قاسمی، راه اندازی واحد پایش زیست محیطی واحدهای صنعتی را از جمله اقدامات برجسته برای کنترل آلایندگی ها در استان برشمرد و ادامه داد: این واحد به صورت شبانه روزی فعال بوده و واحدهای صنعتی را کنترل می کند.
وی با بیان اینکه محیط زیست آذربایجان شرقی نسبت به آلایندگی و سطح زیان دهی واحدها وارد عمل می شود، تشریح کرد: بر این اساس تعدادی از واحدها به سمت فیلتراسیون رفته و برخی از واحدها نیز ملزم به ایجاد تصفیه خانه ها شده اند و البته تعدادی از واحدهای صنعتی نیز با تعریف برنامه زمان بندی شده مکلف به اصلاح شبکه سوخت خود شده اند.
قاسمی با تاکید بر اینکه برای محیط زیست آذربایجان شرقی واحدهای صنعتی بزرگ و کوچک در موضوع رعایت موازین زیست محیطی تفاوتی ندارند، از معرفی برخی از این واحدها به مراجع قضایی خبر داد.
وی جمع آوری تعداد ۱۵۰ واحد کوچک و بزرگ بازیافت در آذربایجان شرقی طی سال گذشته را از دیگر اقدامات حفاظت محیط زیست برای کاهش آلایندگی ها در استان بیان و اضافه کرد: در مجموع به دلیل اقدامات یاد شده طی سال ۱۳۹۷ تعداد روزهای پاک در استان نسبت به سال ۱۳۹۶ به میزان ۷ درصد افزایش پیدا کرد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه هر واحد تولیدی و صنعتی پتانسیل آلایندگی دارد، گفت: اما مجموعه محیط زیست بر اساس معیارهای مشخص و همچنین متناسب با واحدهای مربوطه ضوابطی را تعریف و به صاحبان واحدها اعلام می کند تا در کاهش اثرات منفی زیست محیطی وارد عمل شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از