روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 238
  • 849
  • 1,360,150
شناسایی ۴۵۰ گونه از گیاهان دارویی در آذربایجان شرقی

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی گفت: حدود ۴۵۰ گونه از گیاهان دارویی در سطح استان شناسایی شده است که این گیاهان دارویی در استان ما جایگاه ویژه‌ای دارند.
ایوب ایرانی فام در اولین همایش استانی گیاهان دارویی که در دانشگاه آزاد واحد مرند برگزار شد، ضمن اعلام این مطلب افزود: طبق آمار وزارت جهادکشاورزی از ۴۲۲ هزار گونه گیاهی دنیا، ۸ هزار گونه در کشور ایران می باشد.
ایرانی‌فام ادامه داد: با توجه به اینکه استان ما مثل سایر نقاط کشور با چالش کم آبی مواجه است الان توسعه کشت گیاهان دارویی جزو برنامه های سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی بوده و در الگوی کشت، گیاهان دارویی که از نظر میزان مصرف آب توقع کمی دارند و از نظر اقتصادی کاملا درآمدزا برای کشاورزان است، ترویج داده می‌شوند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان اظهار کرد: مدیریت جهادکشاورزی کلیه شهرستان‌ها با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی پتانسیل‌های هر منطقه را مورد بررسی قرار داده و مناطق مستعد برای گونه‌های گیاهی مختلف مشخص شده و در این رابطه به صنایع فرآوری توجه جدی شده است.
وی افزود: توسعه کشت با توجه به اقتصادی بودن تولید برای بهره برداران می تواند نقش ایفا بکند لذا در این رابطه هر چه قدر بتوانیم صنایع تبدیلی و تکمیلی این محصول را راه اندازی کنیم و ارزش افزوده به محصول تولیدیمان بدهیم اقتصادی شده و در بازارهای جهانی خواهیم توانست جایگاه ویژه ای را برای کشورمان فراهم نماییم.
مهندس ایرانی فام تصریح کرد: با توجه به اینکه ما با کمبود آب و خشکی وکم آبی مواجه هستیم و دریاچه ارومیه هم نمودی از این رخداد است، لذا لازم است ما از قطره قطره آبمان بهینه استفاده کنیم و از هدر رفت آب جلوگیری نماییم و به جای کشت محصولات پر توقع و با مصرف آب بالا بتوانیم محصولاتی را زیر کشت ببریم که توقع آب کمتری را دارند و همچنین تا حد امکان محصولات با نیاز آبی بیشتر را به محیطهای کنترل شده (گلخانه ها) هدایت کنیم.
وی ادامه داد: این جزو برنامه های الگوی کشت سازمان بوده که می تواند میزان مصرف آب را کاهش و اشتغال پایدار و تولید محصول را در منطقه ما داشته باشد.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی استان گفت: در حال حاضر یک مرکز ملی گیاهان دارویی در کشور شکل گرفته و در استان ما ستاد کشت گیاهان دارویی می باشد، در این رابطه شورای سیاست گذاری توسعه کشت گیاهان دارویی با کمیته‌های تخصصی در زمینه کشت محصول و هم در رابطه با فرآوری محصول و تجارت در استان فعالیت می‌کند و دانشگاه‌ها هم توجه جدی در این زمینه دارند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی تاکید کرد: در حال حاضر اقدام دانشگاه آزاد واحد مرند در برگزاری این همایش یک اقدام مفید و موثر بوده و نشان می‌دهد که هماهنگی در بین بخش‌های مختلف ایجاد شده و در این بحث گیاهان دارویی به صورت علمی راهبری و هدایت می‌شود که به امید خدا چنین تعاملاتی در آینده باعث رونق اقتصادی تولیدات گیاهان دارویی و توسعه کشت این محصول در سطح استان خواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز