روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 672
  • 857
  • 1,393,965
شهرداری تبریز پیشتاز مدیریت اجتماعی و فرهنگی شهر

شهرداری در کنار ماموریت‌های خاص عمرانی و خدماتی، در حالی جهت‌گیری فرهنگی و اجتماعی شهر را عهده‌دار شده که قانوناً در بخش‌های عمده‌ای از آن، وظیفه قانونی بر عهده ندارد.
به گزارش شهریار، شهر در مفهوم کلی خود، شامل یک‌ سری سخت‌افزارها و نرم‌افزارهاست. سخت‌افزار شهری، عمدتاً شامل حوزه‌های عمرانی، ترافیکی و خدماتی بوده و شرایط ساختاری و فیزیکی شهر را پیش می‌برد؛ در کنار این رویکرد، حوزه‌های نرم‌افزاری، شامل رویکردهای فرهنگی و اجتماعی است.
اقدامات گسترده سخت افزاری در سال‌های اخیر، تا حدود زیادی چهره شهر را دگرگون کرده که نماد بارز آن در بخش‌های عمران، حمل‌و‌نقل، ترافیک و فضای سبز بارز است. نگرش فرهنگی و اجتماعی، ناظر بر فضای فکری و روحی لازم برای بهره‌برداری از این امکانات است. به بیان دیگر، امکانات و تجهیزات شهری، زمانی ارزشمند است که در خدمت نشاط و سلامت روحی و جسمی شهروندان باشد.
معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز، در سال‌های اخیر، با در نظر داشتن همین ضرورت، به صورت عملیاتی وارد حوزه‌های ذی‌ربط شده و بدون توجه به مرزبندی دستگاه‌های متولی، بودجه و امکانات شهرداری تبریز در خدمت دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی استان قرار داده‌است.
پیشگیری از گسترش آسیب‌های اجتماعی، غنی‌سازی اوقات فراغت، برنامه‌های توانمندسازی در فرهنگسراها، توسعه زیرساخت‌های ورزش همگانی، ارائه آموزش‌های شهروندی، پشتیبانی از رویدادهای فرهنگی ملی و بین‌المللی شهر و حمایت از گروه‌های مردم‌نهاد، نقش کلی شهرداری تبریز در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی است.
حجت‌الاسلام احمد حمیدی، معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تبریز در این مورد خاطرنشان می‌کند: شهروندان به عنوان مهم‌ترین ناظران فعالیت‌های شهر، به خوبی شاهد تاثیر اقدامات شهرداری در حوزه‌های نرم‌افزاری هستند؛ همین دلگرمی موجب می‌شود که شهرداری، با در نظر داشتن اصل همدلی و بدون هیچ‌گونه چشم‌داشت، تلاش خود را صرف حمایت از دستگاه‌های متولی کند؛ این رویکرد به خصوص با در نظر داشتن نارسایی‌های مالی دولت ضروری بوده و در جبران خلاهای فرهنگی و اجتماعی شهر نقش موثر داشته‌است.
وی با بیان این‌که شهرداری تبریز سال گذشته، از بین ۲۹ دستگاه اجرایی استان، رتبه نخست غنی‌سازی اوقات فراغت را از آن خود کرده‌‌است، تصریح کرد: کسب این رتبه در شش محور آئینی و مذهبی، آموزش‌های شهروندی، ورزش همگانی و بازی‌های سنتی، تفریحی و گردشگری، سلامت و امور اجتماعی بوده و حدود ۵۰۰ هزار مخاطب را تحت‌پوشش قرار داده‌است.
حجت‌الاسلام حمیدی، تصریح کرد: شهرداری تبریز با برخورداری از ۲۹ تیم حرفه‌ای ورزشی، ۲۲ سالن ورزشی و بیش از ۲۰۰ ست ورزشی، پشتیبان نخست ورزش تبریز در هر دو حوزه قهرمانی و همگانی است.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تبریز اضافه کرد:۲۶ سالن ورزشی، ۱۸ فرهنگسرا، ۱۷ خانه سلامت، ۳۴ کتابخانه، ۷ پارک بانوان، ۵ مرکز گردشگری و ۷ موزه تاریخی، از زیرساخت‌های کم‌نظیر شهرداری تبریز در ارائه خدمات کم‌نظیر اجتماعی و فرهنگی به شهروندان است.
وی راه‌اندازی مرکز ماده ۱۶ ترک اعتیاد و مهارت‌آموزشی شهرداری تبریز، را از خدمات ماندگار شهرداری تبریز عنوان کرد و افزود: این مرکز با هزینه ۴ میلیارد تومان، توسط شهرداری تبریز احداث شده و فعالیت آن، با هزینه‌کرد ماهانه ۱۰۰ میلیون تومان، زمینه تولد دوباره و مهارآموزی حدود ۲ هزار معتاد متهاجر را فراهم آورده‌است.
حجت‌الاسلام حمیدی، با بیان این‌که شهرداری تبریز، در خصوص این مرکز، حامی دستگاه قضایی و انتظامی استان بوده‌است، تصریح کرد: تاثیر این موهبت ارزشمند، در کاهش بزه‌های اجتماعی، ارتقای امنیت عمومی و صیانت از حیثیت فرهنگی و اجتماعی شهر، برای عموم شهروندان بارز است.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تبریز با اشاره به حمایت شهرداری تبریز از چهار گروه‌مردم‌نهاد در حوزه آسیب‌های اجتماعی، گفت: هم‌اکنون ۵۰ کارشناس زبده فرهنگی و اجتماعی با حضور مستمر در سطح بوستان‌ها، در برپایی کارگاه‌های توانمندسازی شهرداری تبریز نقش موثر دارند؛ این کارگاه‌ها، با محوریت آسیب‌های اجتماعی به خصوص در حوزه پیشگیری از مواد مخدر، آگاه‌سازی خانواده‌ها و ارتقای آگاهی عمومی شهروندان را هدف قرار داده‌است.
وی در پایان تاکید کرد: شهروندان، مخاطبان اصلی برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی شهر به شمار می‌روند و شهرداری، در سال‌های اخیر، در هر نقطه از شهر که از ناحیه آسیب‌های اجتماعی احساس تهدید کرده، پیش‌تر از دستگاه‌های متولی وارد عمل شده‌است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز