روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
شهرستان

خاکبرداری محل رانش زمین در خمارلو

معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی گفت: محل رانش زمین در منطقه خمارلو از توابع شهرستان خداآفرین با هدف پایدارسازی محل، خاکبرداری می شود.
محمدصادق پورمهدی در جلسه شورای مدیریت بحران خداآفرین، اظهار کرد: این اقدام برای تثبیت لغزش و پایدارسازی محل رانش در ضلع شرقی خمارلو با انجام کاهش شیب، شمع کوبی در ساختمان ها در سطح سه هکتار با هزینه ای معادل دو میلیارد ریال به صورت پله ای در عمق شش متری زمین در سریع ترین زمان انجام می شود.
وی با بیان اینکه بافت خاک، فعل و انفعالات خاک و عوامل طبیعی و انسانی، رانش در یک منطقه را تهدید می کند، بر اقدام منطبق بر مطالعه علمی در این خصوص تاکید کرد و افزود: محدوده رانش بعد از خاکبرداری برای ایجاد پوشش گیاهی و فضای سبز از سوی راه و شهرسازی به شهرداری واگذار خواهد شد.
پورمهدی با بیان اینکه دستگاه های اجرایی استان در این راستا آماده همکاری هستند، از ادارات شهرستان خواست تا ماشین آلات مورد نیاز در عملیات خاکبرداری را در اختیار شهرداری قرار دهند.
فرماندار شهرستان خداآفرین نیز در این جلسه با بیان اینکه رانش در این محدوده سابقه دارد و عوامل انسانی و نفوذ آب به زیر خاک، خاکبرداری در ساخت و سازهای مناطق مختلف محدوده خمارلو عامل تحریک و تشدید رانش زمین بوده است، گفت: ساخت وسازهای عمودی و ایجاد شبکه فاضلاب شهر خمارلو اولویت اصلی است.
امین امینیان اضافه کرد: سازمان آب منطقه ای در سه نقطه از محل گمانه زنی هایی با سه دستگاه ماشین به طول ۱۵ متر انجام داده که نمونه های مورد مطالعه در اختیار کارشناسان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه این رانش در حد فاصل جهاد کشاورزی و فلکه مرزبانی اتفاق افتاد، انتقال ۴۱خانوار ساکن در محل رانش به محل اسکان اضطراری در خانه معلم، مدارس و کمپ گردشگری منطقه آزاد ارس، بازدید اکیپ مخاطرات طبیعی استان و کارشناشان پژوهشکده طبیعی کشور از محل رانش، تهیه نقشه توپوگرافی جهت خاکبرداری، عملیات حفاری، مطالعه نمونه ای گمانه زنی ماشینی و اعلام نظر سازمان زمین شناسی را از جمله اقدامات انجام یافته از زمان وقوع رانش تاکنون اعلام کرد.
یازده تیرماه امسال رانش زمین در محدوده شرقی منطقه خمارلوی شهرستان خداآفرین روی داد که تلفات جانی و مالی نداشت. خمارلو مرکز شهرستان خداآفرین در ۲۵۰ کیلومتری شمال تبریز واقع است. شهرستان خداآفرین با حدود ۳۵ هزار نفر جمعیت در ۲۳۰ کیلومتری شمال غرب تبریز در حاشیه رودخانه مرزی ارس واقع است.

صادرات محصولات غیرنفتی به ارزش ۶/۸ میلیون دلار از گمرک مراغه

رئیس اداره گمرک مراغه از صادرات ۶ میلیون و ۸۷۶ هزار دلاری محصولات صنعتی و غیرنفتی این شهرستان در چهار ماهه نخست امسال به خارج از کشور خبر داد.
حیدر جلال زاده افزود: این محصولات صادراتی شامل ۲۴ هزار و ۷۳۳ تن انواع محصولات صنعتی به ارزش ریالی ۲۲۳ میلیارد و ۱۶۶ میلیون ریال بوده است. عمده این محصولات شامل انواع شیشه جام، آیینه و کربنات سدیم بوده که از طریق گمرک این شهرستان به ۱۰ کشور جهان از جمله ترکیه، گرجستان و عراق صادر شده است.
گمرک مراغه از آذرماه ۱۳۷۵ و به‌ منظور تسریع در تشریفات گمرکی و صادرات خشکبار مراغه و شهرستان ‌های مجاور فعالیت خود را آغاز کرد.شهرستان مراغه با حدود ۲۵۰ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی واقع شده و از ظرفیت های مناسبی در بخش صادرات محصولات غیرنفتی از جمله صنایع تبدیلی، صنعتی و کشاورزی برخوردار است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز