روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 1,018
  • بازدید دیروز: 1,264
  • کل بازدید ها: 843,230
شهرستان

ضرورت تجهیز و توسعه کتابخانه های عمومی

فرماندار هشترود بر ضرورت تجهیز و توسعه کتابخانه های عمومی شهرستان هشترود تاکید کرد.
حسن مستفید در جلسه ای با اعضای منتخب شورای شهر وسرپرست شهرداری شهرهشترود در خصوص مشکلات کتابخانه های هشترود گفت: باید کتاب های موجود در کتابخانه ها نیز افزایش پیدا کند.
وی با بیان اینکه توسعه کتابخانه ها نیز ضروری است، گفت: باید در مناطق کم برخوردار نیز تعداد کتابخانه ها افزایش پیدا کند.
فرماندار هشترود برای تاسیس کتابخانه ای مجهز و در شان شهرستان فرهنگ دوست هشترود راهکارهای مناسب ارائه کرد و با بررسی نقشه هادی شهر جهت تهیه زمین مناسب برای احداث کتابخانه استاندارد تاکید کرد.
اسدی مسئول کتابخانه های هشترود نیز در این جلسه بااشاره به اهمیت کتاب و کتابخوانی از زحمات و پیگیری های فرماندار شهرستان و اعضا ی شورای اسلامی شهر وهمکاری های همه جانبه آنها در امر توسعه کتابخانه ها و نیز ازسرپرست شهرداری به جهت تلاش در واریز نیم درصد درآمد شهرداری ها به انجمن کتابخانه ها قدردانی کرد.

۸۰ درصد آب ایران در کشاورزی مصرف می شود

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان شرقی گفت: ۸۰ درصد آب ایران در کشاورزی مصرف می شود.
اکبر عبدی قاضی جهانی در کارگاه آموزشی ترویجی بهینه سازی مصرف آب کشاورزی قاضی جهان گفت: ۸۰ درصد آب ایران در کشاورزی مصرف می شود و در عین حال ۷۰ درصد آب مصرف شده در بخش کشاورزی هدر می رود و در صورتی که مصرف آب در کشاورزی قطره ای و بارانی نشود صنعت چند هزار ساله کشاورزی در آستانه نابودی قرار خواهد گرفت.
وی با بیان اینکه با خطرات بی آبی در آینده جابجایی های بزرگ جمعیتی در ایران صورت خواهد گرفت و شمالغرب کشور با خشک شدن دریاچه ارومیه و آبهای زیرزمینی قابلیت سکونت خود را از دست خواهد داد بر لزوم مکانیزه کردن مصرف آب کشاورزی و تجدید نظر در کشت نوع محصولات کشاورزی تاکید کرد و افزود: اگر آبیاری در کشور مکانیزه شود سالانه یک هزار و ۴۰۰ میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی خواهد شد.
عبدی قاضی جهانی با بیان اینکه دولت برای توسعه آبیاری امکانات خوبی داده طوری که ۸۵ درصد هزینه کشاورزانی که به جای آبیاری غرقابی اقدام به راه اندازی آبیاری قطره ای و بارانی کنند را پرداخت می کند و ۱۵ درصد بقیه هم وام پنج ساله می دهد افزود: در آبیاری قطره ای ۹۰ درصد و در آبیاری بارانی ۷۰ درصد راندمان بالا می رود و باید گفت ده ها برکات دیگر بر این نوع آبیاری حاصل می شود.
وی پرهیز از روش آبیاری غرقابی و فرهنگ سازی به منظور درونی کردن روش آبیاری مدرن و قطره ای را مهمترین راه حل جهت مدیریت منابع آبی استان با توجه به خشکسالی های اخیر دانست و افزود: برای کشوری که در سرزمینی خشک و نیمه خشک قرار دارد و میانگین بارش سالانه درازمدت آن از میانگین بارش جهانی کمتر است، کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی آن جزو اهداف استراتژیک دولت است که اگر با جدیت در تحقق این هدف کوشش نشود، با محدود بودن حجم آبهای تجدید شونده کشور، در آینده باید با کاهش شدید محصولات کشاورزی، نابودی منابع آب بخصوص آبهای زیرزمینی، توسعه نیافتن صنعت و مشکلات عدیده در تامین آب شرب مواجه خواهیم بود و محصول همه این موارد خدشه دار شدن امنیت غذایی اجتماعی و سیاسی است.
عبدی قاضی جهانی با بیان اینکه کاشت، داشت و برداشت محصول در زمین های خرده مالک اگر به صورت یکپارچه انجام شود و سپس محصول برداشت شده مطابق سهم زمین، تقسیم شود، عامل بسیار مهمی در افزایش راندمان آبیاری و بستر اجرای طرحهای آبیاری تحت فشار و تغییر سیستم آبیاری سنتی به آبیاری مدرن است گفت: متاسفانه در حال حاضر با اجرای قانون ارث، زمین‌های کشاورزی مرتب در حال تقسیم شدن و خرد شدن است اما تاکنون اقدامات عملی یا موفقیت چشمگیری برای جلوگیری از خردشدن زمین‌های کشاورزی و تبدیل شدن آنها به زمین های خرده مالک انجام نشده است در این زمینه نه اقدامات بازدارنده و نه اقدامات تشویقی خاصی صورت نگرفته است.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز