روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 266
  • 749
  • 1,336,751
شهرستان

مسئولین در جریان زلزله ارسباران روستائیان را متهم می‌کردند

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با یادآوری اینکه مسئولین در جریان زلزله سال ۹۱ روستائیان را متهم می کردند، گفت: با وجود ناهماهنگی‌های برخی دستگاه‌ها، ولی اقدامات خوبی انجام‌شده است.
بیت‌الله عبدالهی در کنفرانس ملی ساخت و ساز مناطق لرزه‌خیز و یادبود زلزله منطقه ارسباران که در تالار وحدت دانشگاه تبریز برگزار شد، اظهار داشت: در این‌گونه کنفرانس‌ها می‌بایست در مورد مسائل فنی زلزله بحث شود ولی بیشتر به مسائل اجتماعی زلزله پرداخت می‌شود.
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با اشاره به اینکه در زمان زلزله منطقه ارسباران برای بازسازی مناطق زلزله‌زده تلاش‌های خوبی انجام‌شده است، افزود: متأسفانه در زمان پیش از زلزله تلاش‌ها ضعیف و کافی نبوده است.
وی ادامه داد: کسانی که پیش از وقوع زلزله سال ۹۱ شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس در مسئولیت‌های خود کوتاهی کرده بودند و آمدند در کمال وقاحت پشت دوربین گفتند که ما به روستائیان وام دادیم و روستائیان با پول وام به مشهد رفتند و باید قبول کنیم که پیش از وقوع زلزله برنامه مدون برای مقاوم‌سازی مساکن علی‌الخصوص مساکن روستایی نداشته‌ایم.
عبدالهی اضافه کرد: مقاوم‌سازی مساکن روستایی تنها یک‌بخشی از مشکلات روستایی بوده و مشکل اصلی ما در روستاها فقر حاکم در روستاها است، مگر یک روستایی برای رفتن به مشهد مقدس به چه مقدار پول نیاز دارند یا اینکه روستائیان با وام بیست‌میلیونی مشهد رفته‌اند در حالی که دستگاه‌های متولی کار خود را درست انجام نداده‌اند و بی‌توجهی خود را گردن روستائیان انداختند.
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با انتقاد از اینکه اگر روستائیان را راهنمایی، آموزش و آگاه‌سازی از تهدیدات بلایای طبیعی توسط مسئولین امر صورت می‌گرفت وضعیتمان در زمان زلزله شاید آن‌چنان‌که اتفاق افتاد نبود، گفت: زلزله شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس باید درسی برای آینده باشد تا شاید خدای‌ناکرده موقعیت این‌چنین به وجود آید بدانیم که باید چه اقداماتی انجام دهیم.
وی استفاده از تجربیات زلزله شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس برای پیشگیری از خسارت‌ها و تلفات جانی را ضروری دانست، اظهار کرد: زلزله درس بزرگی برای مسئولین بود و حداقل در آینده این مشکل را نداشته باشیم و بیاییم و بگوییم که ۳۰۰ نفر کشته‌شده است.
عبدالهی با تأکید بر اینکه مگر در زمان زلزله چه تعداد از واحدهای روستایی بازسازی و مقاوم‌سازی شد و از طرفی به چه میزان اعتبار نیاز داشتیم، خاطرنشان کرد: قبول داریم که در کشور با کمبود منابع مالی مواجه هستیم و باید برای مقاوم‌سازی مساکن روستایی برنامه‌ریزی کرده و آموزش‌هایمان کاربردی بوده باشد، در جریان زلزله سال ۹۱ ارسباران برخی ناهماهنگی‌هایی وجود داشت که آن به عملکرد دستگاه‌ها بازمی‌گردد.

 نمایندگان یونسکو جنگل های ارسباران را ارزیابی می کنند

فرماندار شهرستان خداآفرین از ارزیابی جنگل های ارسباران توسط نمایندگان سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد ( یونسکو UNESCO) خبر داد.
امین امینیان در جلسه کارگروه گردشگری این شهرستان، ثبت جهانی جنگل های ارسباران را فرصت ارزشمندی برای توسعه گردشگری منطقه خداآفرین دانست و افزود: به این منظور کارشناسان و نمایندگان یونسکو مهرماه سال جاری به این منطقه سفر می کنند.
وی اضافه کرد: گردشگری، صنعت، هنر و تجارت است و همه مکلفیم با برنامه ریزی دقیق و اقدام کارشناسی شده در جهت ثبت نهایی جنگل های ارسباران به منظور بهره مندی از نتایج بسیار ارزشمند و تاثیرگذار آن در رشد و توسعه شهرستان به ویژه در حوزه گردشگری تلاش کنیم.
وی، رعایت الگوی ساخت و سازها و ساماندهی نمای بیرونی واحدهای مسکونی و توجه به معماری طبیعی را از موارد مهمی نام برد که باید در مناطق حفاظت شده و جنگلی شهرستان به منظور جلب توجه ارزیابان یونسکو رعایت و مدیریت شود.
امینیان با تاکید بر اینکه همه دستگاه ها در این راستا مکلف به همکاری هستند، یادآور شد: در مناطق حفاظت شده جنگلی طرح توسعه روستا وجود ندارد و تمامی روستاهای زیر ۲۰خانوار تا پایان شهریور ماه باید تعیین محدوده شوند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز