روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 813
  • 779
  • 1,330,325
اخبار کوتاه

نرخ بیکاری در اهر ۱۵/۱ درصد

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اهر از ثبت‌نام ۴۲۴۱ جوان جویای کار در اداره کار این شهرستان خبر داد، گفت: نرخ بیکاری در اهر ۱۵/۱ درصد است.
زین‌ العابدین امامی در سومین جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه‌گذاری شهرستان اهراظهار کرد: بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال گذشته شهرستان اهر ۱۲۷ هزار و ۲۸۵ نفر جمعیت دارد و از مجموع کل جمعیت، ۴۹ هزار و ۶۲۳ نفر جمعیت فعال هستند.
رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان اهر ادامه داد: شهرستان اهر در مجموع ۴۲ هزار و ۱۲۴ نفر جمعیت شاغل دارد و جمعیت بیکار این شهرستان نیز ۷ هزار و ۴۹۹ نفر بوده و نرخ بیکاری در اهر ۱۵/۱ درصد است.
وی بابیان اینکه میان نرخ بیکاری در استان آذربایجان شرقی ۱۳/۵۴ درصد است، افزود: متأسفانه نرخ بیکاری شهرستان اهر در مقایسه با استان بیشتر و در تبریز نرخ بیکاری ۱۳/۷ درصد است درحالی‌که شهرستان هشترود با ۲۴/۳ درصد بیشترین نرخ بیکاری و شهرستان شبستر با ۶ درصد نرخ بیکاری کمترین آمار نرخ بیکاری را در استان دارد.
امامی اضافه کرد: تاکنون ۴ هزار و ۲۴۱ نفر از جمعیت بیکار شهرستان اهر با مراجعه به اداره کار و مؤسسات کاریابی و ثبت‌نام به دنبال شغل هستند که از مجموع این آمر ۲ هزار و ۴۷۷ نفر مرد و یک هزار و ۷۶۹ نفر زن هستند و از نظر مدرک تحصیلی ۱۱۵۵ نفر زیر دیپلم، ۹۷۲ نفر دیپلم، ۵۱۷ نفر فوق‌دیپلم، یک هزار و ۴۹۹ نفر لیسانس و ۹۳ نفر فوق‌لیسانس و دکتری هستند.

ضرورت استفاده از ظرفیت های مد و لباس برای انتقال فرهنگ ایرانی در دنیا

دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور با اشاره به اینکه لباس یک محصول فرهنگی است، گفت: از ظرفیت این حوزه باید برای انتقال فرهنگ ایرانی به دنیا استفاده کرد.
حمید قبادی در آیین اختتامیه سومین جشنواره استانی مد و لباس آذربایجان شرقی، افزود: لباسی که بر تن هر ایرانی است نشانگر فرهنگ ملی او بوده و فرهنگ مد و لباس کشور باید براساس موازین اسلامی و ایرانی طراحی و عرضه شود.
وی اظهار کرد: بر اساس قانون و آموزه‌ها، لباس چه یک محصول داخلی و چه یک محصول خارجی باشد در نهایت یک محصول فرهنگی بوده و با ورود برخی از نمونه‌های مبتذل که با فرهنگ ما هماهنگی ندارد، دچار چالش می‌شویم.
وی اظهار کرد: ما براساس سلیقه شخصی خود نمی‌توانیم هنرنمایی کنیم و باید به نظام ارزشی کشور توجه داشته باشیم.
قبادی با اشاره به اینکه برگزاری جشنواره و نمایشگاه‌های استانی، راهی برای ارتباط بیشتر طراحان و تولیدکنندگان پوشاک است، ادامه داد: همت برای برپایی این جشنواره و نمایشگاه‌های استانی با تشویق و ایجاد انگیزه از سوی کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، جریان‌ساز رویدادی فرهنگی و هنری است که با هم‌افزایی تمامی نیروها زمینه‌های تعامل بیشتر طراحان، تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان محصولات مد و لباس را افزایش می دهد.
وی فراهم آوردن زمینه مناسب برای کشف، بروز و ظهور استعدادها و خلاقیت‌های نو مرتبط با پوشاک و منسوجات اسلامی- ایرانی و ایجاد فضای مناسب برای انتقال و تبادل دانش بومی را از نتایج گردهمایی های مد و لباس اعلام کرد.
دبیر کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور تمامی استان‌ها را در استفاده از محصولات ایرانی سهیم دانست و اظهار کرد: نگاه ویژه برای بومی‌سازی صنعت مد بیش از هر عامل دیگری تاکید دارد که تمامی استان‌های کشور باید به تحقق شعار ‘با افتخار ساخت ایران’ پی برده و بکوشند که تابلوی برندهای متعلق به منطقه خود را بر سردر فروشگاه‌ها نصب کنند.
قبادی افزود: در این راستا باید تمامی ادارات، سازمان‌ها، ارگان‌ها و موسسات فرهنگی و هنری فعال در حوزه مد و لباس، با برداشتن موانع و همدلی، آثاری فاخر و ارزشمند را به جامعه عرضه کنند.
وی یادآوری کرد: باید ارتباطی صحیح، مستحکم و مداوم میان طراحان و صنعت برقرار کرد تا مردم و مخاطبان در همه جای دنیا بتوانند از سلیقه و ذائقه هنر ایرانی بهره‌مند شوند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این آئین گفت: لباس پدیده عادی پوشش نبوده بلکه نشانگر فرهنگ و ارزش های یک ملت است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز