روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۵/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 86
  • بازدید دیروز: 1,385
  • کل بازدید ها: 762,824
شهرهای هوشمند جهان

یکی دیگر از رتبه‌بندی‌هایی که هر سال با سنجش و مقایسه شهرهای جهان صورت می‌گیرد، رتبه‌بندی از نظر میزان هوشمندی است. این کار را موسسه‌ بین‌المللی جونیپر که موسسه‌ای فعال در زمینه تحقیقات و توسعه دیجیتال وفعالیت‌های تکنولوژیک است انجام می‌دهد. این موسسه اکنون ۱۰ سال است که شهرهای جهان را از نظر هوشمند بودن رتبه‌بندیمی‌کند. منظور از هوشمندی، میزان استفاده شهرها از امکانات دیجیتال و تکنولوژیک در اداره امور و کارها با تاکید بر شبکه‌های انرژی، مدیریت ترافیک از طریق سیستم‌های هوشمند و دیگر امکانات فنی شهرهاست. براساس معیارهای این سازمان، پنج شهر اول هوشمند جهان به ترتیب بارسلونا، نیویورک، لندن، نیس و سنگاپور هستند.
بارسلونا که امسال هوشمندترین شهر جهان شده، به ویژه در به‌کارگیری امکانات دیجیتال و تکنولوژیک در زیرساخت‌های شهری، مورد تحسین قرار گرفته‌است. استفاده از این امکانات در اداره شهر موجب شده که بارسلونا از نظر محیط زیستی هم به پیشرفت قابل توجهی برسد.
این موسسه پیش‌بینی کرده که ابتکارات هوشمند در شهرها، می‌تواند به صرفه‌جویی نزدیک ۱۱ میلیارد دلاری در سال برای شهرها منجر شود چرا که مصرف انرژی و میزان آلایندگی گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌دهد.
اتحادیه اروپا می‌گوید از میان ۴۶۸ شهرش، بیش از ۲۴۰ شهر در ۲۸ کشور عضو این اتحادیه هوشمند شده‌اند.
.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز