روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۴/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 214
  • 696
  • 1,076,745
شهروندان زباله ها را دریابند

سرمقاله

photo_۲۰۱۸-۰۴-۰۸_۱۰-۴۱-۱۵در اهمیت حفظ محیط زیست هیچ تردیدی وجود ندارد . اگر این موضوع تا دیروز یک مطالبه و بحث روشنفکرانه تلقی می گردید امروزه بعنوان یک امر حیاتی برای همه شهروندان مطرح است. هرچند بصورت نمادین موضوع دریاچه اورمیه فضای بیشتری از ذهنیت های اجتماعی را به خود اختصاص داده است اما در کنار آن موضوعات حیاتی دیگری هم وجود دارند که در صورت عدم توجه امکان تبدیل شدن به بحران های بزرگتری را دارند. پسماند شهری یکی از همین بحث هاست.
البته این موضوع که چرا میزان تولید زباله در کلانشهر تبریز با اختلاف معناداری بیشتر از سایر کلانشهرهاست قابل بررسی است . جالب است بدانیم شهر اصفهان با ۲ میلیون جمعیت ۱۰۰۰ تن زباله، مشهد به عنوان شهری گردشگرپذیر با ۳ میلیون نفر جمعیت ۲ هزار تن زباله، و تهران با جمعیت تقریب ۱۵ میلیونی خود ۹هزار تن زباله تولید می کنند، شهر تبریز در زمینه تولید روزانه زباله با رقمی بالغ بر ۱۲۰۰ تن از موقعیت ویژه ای برخوردار است .
اما به هر ترتیب فارغ از دلایل پیدایی چنین وضعیتی آنچه اهمیت دارد همت مسئولین شهری و از طرفی دیگر مسئولیت پذیری شهروندان است. شهرداری تبریز که برنامه خود را به تجهیز دستگاه زباله سوز مدرن به روش سرمایه گذاری B.O.T متمرکز کرده است ، اقدامات پیش روانه ای را در این خصوص انجام داده است اما همین چند هفته پیش بود که موافقت نهایی شورای شهر تبریز ضامن تداوم تلاش مسئولین شهرداری شد و لازم است تا مسئولین شهری تلاش خود برای راه اندازی قطعی این کارخانه بیشتر نمایند.
از سوی دیگر مهمترین بخش داستان شاید مربوط به شهروندان باشد . چرا که عدم همکاری شهروندان با طرح هایی چون تفکیک زباله در مبدا نشان داد که سرمایه گذاری های دولتی و شهری ، بدون همراهی مردم محکوم به شکست است .
این نکته بسیار مهم است که شهروندان را ترغیب کنیم تا با کسب آموزش لازم ، توان خود در ممانعت از بروز یک بحران جدی آتی در این کلانشهر را به کار گیرند چرا که تجربه نشان داده است که اقدامات پیشگیرانه بسیار کم هزینه تر از اقدامات جبرانی است. بنابراین بر همه شهروندان است که زباله ها را دریابند.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز