روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 279
  • 744
  • 1,382,447
شهروند مسوول ؛ رسانه آگاه

آسفالت ریزی ضربتی معابر یکی از مهمترین نمودهای عملکرد شهرداری تبریز طی سه ماه گذشته سال جاری به شمار می رود که علاوه بر زیبایی بخشیدن به منظر شهری در تقویت روحیه و شادابی شهروندان نیزتاثیرگذاراست.
به گزارش شهریار، اهمیت اجرای این طرح برای مسئولین شهرداری تبریز در این برهه از اوضاع اقتصادی جامعه که درگیر اقتصاد مقاومتی در تمامی نهاد ها و ارگان های دولتی و غیردولتی است، خود شاهد گویای بر عزم جدی شهرداری در این زمینه و توجه به افزایش سطح رضایتمندی شهروندان است.
اولویت دادن به امر آسفالت ریزی با مصرف روزانه بیش از ۱۲۰۰ تن با وجود هزینه های بسیار بالای سایر پروژه های عمرانی و شهری، این انتظار را ایجاب می کند تا شهروندان آگاه و دوستدار شهر ضمن حفظ تجهیزات و خدمات فضای شهری با حساسیت بیشتری در نگهداری آن کوشا باشند. عمده دلایل تخریب آسفالت خیابان ها علاوه بر تغییرات دمایی شهر تبریز، ساخت و سازهای غیر اصولی شهروندان که در مجاور کارگاه های عمرانی با ریختن مصالح ساختمانی گاها به تخریب آسفالت معابر کناری می انجامد و همچنین عدم هماهنگی سایر ارگان های خدماتی شهر با شهرداری و کنده کاری های متوالی آنان و نمک پاشی در فصل سرما است.
با اینکه مسئولین شهری به شهروندان توصیه هایی از جمله استفاده از زنجیر چرخ ، استفاده از حمل و نقل عمومی در روزهای برفی و غیره را توصیه می کنند تا از نمک پاشی جلوگیری شود اما از طرفی شهروندان خود انتظارات گسترده ی از شهرداری برای نمک پاشی معابر حتی در محلات کم رفت و آمد در فصل سرما دارند و در صورت انجام نشدن شدیدا مورد مواخذه قرار می دهند.
نمک پاشی های گسترده هزینه های بسیاری به شهرداری تحمیل می کند چرا که این امر به آسفالت معابر آسیب زده و برای لکه گیری و حتی تعویض رویه ی آسفالت سالانه باید میلیاردها تومان هزینه کرد.
فرهنگ شهروند نشینی ایجاب می کند تا اینگونه نباشد که کمتر کسی حاضر شود مقابل منزل خود را برف روبی کرده و در تسهیل عبور و مرور شهری ایفای نقش نماید. که نقش آموزه های شهروندی در حفظ سرمایه شهر انکار ناپذیر است تا شهروند مسوول به مشارکت مستقیم و غیر مستقیم دعوت شود.
استفاده ی بی رویه از نمک پاشی در معابر شهری و حتی برون شهری، ضمن تخریب آسفالت خطرات جبران ناپذیر زیست محیطی، تخریب فضای سبز و نیز باغات حومه تبریز، شوری روزافزون جنس خاک و آبهای سطحی و زیرزمینی را هم بدنبال دارد. امروزه استفاده از روش نوین در حفظ محیط زیست و درختان و نیز افزایش عمر آسفالت در معابر سعی می شود “برف روبی مکانیزه” جایگزین روش های دیگر شده و شهرداری تبریز نیز به طور قطع به این سمت حرکت می کند و این امر صبر و حوصله شهروندان را می طلبد.
از سویی نقش رسانه ها در این بین از اهمیت بالایی برخوردارد است و انتظار میرود روزنامه ها ، سایت ها ، صدا و سیما، آموزش و پرورش و سایر نهادهای فرهنگی با فرهنگسازی صحیح مردم ضمن تلطیف انتظارات شهروندان، آنان را تشویق به صبر و حوصله و حفظ خدمات شهری نمایند.بعضا مشاهده شده است برخی معدود رسانه ها که بدنبال اهداف و منافع اشخاص نیز هستند تنها از اطلاع رسانی صرف انتقاد مخرب و جهت دار را یاد گرفته اند و به عمد بر طبل کاستی ها با نیتی مسموم می زنند در صورتی که رسانه های حرفه ای و آگاه بر پایه فرهنگ شهروندی و همیاری شهروندان و مدیریت شهری با انتقاد سازنده در صدد یاری شهر خود می باشند.
امید است بی تفاوتی، عدم همکاری و انتظارات بیهوده ی عده ای از شهروندان به کمک رسانه های آگاه جای خود را به احساس مسئولیت، همکاری و مشارکت در اداره امور شهری دهد و دستگاه های فرهنگی به فرهنگسازی در این مورد توجه بیش از پیش کنند.
شهر و داشته هایش به تمام شهروندان تعلق دارد و بنابراین نگهداری از آن به تنهایی از عهده ی شهرداری، دولت و سازمان محیط زیست و ارگان های دیگر بر نمی آید و نیازمند همکاری و تعامل شهروندان است. بیایید به فکر آیندگان و فرزندان خود باشیم که بعد از ما در این شهر زندگی خواهند کرد.
مهدیه فرج زاده

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز