روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۴/۲۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 222
  • 416
  • 1,296,613
شهرک صنعتی چرمشهر تبریز بزرگترین مرکز تولید چرم ایران

بوی نامطبوع فاضلاب، اجتناب ناپذیر است

مدیرعامل چرمشهر اظهار کرد: بوی نامطبوع فاضلاب، اجتناب ناپذیر است شهرک صنعتی چرمشهر تبریز بزرگترین مرکز تولید چرم ایران محسوب می‌شود که در منطقه مایان واقع شده است.
مردم منطقه مایان به همراه روستای خواجه دیزج در جوار این شهرک صنعتی زندگی می کنند و علیرغم مشکلات دیگر در بحث شهرنشینی، اعتراضات متعددی نیز در خصوص وضعیت فاجعه بار زیست محیطی و آلودگی های ناشی از فرآیند تولید چرم دارند که پرداختن به این موضوع و یافتن راهکارهای جدی تنها خواسته آنهاست.
مشکل اصلی منطقه صنعتی چرمشهر، شیرابه ها و پساب های فاضلاب است که از کارگاه های تولید چرم خارج شده و در مسیر رسیدن به تصفیه‌خانه، انتشار بوی نامطبوع را باعث می گردد که امان ساکنان مناطق اطراف را بریده است.
به گفته برخی از ساکنان و کارگران، این فاضلاب ها روانه آجی چای شده و در نهایت به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود، البته اگر در مسیر به اضافات و لجن های جامد تبدیل نشوند!
۶۰ درصد واحدها تعطیل شده اند
مدیرعامل شهرک صنعتی چرمشهر در گفتگو با خبرنگاران، تبریز را قطب صنعتی چرم ایران دانست و گفت: در شهرک چرمشهر حدود ۳۶۰ واحد تولیدی به فعالیت های چرم سازی مشغول هستند.
“مهدی امینی” با ذکر این نکته که اولین واحد چرم سازی و نخستین شهرک چرم ایران هم در تبریز راه اندازی شده است ادامه داد: از سال ۱۳۰۸ خورشیدی فعالیتهای این صنعت در تبریز آغاز شده و تا سال ۶۲ در انتهای خیابان شریعتی و نیز خیابان سعدی فعالیت های تولید چرم تداوم داشته است، اما بعدها به دلیل قرار گرفتن در بین مشاغل مزاحم از داخل شهر به منطقه چرمشهر در منطقه مایان انتقال داده شده‌اند که امروزه به عنوان منطقه ویژه تولید چرم معروف شده است.
وی افزود: هم اکنون علیرغم وجود ۳۶۰ واحد تولید چرم در این شهرک، به دلیل رکود اقتصادی، تحریم ها و دها دلیل دیگر ۶۰ درصد آنها به حالت تعطیلی درآمده‌ و واحدهای فعال نیز با ۵۰ درصد ظرفیت خود کار می‌کنند!
امینی در پاسخ به علت بوی نامطبوع شهرک چرمشهر هم گفت: اینجا یک شهرک صنعتی بوده و نباید با واحدهای تولید شکلات و امثال آن اشتباه گرفته شود به دلیل پروسه تولید چرم، این بو به مشام می‌رسد که البته در کشور ایتالیا نیز چنین وضعیتی حاکم است زیرا به طور متناوب از مواد شیمیایی و سولفور سدیم استفاده می شود و این بو، امری طبیعی است و امکان رفع آن هم وجود ندارد.
رئیس انجمن صنایع همگن چرم در خصوص وضعیت غیربهداشتی، لجن ها و زباله های تلنبار شده در این شهرک به وجود ۳ تصفیه خانه در چرمشهر اشاره کرد و افزود: طبق اعلام سازمان محیط زیست، روند دفع فاضلاب آن طور که باید و شاید از استانداردهای بین المللی برخوردار نیست اما در حد قابل قبولی از استاندارد لازم به فعالیت می‌پردازند زیرا زباله از داخل کانال ها تخلیه شده و بعد از خشک شدن نسبت به جمع‌آوری آنها اقدام می‌شود و این پروسه هر هفته انجام می گردد.
امینی درباره وضعیت آب های سطحی و آلوده که از چرم سازی به تصفیه خانه منطقه و از آنجا به آجی چای و در نهایت به دریاچه ارومیه سرازیر می‌شود هم بیان کرد: فاضلاب خروجی هر واحد صنعتی تولید چرم از طریق یک کانال به تصفیه خانه مربوطه منتهی می شود تا کار تصفیه انجام گیرد البته شاید این فرآیند مطابق استانداردهای بین المللی نباشد ولی بعد از تصفیه، با نظارت‌های لازم روانه آجی چای می‌شود، اما مشکل اینجاست که برخی از واحدهای تولیدی غیرمجاز، بدون تصفیه فاضلاب خود را روانه آجی‌چای می‌نمایند که جای تامل دارد، چندین بار هم به آنها اخطار داده شده و به مراجع قضایی معرفی شده‌اند ولی متاسفانه نتیجه‌ای در بر نداشته است، لذا ما هم به این موضوع معترض هستیم که چرا باید با برخی واحدهای غیرمجاز و غیرهمکار در یک جا فعالیت نماییم!
وی تعامل خود با ساکنان منطقه مایان را در حد بسیار مناسبی توصیف کرد و زیرا چرمشهر در محدوده روستاهای مایان و خواجه دیزج قرار دارد، خودمان هم بیشتر از خانه در این منطقه زندگی می‌کنیم به طوری که از ۳۶۰ واحد تولیدی در این شهرک، فرآیند چرم سازی ۱۲۵ واحد در داخل روستای مایان انجام می گیرد می‌دهند و این امر بسیار مسرت بخش است که اهالی روستا نیز مشغول به کار هستند اما متاسفانه به دلیل افزایش قیمت گوشت و عدم توانایی مردم جهت خرید آن، ذبح و کشتار انجام نمی شود و با کمبود پوست روبرو شده ایم و اگر شرایط به همین روال پیش رود به طور حتم اکثر واحدهای تولیدی چرم در این شهرک به تعطیلی کشیده خواهند شد که نیازمند تدابیر جدی می باشد.
فاضلاب چرمشهر غرب تبریز را تهدید می کند
یک عضو شورای شهر تبریز با اشاره به وضعیت نامناسب زیست محیطی بخش غربی کلان شهر تبریز و ایجاد وضعیت نامناسب در حوزه سلامت منطقه مایان گفت: در این محدوده که در جوار شهرک صنعتی چرمشهر قرار دارد، پساب‌های صنعتی از این روستا می‌گذرد در حالی که کانال تعبیه شده به عنوان محل عبور آب‌های سطحی، چشمه و رود می باشد ولی متاسفانه از داخل آن شیرابه‌های سیاه و پساب‌های صنعتی عبور می‌کند.
“فریدون بابایی اقدم” افزود: این پساب‌ها نه تنها کارگران چرمشهر را تحت تاثیر خود قرار داده بلکه از روستا عبور کرده و به اراضی کشاورزی اطراف نیز آسیب می‌رساند.
وی ادامه داد: این پساب‌ها در اراضی کشاورزی که کلزا و گندم می‌کارند و یا علوفه‌ای که دام‌ها از آن مصرف می‌کنند، باعث مضرات زیادی شده و مستقیم و غیرمستقیم روی مردم این منطقه و حتی خود شهر تبریز اثر منفی می‌گذارد.
بابایی اضافه کرد: عدم توجه به پساب‌های صنعتی در اراضی کشاورزی، به نوعی بازی با زندگی مردم است و با وجود تذکراتی که قبلاً داده شده بود ولی همچنان آن مشکلات بدون حل باقی مانده است.
عضو ادوار چهارم و پنجم شورای شهر تبریز تاکید کرد: مراجع قضایی باید هرچه سریع‌تر نسبت به رسیدگی به این موضوع اقدام کرده و همه دستگاه‌ها و مردم نسبت به سلامتی جامعه اهتمام ویژه‌ای داشته باشند تا از وقوع بیماری های مختلف در آینده جلوگیری به عمل آید.
رئیس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تبریز هم در این خصوص یادآوری کرد که رسیدگی به وضعیت این شهرک باید در قالب لایحه در دستور جلسه قرار گرفته و در صحن بررسی گردد.
بدین ترتیب به نظر می رسد با ساماندهی این شهرک که در نوع خود در کشورمان بی‌نظیر است می‌توان به تولیدات باکیفیت دست یافت و اهالی منطقه نیز از همجواری با یک شهرک تخصصی راضی باشند!/شهرام صادق زاده/تبریز من

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز