روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
شهر بدون خودرو

هفت شهر جهان که می‎خواهند خودروها را از زندگی روزمره شهری حذف کنند.
بیش از صد سال از ورود ماشین ها به زندگی انسان می گذرد و حالا بشر تشخیص داده که وجود اتومبیل ها در بافت زندگی شهری چندان هم ضروری نیست. اما علت این مساله صرفا به دود و مرگ و میر ناشی از تردد خودروها باز نمی شود، بلکه در شهرهای شلوغ امروزی، ماشین ها حتی دیگر بهترین وسیله برای رسیدن به مقصد نیستند و نمی توانند این مهم را محقق کند.
امروز حرکت ترافیک در لندن حتی از دوچرخه های معمولی نیز کندتر است. مسافران درون شهری لس آنجلس نیز سالانه ۹۰ ساعت از وقت خود را در ترافیک سپری می کنند.
بر اساس پژوهشی که در انگلستان انجام شده، رانندگان ۱۰۶ روز از زندگی شان را صرف یافتن جای پارک می کنند.
از همین رو، روز به روز بر شمار شهرهایی که ورود خودروها به داخل آنها ممنوع می شود، اضافه می شود و مدیران و مقامات شهری نیز با اتخاذ تدابیری نظیر اخذ مالیات، طراحی بهتر مناطق شهری، توسعه اپلیکیشن های جدید و در برخی موارد خاص نظیر میلان، حتی با مجبور کردن شهروندان به استفاده از قطار، سعی دارند تا این مساله را عملیاتی سازند.
جای تعجب ندارد اگر بدانید که این تغییرات با سرعت به مراتب بیشتری در شهرهای بزرگ اروپا رخ می دهند.
در مقابل، در ایالات متحده آمریکا، یعنی جایی که شهرها با در نظر داشتن محل تردد اتومبیل ها طراحی شده اند، حذف ماشین ها با دشواری بیشتری انجام می پذیرد
شهرهای مادرید، پاریس، شینجیدو، هامبورگ، میلان، هلسینکی، کپنهاگ شهرهائی هستند که برای حذف خودرو از محیطهای شهری برنامه ریزی کردند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز