روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۳
روزنامه ساقی آذربایجان
شهر حبرون در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفت

یونسکو شهر حبرون (الخلیل) را جزو میراث فرهنگی جهان دانست که ثبت آن اعتراض آمریکا و اسرائیل را بدنبال داشت.
یونسکو شهر “الخلیل” واقع در ۳۰ کیلومتری شهر “اورشلیم” در فلسطین را با تصمیمی در نشست شهر “کراکاو” لهستان جزو میراث فرهنگی جهان اعلام کرد.
سازمان علمی، آموزشی فرهنگی و تربیتی سازمان ملل متحد (یونسکو) ۷ ژوئیه مصادف با ۱۶ تیر، بخش قدیمی شهر فلسطینی حبرون از جمله “مسجد ابراهیم” را در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار داد و همچنین آن را مکانی در تهدید نابودی دانست.
این خبر را یونسکو در اجلاسیه خود در شهر کراکاو لهستان اعلام کرد و این نشست تا امروز ۱۲ ژوئیه ادامه داشت.
در آستانه نشست یونسکو بحث شدیدی بر سر قرار گرفتن نام حبرون در فهرست یونسکو آغاز شده بود و اسرائیل پیش از این تصمیم، مانع از ورود هیئت یونسکو به شهر حبرون شده بود.
این تصمیم موافق با سیاست‌های آمریکا هم نبود و این کشور بلافاصله به نقد این اقدام برخاست. نماینده آمریکا در سازمان ملل با نوشتن نامه‌ای به “آنتونیو گوترس”، دبیر کل سازمان ملل و “ایرینا بوکوا”، دبیر کل یونسکو، خواستار مخالفت با فلسطینی‌ها شد.
قسمت قدیمی شهر حبرون یکی از ۳۵ مکانی است که قرار بود تا امروز ۲۱ تیر ماه از سوی یونسکو در فهرست میراث فرهنگی جهان قرار گیرد.
فلسطین خواستار مشاوره و رایزنی درباره شتاب بخشی به امر ثبت از یونسکو بود و دلیل این درخواست را اشغال اسرائیل و تهدید تخریب این مکان اعلام کرد. با این درخواست، یونسکو به روند پیوستن حبرون به فهرست اماکن در معرض خطر اقدام کرد.
شهر حبرون که نام دیگر آن الخلیل است، بزرگ‌ترین شهر کرانه باختری رود اردن بوده که حدود ۲۳۰ هزار نفر جمعیت دارد و جزء مناط فلسطینی به حساب می‌آید.
شهر مقدس حبرون بدلیل وجود آرامگاه پیامبرانی همچون ابراهیم ،اسحاق و یعقوب بهمراه همسرانشان، یکی از شهر های مهم مسلمانان است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز