روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 19
  • 814
  • 1,335,755
شهر پایدار چیست ؟

شهر پایدار به شهری اطلاق می گردد که طراحی آن بر اساس اثرات زیست محیطی شکل گرفته است به طوری که در این شهر ها مصر ف انرژی ، آب در حداقل ممکن است مردم ساکن در اینگونه شهر ها کمترین میزان مصرف انرژی ، آب و اتلاف مواد غذایی وگرما را دارند. در نتیجه آلودگی آب و هوا و تولید گازهایی مضر مانند متان یا CO2 بسیارپایین است.اصطلاح شهر پایدار را آقای ریچارد رجیستر برای اولین بار در کتاب خودش تحت عنوان “ ساختن شهرها برای آینده ای سالم” درسال ۱۹۸۷مبحث شهر پایدار را مطرح نمود. بعدها معمارانی چون پل اف دونتون شرکتی تآسیس کرد که هدفش طراحی اینگونه شهرها بود.
جدیدترین محلی که موضوع شهر پایدار را برجسته نموده است سازمان ملل متحد می باشد. شرکت کنندگان در بزرگترین گردهمایی جهانی برای توسعه پایدار در سال ۲۰۱۲ در ریودوژانیروی برزیل با عنوان ریو+۲۰ رخ داد. نتیجه این نشست سندی شد تحت عنوان “ آینده ای که می خواهم” در متن سند مذکور که چشم انداز توسعه پایدار جهانی را ترسیم نموده است به شهر های پایدار اشاره گردیده است.
در خصوص اینکه شهر پایدار چگونه باید باشد ویاتعریف آن چیست تقریبآ بین همه صاحب نظران یک توافق ویژه وجود دارد. اکثرکارشناسان توسعه توافق دارند که یک شهر پایدار باید طوری اداره گردد که نیازهای حال حاضررا بدون به خطر انداختن توانایی نسل های آینده برای رفع نیازهای خود را تامین کند.
افزایش فشردگی کالبدی در توسعه شهری, حفاظت و احیای نظام های طبیعی در شهر و منطقه پیرامونی, کاهش مصرف منابع و تولید آلودگی در شهر و منطقه, بهبود زیست پذیری اجتماعات بشری, پایندگی و تقویت اقتصاد شهری و اصلاح نظام اداری و حکمرانی شهری, بایستی اعمال شود تا شهر به سمت پایداری هدایت شود .وقتی که به توسعه پایدار شهری نظر می کنیم آن را با توجه به پیچیدگیهای شهر و مدیریت شهری و نواحی اطراف آن در نظر می گیریم و نمی توان آن را جدا از روستاها و شهرهای کوچک دانست . ولی حفظ کیفیت زندگی انسان با توجه به پیشرفتها امیدوارکننده است ، زیرا توسعه پایدار همچون علوم دقیقه نیست و عامل زمان در توسعه شهری خیلی مهم به نظر می رسد .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز