روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 197
  • 826
  • 1,439,463
شورای شهر تبریز ، شاه ارخی و تفریغ بودجه

در جلسه دیروز شورای شهر تبریز برای نخستین بار، موضوع احیای شاه ارخی یا همان نهر شاهی مطر ح گردید.
نهر شاهی به مسیر تاریخی انتقال آب از روستای اسپیره خان تا استخر بزرگ شاهگولی اطلاق میگردد که از سالهای دور، وظیفه تامین آب این استخر را بر عهده داشته است .
عبدالله تقی پور با اشاره به تاریخچه این نهر، اظهارداشت : در جریان ساخت اتوبان پیامبر اعظم قنوات آن نهر متاسفانه تخریب شده است که اکنون آب استخر شاهگلی از طریق چاه های داخل این مجموعه تامین می گردد . وی درخواست نمود شهرداری احیای شاه ارخی را با همان مختصاتی که در فولادنامه قید شده است را در اولویت اقدامات خود قرار دهد.
این مسیر تاریخی شامل ۲ کیلومتر مسیر تخریب شده است و همچنین ۴۰۰ متر مسیر نیازمند بازسازی است تا به طور کامل احیا شود.
تقی پور محل تامین هزینه این عملیات را خسارت سازمان های محکوم شده در این موضوع اعلام نمود که از آن محل میتوان بازسازی را انجام داد.
دراین جلسه ، کلیات این طرح تصویب گردید و درادامه ، فریدون بابایی دیگر عضو شورا نیز در تذکری مشابه ، درخواست رسیدگی به موضوع انتقال آب مورد نیاز برای تغذیه فضای سبز موجود در پایگاه دوم شکاری را مطرح نمود که به دلیل آسیب دیدگی خط لوله انتقال ۱ کیلومتری آن، آبرسانی قطع شده است .
نخستین لایحه تفریغ تخصصی
همچنین در این جلسه اولین بار در طول عمر شورای شهر کلانشهر تبریز، گزارش تفریغ بودجه سال ۹۶ شهرداری این شهر در صحن علنی شورا قرائت گردید. تفاوت اصلی این گزارش با روش های مرسوم در این بود که برای نخستین بار گزارش تفریغ بودجه سازمان ها وشرکت های تابعه شهرداری نیز قرائت گردید .
دکتر بهشتی رییس کمیسیون بودجه شورای پنجم با اشاره به اینکه این گزارش عملکرد بودجه نسبت به متمم بودجه ۹۶ میباشد، اظهار داشت ارقام ارائه شده با احتساب رقم های تکراری است که طی آن ۲۴۰۰میلیارد تومان کل بودجه شهرداری بوده است که با ۱۹۰۰میلیارد تومان عملکرد، یعنی ۸۰درصد تحقق بودجه داشته ایم که ۱۱۰۰ میلیارد تومان بودجه جاری مواد ۲۰ گانه شهرداری و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه عمرانی بوده است .
وی با اظهار اینکه حسب قانون بایستی ۴۰درصد بودجه شهرداری عمرانی باشد، گفت در حالت کلی بیش از ۳۶ درصد این امر تحقق یافته و اگر اعتبار مترو که برای سال بعد پرداخت شده است را نیز لحاظ کنیم بیش از ۴۰ درصد رعایت گردیده است .
بهشتی بودجه کل سازمان های تابعه شهرداری را ۵۶۰میلیارد که ۲۶۵ میلیارد آن جاری و ۳۰۱ میلیارد آن عمرانی می باشد.
وی درآمد سازمان ها را فقط۲۲۵ درآمد و مابقی بودجه را تامین شده توسط شهرداری مرکز اعلام نمود.
بهشتی به عدم رعایت سقف هزینه ها بخصوص در سازمان های تابعه اشاره نمود و گفت :سازمان های آرامستانها با ۱۰۳درصد عملکرد که به معنی هزینه کرد بیش از سقف معین می باشد ، ترافیک با ۱۳۵درصد، سازمان عمران با ۱۳۵درصد و شرکت عمران و توسعه با ۱۰۷درصد بیش از سقف مجاز هزینه کرده اند .
وام شهرداری
وی در خاتمه کل بدهی شهرداری و سازمان های وابسته را اعم از بدهی ۴۲ میلیاردی برای مالیات و ۹۰ میلیاردی بیمه و همچنین ۱۰۳ میلیاردی تسهیلات و ۳۳۷ میلیاردی به اشخاص حقیقی را خاطرنشان کرده و کل بدهی شهردرای را ۶۰۳ میلیارد تومان اعلام نمود.
دراین جلسه برخی از اعضای شورا نسبت به اضافه هزینه کرد سازمان ها، شفاف نبودن بدهی ها به تفکیک قبل و بعد از شورای پنجم و همچنین ، ارقام تکراری موجود در لایحه و نیزاعمال اقساط پرداختی در قالب هزینه های جاری انتقاداتی داشتند که شهردار در مورد آنها توضیحات لازم را مطرح نمود .
وی در خصوص اضافه هزینه کرد سازمانها اظهار داشت: بدلیل اینکه مجوز هزینه کرد سازمان ها قبلا در مجمع شان صادر میگردد خارج از کنترل شهرداری بود و لی از امسال با اصلاح اساسنامه که مسئولیت بیشتری برای شهرداری در نظر گرفته شده است، این مشکل تا حدود زیادی رفع خواهد گردید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز