روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۱/۱۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 277
  • 469
  • 1,257,518
شورای شهر ۵۰ سال قبل

امروز ۱۱ اسفندماه سالروز اقدام شورای شهر تهران در اعلام اسامی زمین خواران شهر در رسانه های عمومی در سال ۴۷ می باشد.
شورای شهر تهران در ۱۱ اسفند سال۱۳۴۷ اسامی عده ای از کسانی که تپه های اطرف شهررا با جعل سند و تبانی با برخی ماموران ثبت اسناد به نام خود ثبت کرده بودند در روزنامه های آن زمان منتشر کرد تا شهروندان مطلع شده و از آنان زمین نخرند و اخطار داده شد که به این اراضی پروانه ساختمان داده نخواهد شد. این اقدام داسوزانه شورای شهر تهران در حالی انجام می شد که بدلیل پیچیدگی موضوع و اسناد متعدد مالکیت زمین خواری و تپه خواری ، امکان برخورد سریع و قاطع از سوی دستگاه قضایی راحت نبود .این در حالی بود که دولت ، مقررات مربوط به محدوده ۲۵ سال آینده تهران را با هدف جلوگیری از بزرگ شدن غیر اصولی این شهر به اجرا در آورده و احداث ساختمان و دادن خدمات شهری در خارج از محدوده را ممنوع کرده بود که پس از انقلاب ، مقررات محدوده و حریم شهر نادیده گرفته شد و گروهی فرصت طلب و بیشتر همانهایی که در نتیجه تصمیم قاطع و دلسوزانه شورای شهر نتوانسته بودند به مطامع خود دست پیدا کنند از موقعیت انقلاب و فرصت به دست آمده سواستفاده کردند و بدون کسب پروانه، بصورت شبانه روز در اراضی خارج از محدوده و حتی اراضی متعلق به دیگران به ساختن خانه سرگرم شدند و بدون مجوز، آب و برق دولتی به این ساختمانها وصل کردند و مشکلات شهری تهران و گسترش بی رویه شهر از همان زمان آغاز و سیل مهاجرت به پایتخت و حاشیه نشینی بسرعت تشدید شد.
موضوع سکونتگاههای غیر رسمی از جمله مشکلات امروزین شهرهای ایران و بخصوص کلانشهرهاست که زاییده تصمیمات و اقدامات غیرکارشناسی و غیر دلسوزانه مدیران شهری و دولتی و شوراهای شهردر دهه های گذشته است و در سالهای اخیر اصطلاحاتی چون زمین خواری ، دریا خواری ، کوه خواری و …. در نظام اجتماعی ایران مطرح گردیده است و به جرأت می توان گفت قصه پرغصه سکونتگاههای غیر رسمی تاکنون مورد غفلت و بی توجهی و بی مسئولیتی اعضای شوراهای شهر و مدیران شهری و کلانشهرها واقع شده است.
در این بین کلانشهر تبریز نیز با بیش از ۸۰ هزار واحد سکونتگاه غیر رسمی و بیش از ۲۵۰۰ هکتار بافت فرسوده در مرکز شهر ، جمعیتی بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر را در این اراضی ساکن نموده است که طبق اعلام کارشناسان در صورت وقوع یک زلزله ۶ ریشتری ، فاجعه انسانی در تبریز رخ خواهد داد و این در حالی است که به گواه تاریخ ، علاوه از تکانهای شدید و مرتب این شهر با خسارتهای قابل توجه در ۱۰۰۰ سال اخیر ، در هر ۲۰۰ سال یک بار زلزله مهیب و ویرانگر در تبریز رخ داده و این شهر را با خاک یکسان کرده است و امروزدر حال نزدیک شدن به اتمام این ۲۰۰ سال هستیم. همچنین سو استفاده در تصرف و تملک اراضی در حریم کلانشهر تبریز بخصوص در سالهای اخیر شدت بیشتری به خود گرفته و تداوم این وضع در نتیجه غفلت شورا ی شهر و شهرداری و دستگاه قضایی و امنیتی ، زنگ خطر جدی و اساسی در همه حوزه ها را برای کلانشهر تبریز به صدا در آورده است.

مسعود برزگر جلالی

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز