روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 353
  • 1,001
  • 1,356,692
شورای فنی استان علیه رانت و انحصار

شورای فنی استان …
جلسه شورای فنی استان به ریاست دکتر رحمتی معاون عمرانی استاندار محملی بود برای انتقاد جامعه پیمانکاران عمرانی استان به موضوعی به نام انحصار .
دراین جلسه دبیرانجمن پیمانکاران از انحصاری که برخی از دستگاه های اجرایی استان در واگذاری پروژه ها به پیمانکاران ایجاد نموده اند گله کرد و این امر را یکی از دلایل کاهش شرکت های فعال عمرانی استان از ۲۵۰ شرکت به ۹۵ شرکت دانست.
در ابتدای این جلسه رحمتی معاون استاندار با انتقاد از وصول برخی گزارشات درمورد وجود شرایطی که منجر به ایجاد رانت و یا انحصار می شود گفت : مناقصاتی که دستگاه ها اجرا می کنند باید بدون وجود هیچگونه شرط خارج از ضوابط صورت پذیرد. اینکه یک دستگاهی به شرایط اجرای مناقصه از طریق سامانه، یک شرط دیگر اضافه کند غیر قانونی است و اگر چنین موردی وجود دارد ، انجمن پیمانکاران عمرانی شکایت نماید و اگر این روند ادامه پیدا کند یقینا منجر به ایجاد رانت و انحصار در مناقصات و متعاقبا فساد خواهد شد.
البته اعضای انجمن پیمانکاران ، با اشاره صریح به واگذاری پیمان های یک دستگاه اجرایی اظهار نمودند دستگاه مربوطه سامانه واگذاری را در یک ساعت مشخص باز می کند و با همکاری پیمانکارهای آشنا نسبت به واگذاری پروژه ها اقدام می نماید.
صومی دبیر انجمن ، در ادامه با انتقاد از سخت گیری هایی که در استان برای فعالین عمرانی انجام می پذیرد اظهار داشت این اقدامات سبب شده است تا شرکت های استان امکان اخذ پروژه نداشته باشند و بنابراین پروژه ها را شرکت های تهران و یا سایر استان ها می گیرند.
وی یکی از دلایل بروز این وضعیت را دور باطل شرایط واگذاری پیمان دانست واظهار داشت :با توجه به شرایط اقتصادی و رکود حاکم ، اینکه برای واگذاری پروژه می گویند در ۵ سال گذشته باید حداقل سابقه اجرای پروژه داشته باشید، در واقع بهانه ای است برای از دور خارج کردن شرکت ها. پیمانکاران اکنون دنبال حفظ خود هستند و بسیاری از آنها بدلیل کمبود پیمان، مجبور می شوند به پروژه های مدیریت پیمان روی بیاورند تا از ورشکستگی نجات یابند.
در انتهای این جلسه با تدبیر رحمتی معاون استاندار آذربایجان شرقی ، مصوب گردید سابقه مدیریت پروژه نیز جزو سابقه عمرانی مورد نیاز شرکت های محسوب گردد که شرکتها با تکیه بر آن می توانند در مناقصات دستگاه ها حایز شرایط شناخته شوند.
همچنین رحمتی ، با تقدیر از درخواست انجمن برای نظارت بیشتر نهادهای ناظر بر روی سایت سامانه ستاد ، خواستار تشدید نظارت بر این سامانه شد که حسب ادعای انجمن، مورد انتقاد برخی از پیمانکاران بوده و بعضا موجب ایجاد انحصار شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز