روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 661
  • 771
  • 1,434,297
شکار پلنگ کاغذی در رادیو تبریز

صبح جمعه، شنونده یک برنامه رادیویی تبریز بودم . البته از وسط برنامه همراه شده بودم. طبق معمول جناب رشیدی میهمان بودند و جناب ابراهیمی هم مجری برنامه. موضوع سخنانشان هم هرچه بود، تحت لوای آن حملات جانانه ای بر علم غربی داشتند. مجری برنامه، سوالات جهت دار خود را مکررا طرح میکرد و کارشناس محترم هم، گویی سوالات استفهامی را با گزاره های خبری مورد تحلیل قرار می داد.
مثلا کارشناس میگفت:
چرا باید با علم غربی انقلاب را بررسی کنیم؟وقتی علم غربی دهه ۸۰ علم دهه ۷۰را نقض میکند.
مجری فورا میگوید چرا باید اصلا نظریات آنها را بخوانیم؟ خواندن آنها چه نفعی برای ما دارد؟
ده ها نمونه از این سخنان گران بها در این به اصطلاح گفتگو وجود داشت که میتوان به آن استناد کرد تا دال مرکزی این مرقومه را اثبات نمود. جوهر مطلب این برنامه نفی علوم انسانی تولید شده در غرب بود ، هرچند بماند که ناخواسته و ندانسته ده ها بار، آموزه های چپ اروپایی مثل والرشتاین و تروتسکی و.. مورد استناد این دوستان انقلابی! قرار میگرفت.
باری، بدون اینکه بخواهیم پاسخ تک تک جملات مورد ادعای این دوستان را در این سطور دهیم به یک نکته ظریف مایلم اشاره کنم.
روش این برنامه رادیویی، روشی ابداعی نیست، ظاهرا روشی ابلاغی است. مدل کار هم این است. باید یک پلنگ کاغذی درست کنیم، بعد آن را جلو چشم همه شکار کنیم بعد مشغول کری خوانی شویم.
واقعا این روش در صداو سیما جا افتاده است متاسفانه.
من نمیدانم تا کی باید نویسندگان و خطیبان ما نان فحش دادن به متفکران غربی را بخورند ، تا کی به قول سروش مایلند درستی سخنان خود را از ملحدانه بودن نحله های فکری غرب نتیجه بگیرند؟
بدون شناخت ریشه اندیشه های خود، مدام ریشه اندیشه غربی را بکوبند در حالیکه بعد از ۴۰ سال این عزیزان حتی در یک زمینه نیز موفق به تولید علم بومی نشده اند که به کار حاکمیت بیاید.
از رفتار همین رادیو تبریز میتوان به درست یا غلط بودن این مکانیزم معرفتی پی برد.
جایی که به قول استاد شهید مطهری قرار بود کمونیست ها اجازه تئوری پردازی داشته باشند (البته انصافا سوسیالیستها، تریبون دارند ) یک صدای منتقد هم تحمل نمیشود و اینگونه است که بالاجبار رسانه ملی به سمت مدل شکار پلنگ های کاغذی سوق می یابد تا با تریبون های یک طرفه، خود گویند و خود خندند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز