روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 168
  • 749
  • 1,336,653
شکست عشقـــی عامل اصلی خودکشی

یک روانپزشک با تاکید بر اینکه تقویت تعاملات و ارتباطات اجتماعی به میزان قابل توجهی در پیشگیری از خودکشی موثر است، اظهار کرد: رسانه‌های اجتماعی عاملی بالقوه برای افزایش خودکشی هستند.
دکتر فیروزه جعفری در همایش پیشگیری از خودکشی در ساوه، با بیان اینکه مهمترین مسئله برای پیشگیری از اقدام به خودکشی توجه به افسردگی در زنان است و با تاکید بر اینکه خودکشی در مردان با استفاده از وسایل خطرناکی صورت می‌گیرد که منجر به از دست دادن جان آنها می‌شود، تصریح کرد: مردان به دلیل استفاده از ابزارهای خطرناکی مانند اسلحه، طناب دار، چاقو و … برای خودکشی، بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از خودکشی هستند.
وی افزود: اقدام به خودکشی در بین نوجوانان و جوانان انگیزه‌های متفاوتی در قالب اعتراض به شرایط اجتماعی، تحصیل و خانواده دارد. اختلالات خلقی و افسردگی که زیر مجموعه اختلالات روانی است از جمله دلایل مهم اقدام به خودکشی است و فرد را به سمت افکار مرتبط با مرگ هدایت می‌کند.
مسمومیت دارویی و خودکشی
وی تصریح کرد: اعتیاد و مصرف مشروبات الکلی موجب تشدید اختلالات روانی شده و زمینه اقدام به خودکشی را تقویت می‌کند. همچنین مشکلات خانوادگی و مشخصا شکست‌های عشقی نیز بستر اقدام به خودکشی را تشدید می‌کند.
دکتر جعفری با تاکید بر اینکه بکار بردن واژه خودکشی بستر اقدام به آن را بیشتر می‌کند، اظهار کرد: ناامیدی شدید، صحبت از مرگ و نیستی، افت معیشتی، بی‌انگیزه بودن، بی‌تفاوتی، انزوا و کناره‌گیری از فعالیت های اجتماعی، بکار بردن عبارت های هشدار دهنده مانند اینکه بزودی از شر من راحت می‌شوید از جمله علائم هشداردهنده خودکشی است.
وی به وضعیت خودکشی در کشور اشاره کرد و گفت: بیشترین سطح تحصیلی در شاخص تعداد افراد اقدام کننده به خودکشی، تحصیلات دیپلم و کمترین آن فوق لیسانس و بالاتر است و شایعترین‌ترین روش اقدام به خودکشی مسمومیت دارویی است.
جعفری با تاکید بر اینکه بیشترین اقدام کنندگان در محدوده سنی ۱۵ تا ۲۴ سال هستند، گفت: بیشترین سهم خودکشی در بین افراد مجرد بوده و ۸۰ درصد خودکشی‌ها در شهرها رخ می دهد.
وی به شایعترین علل خودکشی در ایران اشاره کرد و گفت: درگیری خانوادگی ۳۲ درصد، عوامل مرتبط با زناشویی ۲۶ درصد، محدودیت‌های اقتصادی با ۱۲درصد و شکست‌های مختلف با پنج درصد از شایع‌ترین علل خودکشی در ایران هستند.
این فوق تخصص روانپزشکی کودکان و نوجوانان با تاکید بر اینکه تقویت تعاملات و ارتباطات اجتماعی به میزان قابل توجهی در پیشگیری از خودکشی موثر است، اظهار کرد: رسانه‌های اجتماعی عاملی بالقوه برای افزایش خودکشی هستند.
زورگویی و تعرض اینترنتی یک فشار روانی بر فرد ایجاد می‌کند که منجر به بروز افکار مرتبط با خودکشی می‌شود و در این پدیده عنصر زورگو از طریق شبکه‌های اجتماعی فرد را قربانی می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه خودکشی یک اختلال روانی است و اگر اختلالات روانپزشکی درمان شود گام بزرگی در پیشگیری از خودکشی برداشته شده است، افزود: بیش از ۶۰ درصد جمعیت کشور به خدمات روانپزشکی دسترسی ندارند.
به گفته این روانپزشک هر ۴۰ ثانیه یک نفر در سراسر جهان خودکشی و هر سه ثانیه یک نفر اقدام به خودکشی می‌کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز