روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۲/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 317
  • 1,569
  • 1,020,766
شیوه انتخابی دولت برای اجرای بخشنامه بانک مرکزی موجب برگشت ارز نمی‌شود

رئیس کمسیون صادرات و واردات اتاق بازرگانی تبریز گفت: فعالان بخش خصوصی شیوه انتخابی دولت برای اجرای بخشنامه بانک مرکزی را نه تنها موجب برگشت ارز نمی‌دانند بلکه موجب توقف صادرات و کاهش درآمد ارزی می‌دانند.
مسعود بنابیان در چهل و سومین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهار کرد: چنانچه مستحضرید بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ۱۸ شهریورماه جاری طی بخشنامه‌ای تمام صادرکنندگان را مکلف به پیمان‌سپاری و برگشت ارز حاصل از صادرات کرده است.
وی افزود: از آنجائیکه در استان حدود ۲٫۵ میلیارد دلار صادرات عمدتاً غیرنفتی که تماماً توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد، هرگونه کاهش و یا توقف صادرات قطعاً در اقتصاد، درآمد و اشتغال استان تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.
این فعال بخش خصوصی اذعان داشت: اتاق تبریز معتقد است، بخش خصوصی در عمل توانایی اجرای این بخشنامه را نخواهد داشت و از طرفی دولت هم تمهیدات لازم را برای اجرای این قانون انجام نداده است؛ ضمن اینکه دولت به نیت خود از این بخشنامه که برگرداندن ارز حاصل از صادرات است دست نخواهد یافت و در آینده نزدیک تمامی بازارهای صادراتی را از دست خواهیم داد.
بنابیان، در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: زمانی که ما دو سه نرخ برای ارز داشته باشیم تحت هر شرایطی رانتی برای عده‌ای به‌وجود خواهد آمد و قطعاً دولت و هیچ‌کس دیگری قادر به کنترل و نظارت بر این فضای رانتی و زیرزمینی نخواهد بود.
وی افزود: با توجه به فاصله قیمت ارز آزاد با نرخ مورد نظر بانک مرکزی که حدود ۶ هزار تومان است با در نظر گرفتن ۱۰ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی، یک فضای رانتی ۶۰ هزار میلیارد تومانی ایجاد خواهد شد که کنترل آن قطعاً امکان‌ناپذیر خواهد بود و به مرور زمان صادرکنندگان شناسنامه‌دار و با هویت از مدار تجاری حذف و جای آنان را کارت‎های یک‌بار مصرف و جعلی خواهد گرفت.بازارهای صادراتی با صرف سال‌ها زحمت و مشقت به‌دست آمده است و این بازارها بسیار شکننده و گریزپا هستند، حتی وقفه چند روزه موجب از دست دادن آنها خواهد شد.
بنابیان تاکید کرد: تمام صادرکنندگان و مخصوصاً واحدهای تولیدی چنان با کمبود نقدینگی مواجه هستند که اجازه نمی‌دهند حتی یک‌ساعت پول آنها در خارج از کشور بماند؛ ولی در شرایطی که اکثر تأمین محصول آنها بر پایه ارز آزاد شکل می‌گیرد، نمی‌توانند پول کالای خود را که با ارز آزاد تأمین گشته است به نرخ رسمی به بانک مرکزی واگذار کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز