روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 749
  • 879
  • 1,439,189
صادرات آهن‌آلات به ترکیه، روی ریل آمد

اداره کل راه‌آهن آذربایجان (تبریز)، استفاده بهینه از واگن‌های ایرانی در مقصد ترکیه را در دستور کار خود قرار داده و تاکنون با این روش ۴۳۹ واگن به ظرفیت ۱۹ هزار و ۳۰۰ تن کالا به این کشور صادر شد.
شاپور ارصلانی مدیرکل راه‌آهن آذربایجان گفت: عمده این بارها آهن‌آلات و میلگرد بوده که از مبادی مختلف به ترکیه ارسال شده است. با بررسی‌ها و رایزنی‌هایی که از سوی همکاران این اداره کل صورت گرفت، مشخص شد که میزان زیادی آهن‌آلات از مرزهای زمینی بازرگان و سرو به ترکیه صادر می‌شود، از این رو با شناسایی صاحبان عمده این کالاها و رایزنی با آن‌ها، این بارهای حجیم به ریل منتقل شد.
ارصلانی با بیان اینکه چنانچه این روند ادامه داشته باشد حتماً برای حمل و نقل ریلی با صادرکنندگان این کالاها تفاهم نامه‌ای امضا خواهیم کرد، افزود: همچنین محصولات صادراتی مانند الکل، نمک دریایی، ذغال سنگ و قیر را با استفاده از انواع واگن‌های داخلی و خارجی از تبریز به ترکیه ارسال می‌کنیم. در بخش صادرات کالا به آسیای میانه، تاکنون ۸۹ واگن صادرات ریلی شیشه با ۴ هزار و ۴۳۵ تن و ۱۸۳ واگن انواع لوله با ۲ هزار و ۵۹۷ تن از تبریز داشته‌ایم.
بررسی امضای تفاهم‌نامه با سایپا
وی با بیان اینکه با گذشت ۸ ماه از ابتدای سال، ۴ هزار و ۶۳۹ واگن از این اداره کل بارگیری و ارسال شده است، یادآور شد: بسیاری از کالاهای ارسالی در زمره کالاهای کانتینری از جمله خودرو بودند که مربوط به شرکت‌های ایران‌خودرو و سایپا می‌شوند. همچنین از این تعداد ۲۳۰ واگن مواد نفتی و نفت کوره، ۲۱۰۰ واگن غلات، ۱۶۰ واگن کربنات سدیم و ۲۳۵ واگن قطعات شرکت آمیکو بوده است که بارگیری کربنات سدیم برای اولین بار در این اداره کل انجام شد.
وی با اشاره به اینکه حمل ریلی خودرو در سال‌های گذشته نیز انجام می‌شده است، افزود: در حال حاضر به دنبال امضای تفاهم‌نامه برای ارسال محصولات سایپا از دپوی تبریز به ۵ استان هستیم که رایزنی‌ها در این باره ادامه دارد.
افزایش عملکرد ریلی در بخش بار
ارصلانی با اشاره به اینکه این اداره کل در ۸ ماهه امسال در کلیه موارد مربوط به حمل بار، نسبت به سال گذشته افزایش عملکرد داشته است، افزود: این اداره کل در مدت یاد شده در تناژ بارگیری ۳۴ درصد، تناژ تخلیه ۵۷ درصد، تناژ بار حمل شده در منطقه ۳۷ درصد، تن کیلومتر مرزی ۶۲ درصد، تناژ مبدأ مقصد ۲۷ درصد و در تن کیلومتر خالص ۶۵ درصد و ناخالص ۵۹ درصد، رشد داشته است.
وی با بیان اینکه این اداره کل قبل از راه‌اندازی بخش باری راه‌آهن ارومیه صاحبان عمده بار در اطراف راه‌آهن مراغه به ارومیه را شناسایی کرده بود، اضافه کرد: بار کربنات سدیمی که پیشتر به آن اشاره شد و بار پتروشیمی مهاباد از جمله بارهایی است که به تازگی توسط این اداره کل جذب شده است و امیدواریم این روند ادامه یابد.
وی با بیان اینکه این اداره کل با شرکت‌های خصوصی برای حمل روزانه ۵ واگن بار پتروشیمی به نتیجه رسیده است، گفت: با تأمین واگن‌های مورد نیاز و تفاهم برای حمل بار از این پتروشیمی به شکل انبوه، برای امضای تفاهم‌نامه با آن‌ها اقدام خواهیم کرد.
وی با تأکید بر اینکه حمل بار در راه‌آهن ارومیه فعال و بدون مشکل است، گفت: کلیه صاحبان بار با هماهنگی با شرکت‌های حمل و نقلی می‌تواند برای انتقال بار خود از این راه‌آهن اقدام کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز