روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۳۰
روزنامه ساقی آذربایجان
صادرات « ورنی اهر » به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اروپا

فرماندار شهرستان اهر با اشاره به لزوم معرفی، استانداردسازی و شناسنامه‌دار کردن ورنی اهر، گفت: ورنی که جزو صنایع‌دستی عشایر است هم‌اینک به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و اروپایی صادر می‌شود.
زاهد محمودی در گفت‌وگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین صنایع‌دستی شهرستان اهر که در مناطق عشایری نیز بافت می‌شود ورنی است، اظهار کرد: ورنی به دست هنرمندان منطقه ارسباران تولید می‌شود که به‌نوعی می‌توان گفت هنر دستی عشایر است.
وی افزود: حدود ۴۰ درصد عشایر آذربایجان شرقی در شهرستان اهر ساکن می‌شوند و ۸۵ درصد عشایر استان نیز به باف‌ورنی مشغول‌اند، ورنی شبیه گلیم بدون پُرز است که کاربردی در تابلوهای دیواری و زیرانداز، کیف، کفش و غیره دارد.
فرماندار شهرستان اهر بابیان این‌که در سال‌های اخیر بافت ورنی به لحاظ اشتغال‌زایی که دارد علاوه بر مناطق عشایری و روستایی در شهر اهر نیز رواج یافته است، گفت: اکثر خانواده‌های شهری نیز به بحث ورنی بافی ورود پیداکرده‌اند و مشغول به ورنی بافی هستند.
محمودی زمینه اشتغال‌زایی صنایع‌دستی را در منطقه ارسباران و به‌ویژه شهرستان اهر مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: اصولاً ورنی بافی نیازی به کارگاه ندارد و می‌توان در خانه با استفاده از دار قالی به ورنی بافی پرداخت و عملاً جزو مشاغل خانگی محسوب می‌شود.
وی با تأکید بر این‌که استانداردسازی و شناسنامه‌دار کردن ورنی از رویکردهای ما در مدیریت شهرستان اهر است، اضافه کرد: اگر بخواهیم زمینه صادرات ورنی را به آن‌سوی مرزها فراهم کنیم ابتدا باید استانداردسازی کرده و سپس به شناسنامه‌دار کردن این هنر اقدام کنیم و با توجه به این‌که قدمت ورنی بافی در این منطقه به دو قرن پیش باز می‌گردد ورنی بافان نیز بدون استفاده از نقشه و طرح ورنی می‌بافند و اصولاً طرح‌های ورنی برگرفته از تخیلات ذهنی بافنده است.
فرماندار شهرستان اهر هنر ورنی بافی را تبلور اعتقادات، آداب و رسوم، باورها، فرهنگ بومی مردم منطقه ارسباران ذکر کرد، بیان داشت: دستگاه‌های ذی‌ربطی همچون سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و فنی و حرفه‌ای ضمن این‌که باید به شناسنامه‌دار ورنی توجه داشته باشند در کنار آن استانداردسازی نیز نباید مورد غفلت قرار گیرد.
محمودی با اشاره به اینکه هم‌اینک ورنی به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس، جمهوری آذربایجان و حتی کشورهای اروپایی صادر می‌شود، گفت: با توجه به انتخاب تبریز به‌عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸، این ظرفیت مناسبی برای معرفی هنر ورنی بافی به گردشگرانی است که به آذربایجان شرقی سفر خواهند کرد که انتظار می‌رود در این راستا سازمان میراث فرهنگی برای برگزاری جشنواره‌های ملی و بین‌المللی برنامه‌ریزی کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز