روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۱۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 314
  • 1,575
  • 1,392,750
صددرصد حاشیه‌نشینان شهر تهران از روستاییان و عشایر هستند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری گفت: صددرصد حاشیه‌نشینان شهر تهران از روستاها و عشایر به این شهر آمده‌اند.
ابوالفضل رضوی اظهار داشت: در حال حاضر ۳۵ درصد مردم شهر تبریز حاشیه‌نشین هستند که باید علت این حاشیه‌نشینی در حومه شهرها را بررسی کنیم.
وی افزود:حاشیه‌نشینی برای کشور هیچ منفعتی ندارد و تنها هزینه اضافه برای دولت به وجود می‌آورد. کم به توجهی به روستاها و عشایر یکی از اصلی‌ترین دلایل حاشیه‌نشینی در شهرهای مختلف به‌حساب می‌آید.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری با بیان اینکه در حال حاضر ۶۰ درصد جمعیت حاشیه‌نشین شهر تهران، روستاییان و عشایر هستند که البته ۴۰ درصد باقی‌مانده نیز هرکدام به یک نوعی، بازهم به روستاها و عشایر برمی‌گردند، خاطرنشان کرد: با این حساب به‌راحتی می‌توان گفت که صددرصد حاشیه‌نشینان شهر تهران از روستاها و عشایر به این شهر آمده‌اند.
رضوی با انتقاد از نظام برنامه‌ریزی کشور در حوزه روستاها و عشایر، گفت: نظام برنامه‌ریزی کشور در این مورد، نظام مدبرانه، عالمانه و عاقلانه‌ای نیست. متأسفانه مسئولانی که در این حوزه مشغول هستند، بیشتر مرکزگرا بودند و اصطلاحاً دچار پدیده‌ای به نام کوچک گریزی شدند.
وی تصریح کرد: حاشیه‌نشینی سراب است و زمانی از بین می‌رود که ما به روستا و عشایر توجه کنیم. طبق فرموده مقام معظم رهبری، باید روی روستاها سرمایه‌گذاری کنیم و به زیباسازی روستاها بپردازیم.
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بابیان اینکه صبح امروز از روستای کندوان که یکی از روستاهای توریستی اطراف شهر تبریز محسوب می‌شود، بازدید کردم، گفت: باید قدر چنین جاهایی را بدانیم. با آماری که مسئولان استان آذربایجان شرقی به ما دادند سالانه یک‌ میلیون و ۷۰۰ نفر از روستای کندوان بازدید می‌کنند که این افراد قطعاً تبریزی نیستند و از شهرها یا کشورهای دیگر به این روستا می‌آیند.
رضوی در پاسخ به این سؤال که آیا برای کاهش حاشیه‌نشینی در اطراف کلان‌شهرها برنامه‌ای وجود دارد یا خیر، تأکید کرد: حتماً برای این موضوع برنامه داریم. ما به تشکل‌های اقتصادی روستا، با کارمزد ۳ درصد وام می‌دهیم که اگر عضو تشکلات نیز نباشند، این وام با بهره ۸ درصد به آنان تعلق می‌گیرد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز