روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
صرفه جویى کردن به معناى داشتن تفکرى آینده نگرانه است

مدتی است که دولت، با نام‌گذاری هفته اول تیرماه به عنوان «هفته صرفه جویی درمصرف آب» با تمام توان و کمک رسانه‌های گروهی، سعی در شناسایی راه‌های جلوگیری از اتلاف آب به مردم کرده است
مهندس ایمانلو مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی نیز با اشاره به نحوه استحصال و سختیهای فرا روی در تامین و توزیع آب برای شهروندان گفت : هم اینک آب مورد نیاز کلان شهر تبریز به صورت فرا استانی و با صرف هزینه و انرژی زیاد تامین  می شود لذا لازمست مشترکین و همشهریان عزیز نهایت دقت و صرفه جویی را در استفاده صحیح آب مدنظر داشته باشند و با توجه به کمبود منابع آبی ، بروز خشکسالی ، افزایش جمعیت وصنایع جا دارد با فرهنگ سازی و اطلاع رسانی به مردم در خصوص نحوه استفاده درست از آب از هدرروی هرچه بیشتر آب جلوگیری شود .
صرفه جویى کم مصرف کردن نیست، درست مصرف کردن است. هرچند همه ما بارها این جمله را شنیده یا خوانده ایم، اما اغلب از کنار آن بى تفاوت گذشته ایم. این که چرا در اغلب خانواده هاى ایرانى با وجود تربیت دینى و آموزه هاى اخلاقى، صرفه جویى هنوز نهادینه نشده یا رنگ و بویى ندارد.
در مبانى عقیدتى مسلمانان به مراتب این امر مورد توجه و تأکید قرار گرفته است. در قرآن کریم آمده است: «از نعمت هاى الهى بخورید و بیاشامید ولى اسراف نکنید که خداوند مسرفان را دوست ندارد.» (سوره اعراف آیه ۳۱) صرفه جویى به تعبیرى ترسیم آینده در قالب برنامه ریزى صحیح و درست است. بنابراین صرفه جویى کردن به معناى داشتن تفکرى آینده نگرانه است به گونه اى که هم مى توان از زندگى امروز احساس رضایت و هم از آینده خیالى آسوده داشت.
با افزایش جمعیت کلانشهرها مانند تبریز، کمبود منابع آب طبیعی به نگرانی عمده این شهرها بدل شده است. گاهی بدلیل مشکلات کمبود آب ، این ماده را جیره بندی می‌کنند تا مصرف آن تعدیل شود. اما به راستی مشکل از کجا آب می خورد؟
درپی اظهار نگرانی از کمبودها و یا افزایش تقاضای تأمین  بموقع و مناسب و عدم امکان تأمین بیشتر آب درفصل تابستان به علل مختلف از جمله خشکسالی ها و جریان کم ورودی به سدها و یا افت سفره های زیرزمینی، زنگ های خطر کمبود  و لزوم اعمال صرفه جویی و چاره جویی بحران به صدا درآمده‌است. اما واقعیت این است که بدون شناخت و توجه به نقش، اهمیت، خواست و فرهنگ  مصرفی بخشهای کوچک یا بزرگ مردم، صرفه جویی آب امکان پذیر نیست مصرف کنندگان  باید ارزش واقعی آبهای تأمین شده و اهمیت حفاظت و نگهداری و مصرف بهینه آنها را بیش از پیش شناخته و مورد توجه قراردهند تا هر یک به سهم خود، در رسیدن به اهداف صرفه جویی، تلاش کنند.
یکی از راههای افزایش آگاهی و ایجاد انگیزه و علاقه مندی برای صرفه جویی  بین مردم تبلیغاتی است که رسانه های مختلف می توانند انجام دهند. رسانه ها باید مردم را از مشکلاتی که در اثر مصرف بی رویه آب با آن دست به گریبان می شوند بهتر و بیشتر آگاه کنند تا با جلب مشارکت مردم و هماهنگی گروه های مختلف مصرف کننده بتوان این معضل را تا حدودی بر طرف کرد. در واقع مصرف‌کنندگان می دانند که تلاش امروز آنان برای رفاه بهتر فرزندانشان دررآینده است و هدر دادن منابع فعلی آب، به معنی محروم کردن نسلهای بعدی از این موهبت الهی است.
مدتی است که دولت، هفته اول تیرماه را به عنوان هفته صرفه جویی درمصرف آب انتخاب، معرفی کرده است و با تمام توان و به کارگیری رسانه های گروهی، سعی در شناسایی و جلوگیری از اتلاف و یا به هدر دادن آب که یکی از نعمات گران قدر و بزرگ خداوندی است، می‌کند.
در همین راستا در یک روز گرم تابستان چند نفر از خبرنگاران نشریه های مختلف از جمله: شهریمه سلام، امید آذربایجان، کارون، ابتکار،قانون و…  به نقاط مختلف شهر مانند: ولیعصر ، مرزداران ، شریعتی جنوبی، نصف راه و … نظرسنجی انجام گرفت تا در مورد عملکرد شرکت آب و فاضلاب و کیفیت آب شرب نظر مردم را جویا شویم. در زیر نتایج به‌دست آمده از این نظرسنجی را می‌خوانیم:
بعداز چندین روز تحقیق و تفحص و جمع بندی اطلاعات واصله به این مهم دست یافتند که مردم نقاط مختلف شهر بر این باورند که:  جیره بندی آب از مشکلات عدم صرفه‌جویی آب است و برای جلوگیری از مصرف بی رویه آب، نقش رادیو و تلویزیون در تهیه و پخش برنامه های آموزشی برای تشویق مردم به درست مصرف کردن وروزنامه ها با نوشتن مقالات و راهکارها و شهرداری ها با نصب تابلو و پوسترهای تبلیغاتی در جهت بالا بردن اطلاعات و یادآوری اهمیت موضوع صرفه جویی به عموم مردم نقش بسزایی دارند.
در ضمن با جمع بندی نظرات مردم در این نظرسنجی نتیجه این شد که: مردم فهیم استان ضمن تشکر از کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی نسبت به عدم قطعی آب شرب با توجه به مصرف بالای آن در فصل گرما از تمامی کارکنان زحمتکش این شرکت قدردانی کردند که در جهت ایجاد آسایش و آرامش میان عموم مردم شبانه روز تلاش می کنند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز