روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 693
  • 630
  • 1,433,558
صندوق امید با جوان ترین مدیر استان

با جوان ترین مدیر دولتی استان به گفتگو نشسته ایم تا روایتی باشد بر استواری قدم های دولت در سپردن امورات به دست جوانان.
کریم زاده رییس صندوق کارآفرینی امید است که از شهریور سال قبل به این سمت منصوب شده است . وی متولد سال ۶۳ و نزدیک ۸ سال سابقه خدمت دارد و احتمالا عنوان جوان ترین مدیر استانی را دارد .
روش کاری او مبتنی بر تحرک خارج از تشریفات است و همین تحرک امروز نیاز اصلی دستگاه های اجرایی کشور است تا دولت بتواند مردم ایران را از این پیچ های حساس و تاریخی عبور دهد. خلاصه ای ازاین گفتگو را با هم می خوانیم.
از انتصاب خودتان بگویید :
من از ابتدا کارمند همین اداره بودم و پا به پای ماموریتهای محوله ارتقا یافته ام . وقتی که استاندار برنامه هایم را برای ارتقای این اداره پرسید به ایشان گفتم من فقط دو روز بر سر کار حاضر خواهم شد. بقیه هفته را به سرکشی از طرحها در روستا ها و شهرستان ها مشغول خواهم بودکه با استقبال ایشان مواجه شد.
برای موفقیت تان چه اصلی را در نظر گرفته اید ؟
معتقدم اشتغال در کف روستا و زمین کشاورزی محقق میشود نه در اداره آن هم زیر کولر و در دل جلسات تشریفاتی .ما متاسفانه باید اذعان کنیم که برخی از مدیران دولتی علاقه ای به کار میدانی ندارند و البته اطلاعات کمی هم در حوزه ماموریتی اشتغالزایی ما دارند که باید تلاش کنیم مرتفع شود.
یک نمونه از طرح های موفق تان را ذکر میکنید؟
دنبال نوآوری هستیم هرچند مبنای کار ما اشتغالزایی است یعنی تعداد بیشتری نیروی انسانی مشغول کار شوند تا از این طریق با آسیب های ناشی از بیکاری مبارزه شود. یک نمونه موفق در روستای سرند ورزقان طرح گوسفندداری یکجا راه انداخته اند با حمایت صندوق که طرح بسیار خوبی هست . اینجا هم علم بکار گرفته شده و هم اصول اقتصاد رعایت شده تا به بهره وری در دامداری برسیم. در روش سنتی گوسفند هر چه علوفه خورده در پیاده روی از دست میدهد اما در یکجا نگه داری این اتلاف از بین میرود.
عملکرد صندوق امید در اشتغالزایی برای سال ۹۷ چقدر بوده است ؟
تا کنون ۴۳ فقره پرداخت تسهیلات داشته ایم که البته برنامه ما، امسال فقط اشتغالزایی روستایی است . این تسهیلات بالغ بر ۳میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان بوده است . کل اعتبار ما ۳۴ میلیارد است که البته به صورت مشترک با بانکهای پست بانک، بانک کشاورزی و توسعه تعاون این تسهیلات پرداخت میشود.مجموع اشتغالزایی ما در سال ۹۷ تا کنون ۱۱۴ شغل مستقیم بوده است . طرح دیگر صندوق امید برای رونق اشتغال در روستا ها شامل ایجاد ۳۶ صندوق زنان محلی هم میشود که دراین صندوق ها خود اهالی هم هر صندوق ۱۵ میلیون آورده می آورند ماهم حمایت میکنیم.اینها آموزش می بینند تا بروند دنبال اشتغالزایی.
تعداد سقف ما برای استان ۱۰۰ صندوق است که باید تاسیس کنیم.
طرح های مطالعه شده هر روستا یک محصول را هم داریم که آنها را به اهالی پیشنهاد می دهیم تا بروند و اشتغالزایی کنند.
مکانیزم کاری صندوق چگونه است ؟
صندوق، پولی بعنوان سرمایه ندارد و سرمایه آن از محل برگشت اقساط تسهیلات است تا قبل از سال ۸۹ ردیف بودجه ای داشتیم که البته بعد از آن این ردیف بودجه حذف شد و باید با تکیه بر اقساط برگشتی صندوق اداره شود.
حسب نظر کارشناسی، صندوق در کشور میتواند هرسال ۱۰ هزار میلیارد تومان از محل برگشت اقساط ، پرداخت تسهیلات کند .
البته این سقف بازهم مشترک بین صندوق و بانک های کشاورزی، تعاون، پست بانک می باشد.
در خصوص نحوه تخصیص پول هم تصمیم گیری تا سقف ۲۵۰ میلیون، دست استان هست. بالای ۵۰۰ میلیون تومان در کمیته اعتباری کشور میتواند مصوب شود .
رسالت کاری صندوق حمایت از صنایع خرد و کوچک است که نیروی انسانی بیشتری مشغول بکار شوند.
البته در این تخصیص ها به توجیه اقتصادی هم توجه ویژه ای داریم تا موجب اتلاف منابع مالی صندوق نشویم.
موفق ترین شهرستانها در بحث اشتغالزایی کدام ها بوده اند ؟
موفق ترین شهرستان به ترتیب عبارتند از اسکو که در این شهرستان یک پرونده بازگشتی نداشته ایم . در رده های بعدی مرند ،عجب شیر و بستان آباد قرار دارند که عملکرد بهتری نسبت به سایر شهرستان ها داشته اند.
پیش بینی شما از عملکرد صندوق تا پایان سال چیست ؟
تعداد ۱۰۰۰ شغل می تواند در سال فعلی در صورت پای کار بودن همه عوامل ایجاد شود.
بزرگترین معضل بر سر راه صندوق امید چیست؟
عدم مشارکت اجتماعی را بزرگترین معضل می دانم . البته در کنار بی اطلاعی مسئولین و عدم اشرافیت آنها به نحوه و مکانیزم صندوق . چرا که بروکراسی ها اغلب ناشی از بی اطلاعی مدیران است .
سامانه کار در چه حال است؟
سامانه کارا فعلا متوقف شده تا پالایش صورت بگیرد. از نیمه دوم شهریور باز خواهد شد .
۱۷۰۰۰ نفر کلا در سامانه استان ثبت نام شده بود که سبب شده تا نیازمند بررسی های اساسی باشیم چرا که انتظار ما فقط ۲ تا ۳۰ هزار ثبت نام بود. انتقاد من به سیستم هم این است که باید اول طرح ها بررسی میشد ولی الان اول ثبت نام میشود بعد طرح ها مورد بررسی قرار میگیرد .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز