روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 440
  • 532
  • 998,380
صورت بندی جنبش دانشجوئی

متاسفانه استان آذربایجان شرقی در موضوع توسعه سیاسی بنا به دلایل بسیار عقب مانده است و البته یکی از نشانه های این رخوت سیاسی را میتوان در کسادی بازار جنبش های دانشجوئی استان مشاهده نمود. وضعیت دانشگاه آزاد که کاملا معلوم است . لیست چند ده نفره ای به تشکل ها ابلاغ شده است که فقط از بین اینها میتوانید سخنران انتخاب نمایید که خود به خوبی گویای ابعاد مختلف وضعیت موجود است. در دانشگاه های دولتی نیز اوضاع چندان مطلوب نیست.
جنبش های دانشجویی به دو طیف عدالت خواه و آزادی خواه تقسیم شده اند. هرچند تمایز قطعی ای نیز دراین بین نمیتوان قائل گردید . درمورد عدالت طلبان، دو طیف شاخص وجود دارد . طیف شیراز که احکام سنگین قضائی علیه شان آنها را معروف کرد و وارد گود رسمی مطالبه گری و افشاگری علیه ائمه جمعه و حتی مسئولین قضائی شدند ، مارک احمدی نژادی بودن را خوردند و البته هزینه های سنگینی هم تحمل نمودند. این دسته را باید با سعید زیباکلام و سعید قاسمی شناخت که یکی از گرایش های آن با نام مجمع عدالتخواهان دانشجوئی ، مقام معظم رهبری را هم برای پاسخ به سئوالات افکار عمومی به دانشگاه فراخواندند .
دسته دوم عدالت طلبان تئوریک هستند که بیشتر با امثال سعید جلیلی دم خورند، شاگردان آقای مصباح هستند و درمطالبه گری محافظه کارانه ای گرفتار آمده اند. تمام تلاش آنها اجتناب از نزدیکی فکری به احمدی نژاد و البته طرد اوست .
اینها عدالت طلبی میکنند اما فقط از دولت و کاری به بقیه نهادها و .. ندارند.ظاهرا برای کار خراب کنی طیف اول بیشتر تمایل دارند تا ایفای نقش واقعی . البته ناگفته نماند عدالت طلبی دو طیف مذکور در اینکه الف. عمدتا شخص محور است و کاری به تاثیرات ساختاری هرم قدرت و ساخت اجتماعی جامعه ندارد و ب. بیشتر بدنبال این است که فلانی چرا اینقدر ثروت دارد ؟ بجای اینکه بپرسد ثروتش را چگونه بدست آورده است و ج . بجای فحاشی به این و آن ، ساز و کاری ساختاری برای احیای عدالت در جامعه تعریف و تبلیغ نماید مورد نقد است.
در طیف آزادی خواهان که علی القاعده بسیاری از انجمن های اسلامی را در بر میگیرد، نیز دو طیف مایوس و پویا قابل مشاهده است . طیف مایوس، که در بسیاری از مراکز دانشگاهی بخاطر فشارهای موجود، بجای فعالیت سیاسی به سمت امورات فرهنگی سوق داده شده اند. مثلا برگزاری اردوهای مشهد مقدس، برگزاری هیئت های عزاداری و .. که البته بسیار مفید هم هستند اما در غیاب کار سیاسی ، معنایی جز آدرس اشتباه بردن تشکیلات تاثیری نمیتواند داشته باشد .
طیف دوم که دل در گرو آرمان آزادی خواهی و دموکراسی طلبی دارد ، هرچند بسیار اندک اما هنوز هم در دانشگاه ها وجود دارند. نمونه بارز این طیف ، سخنرانی انجمن اسلامی دانشگاه شاهرود بود که روحانی را به صورت جدی مورد نقد قرار داد و از اینکه روحانی به هیچ کدام از وعده های انتخاباتی خود عمل ننموده است به شدت گلایه نمود.
صورت بندی حاضر ادعا ندارد که همه طیف های دانشجوئی را آن هم به درستی معرفی نموده است اما به نظر میرسد شمای کلی آنچه در جنبش های دانشجوئی کشور می گذرد جز این نیست .
در خاتمه باید گفت ، جنبش دانشجوئی مانند همه جنبش های اجتماعی دیگر نیازمند محیطی پویا برای فعالیت خود هستند و اگر این محیط توسط مسئولین امر مهیا نگردد فضای یاس و بی تفاوتی که برای آینده کشور بسیار خطرناک است، دانشگاه ها را در بر خواهد گرفت .

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز