روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 153
  • 659
  • 1,437,714
صیانت از خاک باید به مطالبه عمومی تبدیل شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی با تاکید بر فرهنگ سازی برای حفظ و حراست از خاک گفت: صیانت از خاک باید به مطالبه عمومی در جامعه تبدیل شود.
اکبر فتحی در همایش روز جهانی خاک در مجتمع شهید کسایی سازمان جهاد کشاورزی استان افزود: اهمیت خاک به عنوان بستر لازم برای تامین امنیت غذایی مردم کمتر از آب نبوده و باید در مردم، نهادهای دولتی و کشاورزان برای حفاظت از آن حساسیت ایجاد کرد.
وی با بیان اینکه در اثر بدمصرفی از خاک میزان حاصلخیزی آن از بین می رود، اظهار داشت: برای تشکیل یک سانتی متر خاک حاصلخیز در شرایط مناسب به حداقل ۱۰۰ سال و در شرایط کنونی به ۵۰۰ سال زمان نیاز است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: برای جبران افزایش عملکرد حاصلخیزی خاک مجبور به استفاده از نهادهای شیمیایی می شویم که این امر نیز موجب آلودگی خاک می شود.
فتحی اصلاح الگوی کشت را از راهکارهای لازم برای حفظ و حراست از خاک اعلام کرد و ادامه داد: نگاه کنونی جامعه بیشتر متوجه آب بوده در حالی که به آب و خاک باید به صورت متقابل نگاه کرد زیرا که برای مدیریت منابع آب، حفظ خاک ضروری است.
وی با اشاره به اینکه سازمان های مردم نهاد نیز حساسیت و توجه زیادی به بحران خاک نشان نمی دهند، گفت: در زمان کنونی به جای بیابان زدایی در سمت بیابان زایی قرار گرفته ایم و به طوری که حدود ۵۰ درصد از اراضی کشاورزی حوزه دریاچه ارومیه در خطر تبدیل به بیابان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی یادآوری کرد: سطح زیرکشت موجود استان حدود یک میلیون و ۲۰۰ هکتار است که حدود ۶۰۰ هکتار آن در حوزه دریاچه ارومیه قرار داشته و کم کم این اراضی حاصلخیز رو به نابودی پیش می رود.
اکبر فتحی با تاکید بر اینکه انگیزه حفاظت از خاک باید در جامعه هدف ایجاد شود، ادامه داد: سازمان ها و مدیریت های جهاد کشاورزی باید در سطح استان ها و شهرستان ها حساسیت فرمانداری ها، نهادهای دولتی و غیردولتی، سازمان های مردم نهاد و کشاورزان را به بحران خاک ایجاد کنند.
اکبر فتحی فرسایش خاک، گسترش ساخت و سازهای غیرمجاز و استفاده از آب های نامتعارف را از دیگر عوامل آلودگی و از بین رفتن حاصلخیزی خاک اعلام کرد و گفت: حفظ خاک تنها وظیفه جهاد کشاورزی نبوده بلکه همه نهادهای دولتی و غیردولتی، مردم، کشاورزان و سازمان های مردم نهاد در این زمینه وظیفه دارند.
فتحی افزود: سازمان ها و مدیریت های جهاد کشاورزی باید ورود آب های نامتعارف به مزارع کشاورزی را به سازمان محیط زیست و مراکز بهداشت گزارش کرده و پیگیری لازم برای جلوگیری از این کار را انجام دهند و از ساخت و سازهای غیرمجاز پیشگیری کنند.
پنجم دسامبر به عنوان روز جهانی خاک در دنیا و از ۷ تا ۱۴ آذر نیز در کشور به عنوان هفته خاک نامگذاری شده است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز