روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 877
  • 849
  • 1,360,789
ضرورت بازنگری در توزیع وام روستایی

وام های اشتغالزایی روستایی یکی از مهمترین ابزارهایی است که دولت برای توسعه استان ها در نظر گرفته است. ابزاری که تا کنون نه تنها مناطق روستایی را آباد نکرده است، بلکه انتقادهای زیادی را هم به همراه داشته است.
منتقدین می گویند این سیستمی که دولت برای تزریق منابع مالی برای روستاها در نظر گرفته است ، فقط پخش پول است. موضوعی که بارها و بارها در جلسات شورای اشتغال استانداری طرح و مورد تاکید مسئولین استانی قرار گرفته است. مساله اینجاست که این روش برای سال بعد نیز تدارک دیده شده است اما به نظر می رسد دولت برنامه ای برای اصلاح آسیب های این طرح و روش ندارد.
آخرین اقدام دولت برای برنامه ریزی اجرای طرح در سال آتی نشستی دو روزه در سازمان برنامه و بودجه برگزار نموده است که ظاهرا با دعوت از نمایندگان بودجه ای استان انجام پذیرفته است. هرچند مشخص نیست در این نشست نمایندگان استان از ادارات کار و مدیریت و برنامه ریزی چه کسانی بوده اند و برای استان چه تصمیماتی اتخاذ گریده است اما از اخبار این نشست چنین بر می آید که تغییر چندانی در روش اجرای طرح برای سال بعد بوجود نخواهد آمد.
جباری مسئول نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه کشور گفته است: در این نشست دو روزه، نمایندگان سازمان‌های مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها به‌ همراه مشاوران و اساتید دانشگاهی مدعو و نمایندگان برخی دستگاه‌های اجرایی به تشریح مشکلات و ارایه برنامه‌ها و پیشنهادهای اجرایی به منظور بهبود فرآیند تدوین برنامه‌های توسعه اقتصادی و اشتغالزایی روستایی و نحوه عملیاتی‌سازی این برنامه‌ها در سال ۱۳۹۸ پرداختند.
تا کنون در مجموع تا ۱۳ بهمن ماه سال‌جاری، حدود ۷۵۰ میلیون دلار، معادل سه هزار میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی و معادل ریالی آن از محل منابع موسسه‌های عامل به صورت تلفیقی و در مجموع، در حدود شش هزار میلیارد تومان تسهیلات به طرح‌های تأیید شده و مصوب متقاضیان ذی‌صلاح با نرخ میانگین سود شش درصد برای اشتغالزایی در مناطق روستایی و عشایری پرداخت شده است . بطوریکه برای ایجاد هر شغل به‌طور میانگین حدود ۳۹ میلیون تومان تسهیلات پرداخت شده است .
به گفته دکتر جباری مراحل سوم و چهارم این تسهیلات نیز ابلاغ شده است اما تاکنون ابلاغیه مرحله چهارم به حساب موسسه های عامل واریز نشده و پیش بینی می‏ شود که از طریق تسهیلات قانون مذکور، بیش از ۱۷۰ هزار فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شود که این رقم برای طرح های پرداخت شده، حدود ۱۶۰ هزار شغل جدید است.
شغل های گران قیمت
از معایب این طرح که بسیار مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است این است که کل اشتغال های ناشی از این طرح ها در استان ، به کمتر از ۳۰۰۰ اشتغالزایی می رسد.
این مساله با آن نکته ای که مقام مسئول بودجه ای کشور گفته است کمی تناقض دارد. اگر به ازای هر اشتغال ۴۰ میلیون تومان در نظر بگیریم مبلغی نزدیک به ۱۲۰ میلیارد تومان بایستی برای این مشاغل هزینه شده باشد. منتقدین می گویند بسیاری از این مشاغل ، بصورت فصلی بوده و اشتغال کاملی برای متقاضیان ایجاد نکرده و در چرخه تولید کشور نیز چندان رونقی ایجاد نمی کند. دومین انتقاد عمده مربوط میشود به عدم آمایش سرزمینی مشاغل بسیاری از وام ها بدون اینکه در سطح عالی کشور، برنامه ریزی منسجمی وجود داشته باشد پرداخت میشود. مثلا در پرورش قارچ یا قالیبافی ، این نوع توزیع پول بعضا سبب اشباع شدن کاذب بازار شده و تولیدات با کیفیت استان یا شهرستان را هم مورد تهدید قرار می دهد.
به نظر میرسد تدام وضعیتی که در سال های گذشته برای پرداخت این نوع وام ها صورت پذیرفته است ، ابدا موجب توسعه روستاهای استان نخواهد گردید. البته شدیدا مورد نیاز است که مسائل مختص استان بخصوص موضوعاتی چون آمایش سرزمینی توزیع وام ها با حضور متخصصین و کارشناسان امر مورد توجه قرار گیرد تا در سالهای بعد شاهد پخش بی هدف پول نباشیم.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز