ضرورت بروکراسی زدایی در استان ابرقدرت

سرویس سیاسی ساقی آذربایجان
صبح چهارشنبه ، تبریز میزبان نشست مشترک عوامل اجرایی دخیل در توسعه روستایی و مناطق محروم کشور بود. سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفین و هم چنین رضوی معاون رییس جمهور در امور توسعه روستایی و سرپرست امور مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری دو میهمان ارشد این نشست به میزبانی استاندار آذربایجان شرقی بودند.
در این مراسم که با حضور معاونین عمرانی و مدیران کل روستایی و همچنین روسای شعب بانک سینای استان های شمالغرب کشور برگزار گردید اهم بروکراسی های زاید موضوع تامین تسهیلات اشتغالزایی در مناطق روستایی و مناطق محروم مورد بررسی قرار گرفت. شاه بیت این جلسه جهادی و مفید، رفع بروکراسی های زاید اداری بود .
سعیدی کیا دراین نشست استان های شمالغرب کشور را در زمینه جذب تسهیلات بالاتر اما در اشتغالزایی پائین تر از حد میانگین کشور اعلام نموده و بر لزوم همکاری بیشتر بانک سینا با این استان ها تاکید کرد.
دراین جلسه اما چند مسئله مهم که بروکراسی های مرتبط با آنها مانع از اشتغالزایی می شود مورد بحث قرار گرفت. نخستین موضوع، وثایق بانکی بود که مقرر گردید بعد از این ماشین آلات و یا ملک ساختمانی و یا ملک کارگاهی که ارزشی معادل تسهیلات درخواستی دارد بعنوان وثیقه مورد پذیرش بانک قرار گیرد.
دومین مساله اعتماد به استان ها بود.سعیدی کیا و مهندس رضوی هردو با اذعان بر اینکه سقف تایید طرح ها که اکنون تا سقف یک میلیارد تومان در اختیار استان هاست کم بوده و باید بیشتر شود.
آذربایجان شرقی ابرقدرت
سعیدی کیا با اظهار تاسف از عدم ارتقای این سقف تاکنون، اظهار داشت باید به استان های ابرقدرتی مانند آذربایجان شرقی بیشتر اعتماد کنیم چرا که توانمندی های بالایی دارند و این سقف برای آذربایجان شرقی حداقل باید ۲ میلیارد باشد.
رضوی معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری اما در بخش چک های برگشتی در مخالفت با پیشنهاد کرمی مدیرکل روستایی آذربایجان شرقی اظهار داشت: اینکه در اشتغالزایی های عادی تا سقف ۲۵ درصد چک های برگشتی برای متقاضیان وام قابل قبول است این مسئله در روستاها و مناطق محروم که اقتصاد شکننده ای دارند قابل قبول نیست.
این مساله البته تکیه گاه سخنان استاندار و معاون عمرانی استانداری آذربایجان شرقی نیز بود. چرا که آنها بر لزوم دقت بیشتر در اعطای تسهیلات بانکی تاکید داشتند. خدابخش در بخشی از سخنان خود بر لزوم حفظ منابع بانکی اشاره کرده و گفت: اینکه مسابقه جذب تسهبلات راه افتاده است باید مورد دقت قرار داشته باشد. وام را بانک ها بدون توجه به توجیه های اقتصادی پرداخت می کنند بعد با موضوعی بنام معوقات بانکی مواجه میشویم که معضلی مهم تر نیز هست.
بروکراسی آخر ، تامین اعتماد برای استان ها بخصوص آذربایجان شرقی در بررسی وتائید طرح های متقاضی وام بود. روند کنونی تائید تسهیلات، در حوزه اختیار شرکت دانشمند مستقر در تهران است و این مسئله موجب تطویل فرآیندهای بانکی شده و سردرگمی متقاضیان را بیشتر میکند.
این در حالی است که حسب ادعای مسئولین استان ، بیش از ۵ شرکت مشاور که نقش تایید کننده طرح های توجیهی را بر عهده دارند در استان وجود دارد اما عملا بی کار هستند چرا که پرونده ها همگی باید در تهران بررسی شوند.
همچنین در این جلسه تصویب گردید تا سقف اعتبار قابل تائید توسط استان ها به یک میلیارد و دویست میلون تومان افزایش یابد و طرح های بالاتر از این مبلغ به تهران ارسال گردد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از