روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 361
  • 721
  • 1,335,283
ضرورت حیاتی تشکیل پلیس آب در استان

جریمه ۱۰۰ دلاری برای مشترکینی که قوانین پلیس آب کالیفرنیا را رعایت نکنند. این تیتر بسیاری از روزنامه های آمریکایی بود که خبر از تشکیل یک نیروی ویژه پلیس برای مقابله با کم آبی این ایالت مهم آمریکا می داد. اقدامی که در سال ۲۰۱۴ آغاز گردید و نتایج آن رضایت بخش گزارش شده است .
متاسفانه در کشور ما تا کنون موضوع بی آبی ابداً جدی گرفته نشده است، در حالیکه طبق آمار منتشره حد اقل استان آذربایجان شرقی وضعیت خوبی در حوزه آب ندارد.
دکتر غفارزاده رییس شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی میگوید هرچند امسال نرخ متوسط بارش باران در استان ما نسبت به سایر استان ها افزایش یافته است اما، بدلیل نقطه ای بودن و نیز عدم بارش به صورت برف، عملا تبدیل به رواناب نشده است و البته دبی رودخانه های استان نیز با کاهش ۵۲ درصدی مواجه گردیده است.
طبق اظهار کارشناسان، کل مصرف آب استان عبارت است از ۳۰۰ میلیون متر مکعب آب شرب، ۷۵ میلیون مترمکعب بخش صنعتی و البته ۲ میلیارد و ۴۳۰ میلیون متر مکعب در حوزه کشاورزی . مساله مهم و بحران ساز اما اینجاست که در نرم جهانی ، میزان استفاده از منابع آبی تجدید شونده یعنی آبهای زیرزمینی کمتر از ۴۰ درصد است اما در استان ما در اغلب مناطق بیش از ۷۰ و در برخی مناطق حتی بالاتر نیز هست و این دقیقا یعنی بحران و این یعنی فرونشست ۷۰ سانتی متری دشت های صوفیان و، شبسستر و مرند و… وبه قول غفارزاده یعنی مرگ زندگی در بیست سال آتی در صورت تداوم روند فعلی در استان .
بحران بی آبی و هشدارهای افکار عمومی این بار قوه قضائیه را پای کار آورده است صریح تر و محکم تر.یعنی جلسه مهمی که چهارشنبه در شرکت آب منطقه ای استان برگزار گردید.
دکتر علیلو معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان با راه اندازی کمیته صیانت قضائی از منابع آبی، عملا قدم اجرایی مهمی را برای تشکیل پلیس آب یا همان کلانتر آب برداشته است.
این ماموریت محوله از سوی عالی ترین مقام قضائی یعنی آیت الله آملی لاریجانی ، در قالب تشکیل ۴ کارگروه اجرایی خواهد بود که البته با پیشنهاد علیلو به منظور چابک سازی سازمانی و ورود عاجل و فوری به صحنه اقدامات عملی و ممانعت از گرفتار شدن در بروکراسی های اداری ، پیشنهاد شده است همه اقدامات ، ذیل یک کمیته آغاز شود.
کمیته قضائی ، انتظامی مهمترین رکن این طرح قضائی است که به پیشنهاد معاون پیشگری از جرم دادگستری استان، مقرر است ضمن استفاده از ان جی او ها و جلب مشارکت مردمی در اجرای طرح اقداماتی مانند راه اندازی گشت های انتظامی مشترک با عوامل شرکت آب منطقه ای استان آغاز گردد.
این گشت ها یک مطالبه جدی است که لزوم اجرای آنها در جلسات متعددی در استانداری مطرح گردیده بود. چرا که یکی از مهمترین عواملی که موجب استفاده بی رویه از منابع آب بخصوص در حوزه کشاورزی شده است استفاده غیرمجاز از چاه های مجوز دار، حفر چاه های غیرمجاز، نصب پمپ غیرمجاز در مسیر رودخانه ها و مسیل ها و .. است که نیازمند اقدام عاجل قضایی و سلبی است. هرچند در جلسه کمیته قضائی صیانت از منابع آب استان ، تاکید فراوانی بر لزوم اقدامات فرهنگی و پیشگیرانه مبتنی بر آموزش و .. وجود داشت اما قاطعیت دستگاه قضائی در برخورد با متخلفان قویا مورد تاکید قرار گرفت.
باید خاطرنشان ساخت ، هر سال ۴۷ میلیون متر مکعب ، بر کسری منابع مخزنی استان اضافه میگردد و این در حالی است که رقم کسری مخزن آب استان به رقم بی سابقه ۱ میلیارد و ۳۴۷ میلیون متر مکعب رسیده است و این امر نیازمند ورود جدی همه دستگاه های دولتی، مردم و نخبگان سیاسی اجتماعی استان است تا مانع از تشدید این بحران کم سابقه شوند. ناگفته پیداست که مهمترین حوزه ای که آبها را هدر میدهد بخش کشاورزی است و این ورود جدی در این بخش ضروری تر است .
با برگزاری این جلسه و تدابیر اتخاذ شده قانونی و اداری تنها یک گام تا مرحله اجرایی پلیس آب مانده است ، ضرورتی که نیاز امروز و تضمین آینده مردان این استان است .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز