روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۶/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 671
  • 790
  • 1,326,879
ضرورت شناسنامه‌دار کردن و برندسازی محصولات تولیدی کشاورزی

قائم مقام رئیس سازمان و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی آذربایجان‌شرقی بر ضرورت شناسنامه‌دار کردن و برندسازی محصولات تولیدی کشاورزی در استان برای تسهیل و توسعه صادرات محصولات کشاورزی تا‌کید کرد.
اکبر فتحی در جلسه کارگروه اقتصاد مقاومتی بخش کشاورزی با بیان اینکه تا زیرساخت‌ها درست نشوند توسعه صادرات غیرممکن است، افزود: تشکیل زنجیره صادراتی و نهادسازی و تقویت زنجیره‌های عرضه کالایی، تداوم و پایداری صادرات کشاورزی را تضمین و اعتماد طر‌ف‌های تجاری را افزایش می‌دهد.
وی با بیان اینکه تلاش برای ایجاد نهادهای تجاری مرتبط با تولیدکنندگان و حرکت به سمت زنجیره عرضه، ورود و بقا در بازارهای هدف صادرات را افزایش می‌دهد، گفت: برای پایداری صادرات محصولات کشاورزی، شناسایی و اولویت‌بندی بازارهای صرف صادراتی برای محصولات مهم صادراتی و پایش مستمر وضعیت رقابتی و مزیت نسبی کالاها در مقابل رقبا در بازارهای هدف ضروری است.
قائم مقام رئیس سازمان و معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه تدوین و اجرای مجموعه‌ای از سیاست‌ها و مشوق‌های صادراتی بر پایه روند مزیت رقابتی هر کالا تضمین کننده پایداری بازار صادراتی محصول هدف است، ادامه داد: دولت تدبیر و امید با کاهش نرخ سود تسهیلات کشاورزی و پرداخت یارانه در پی کمک به صادرکنندگان محصولات کشاورزی بوده است.
وی با بیان اینکه هزینه تولید بسیاری از کالاهای اساسی داخلی از جمله گندم، ذرت و دانه‌های روغنی به دلایل مختلف از جمله پایین بودن بهره‌وری و بالا بودن هزینه‌های مالی در مقایسه با دیگر کشورها بالاتر است، ادامه داد: از این رو با افزایش تعرفه واردات، توسعه صنایع ، فرآوری و کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی امر صادرات بخش کشاورزی رونق می‌گیرد.
فتحی بابیان اینکه فراهم شدن زیرساخت‌ها، تجهیز کارخانجات به تکنولوژی روز بسته‌بندی در کنار کاهش نرخ سود تسهیلات جهش ۱۰۰ درصدی صادرات در بخش کشاورزی را موجب خواهد شد، گفت: صدور محصولات خام ومواد اولیه و با ارزش افزوده پایین نیزچالش دیگری است که این مسأله باعث می‌شود عایدی کشاورز و دامدار پایین باشد و در راستای حل این چالش یکی از اولویت‌های اساسی بخش کشاورزی در سال‌های اخیر توجه اساسی به صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای توسعه این صنعت در بخش کشاورزی بوده است.
وی با بیان اینکه برندهای معتبری برای صادرات محصولات کشاورزی نداریم و در نتیجه امکان تقویت برندهای موجود نیز با مشکلاتی روبرو است، افزود: باید ساز وکارهایی فراهم شوند تا تولیدکننده محصولات کشاورزی و صادرکننده آن بتواند محصول را با قیمت مناسب و در بازار مناسب به فروش برساند.
فتحی از آمادگی این سازمان برای حمایت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای تأسیس کارخانه‌های مدرن فرآوری و بسته‌بندی محصولات کشاورزی برای صادرات محصول نهایی به جای صادرات مواد اولیه خبر داد و افزود: در عین حال راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی درمناطق مهم کشاورزی برای تولید و صادرات محصولات کشاورزی با شرایط مناطق ویژه و ایجاد پایانه‌های صادراتی در مناطق مهم کشاورزی نیز از جمله موضوعاتی است که می تواند عملیاتی و اثرگذار باشد و در این زمینه نیز متقاضیان سرمایه گذاری مورد حمایت می باشند.
قائم مقام رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با بیان اینکه علاوه بر حوزه سخت افزاری، حوزه نرم افزاری نیز در راستای زمینه‌سازی برای توسعه صادرات محصولات کشاورزی مورد نیاز بوده که در بسته‌های رونق تولید تکالیف اقتصاد مقاومتی ابلاغی از قرارگاه اقتصاد مقاومتی به آنها توجه شده است که مهم ترین آن تدوین شناسنامه محصولات تولیدی کشاورزی است و تمهیدات لازم برای اقدامات اجرایی آن با تدوین کد ۱۶ رقمی برای هر کدام از محصولات تولیدی انجام شده و این از ضرورت های اساسی بخش کشاورزی است که نقش بسیار زیادی در اعتمادسازی در مصرف کنندگان محصولات کشاورزی را به دنبال خواهد داشت، در این زمینه بخش کشاورزی نیازمند مساعدت‌های معاونت غذا و داروی علوم پزشکی، سازمان استاندارد و تشکل‌های بخش کشاورزی می باشد تا با هماهنگی و پایش عرصه‌های تولید این مهم محقق شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز