روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۱۱/۲۷
روزنامه ساقی آذربایجان
ضرورت فعال شدن سرپناه برای معتادان زن

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: متاسفانه سرپناه و محل خوابی برای زنان معتاد کارتن خواب و بی خانمان در تبریز وجود ندارد که ضروری است سازمان مسوول برای ایجاد و فعال کردن آن وارد عمل شوند.
محمدعلی نصرتی اظهار کرد: برابر ماده ۱۵ قانون اصلاحیه مبارزه با مواد مخدر راه اندازی سرپناه و محل خواب برای معتادان (شیلتر) برعهده بهزیستی است.
وی با اشاره به اینکه پیش از این محلی برای شب مانی بانوان معتاد کارتن خواب و بی خانمان در تبریز فعال بود، گفت: متاسفانه این محل مدت هاست که غیر فعال شده است.
نصرتی از جمله آسیب های نبود شیلتر بانوان رابد جلوه کردن معابر و مناظر عمومی، افزایش خانه های فساد و فحشا، بارداری ناخواسته و افزایش تولد کودکان بی هویت، افزایش بیماری های مقاربتی، عفونی و ویروسی ( هپاتیت و ایدز)، خرید و فروش نوزادان در بین زنان و افزایش مرگ و میر ناشی از برودت هوا عنوان کرد.
وی افزود: تامین محل خواب و توزیع یک وعده شام و صبحانه ساده، تامین امکانات استحمام و وسایل بهداشتی، تامین پوشاک حداقل ۲ دست در سال، اجرای کلاس های آموزشی در زمینه کاهش آسیب، ارجاع به سیستم های درمانی و حمایتی و سایر اقلام بهداشتی حداقل خدماتی است که در این مراکز باید ارائه شود.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی با بیان اینکه سه سرپناه برای مردان معتاد بی خانمان در استان وجود دارد، گفت: ۲ شیلتر در تبریز با ظرفیت پذیرش روزانه ۷۰ نفر و یک شیلتر در شهرستان میانه با ظرفیت پذیرش روزانه ۲۵ نفر فعال است.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به اینکه متاسفانه محلی برای اسکان افراد عادی بی خانمان و کارتن خواب (گرمخانه) در استان وجود ندارد، گفت: این امر موجب شده افراد غیرمعتاد برای گذراندن شب به شیلترها که محل خواب معتادان است، روی آورند که این موضوع مغایر با مقررات و دستورالعمل هاست و تبعات مختلفی را نیز به دنبال دارد.
نصرتی افزود: برابر ماده ۵۵ قانون شهرداری ها راه اندازی گرمخانه جهت اسکان افراد بی خانمان و ارائه خدمات رفاهی بر عهده ی شهرداری هاست که متاسفانه در استان ما گرمخانه ای وجود ندارد.
وی از جمله مسائل و مشکلات سرپناه های شبانه استان را حضور افراد غیر معتاد در بین افراد معتاد و همچنین وجود افراد با بیماری های ایدز و هپاتیت در این اماکن برشمرد.
دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی گفت: راه های دسترسی به شیلتر های موجود مناسب نیست و امکانات مورد نیاز نیز در این شیلترها آن طور که باید ارائه نمی شود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز