روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۵
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 196
  • 826
  • 1,439,462
ضعف احزاب، پاشنه آشیل استانی شدن انتخابات

«استانی شدن انتخابات»، موضوع داغ این روزهای کشور است؛ اتفاقی که گفته می شود هر چند بالقوه می تواند افق جدیدی را برای فعالیت های خانه ملت بگشاید، اما ضعف احزاب و فعالیت های حزبی، پاشنه آشیل آن در مقطع کنونی است.
اقدام کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در ارایه طرح «استانی شدن انتخابات» و رای خوب نمایندگان به آن در کمیسیون تخصصی، اتفاق جدیدی در عرصه قانونگذاری است که اجرای موفق آن نیازمند تقویت احزاب به عنوان برآیند افکار عمومی در سطوح شهرستانی و استانی است.
به عبارت دیگر، رفع ایراد مخالفان طرح «استانی شدن انتخابات مجلس» مبنی بر کمرنگ شدن رای و نقش ساکنان بخش ها و روستاها در این نوع از انتخابات و از دست رفتن فرصت ارتباطات چهره به چهره نمایندگان با مردم شهرهای کوچک و روستاها، مستلزم وجود احزاب ساختارمند و قوی به مثابه برون داد خردجمعی است.
با این حال «استانی شدن انتخابات»، موافقان و مخالفان زیادی دارد؛ در حالی که مخالفان از کاهش مشارکت مردم، کمرنگ شدن رسیدگی به مشکلات مناطق محروم و کاهش ضریب شناخت مردم از نامزدها سخن می گویند، موافقآن این طرح از کلان شدن تصمیم های نمایندگان، ورود چهره های توانمند به حوزه تقنین و کاهش تخلفات احتمالی به عنوان برخی از مزیت های تصویب و اجرای این طرح یاد می کنند.
بر اساس طرح «استانی شدن انتخابات»، چنانچه این طرح در مجلس شورای اسلامی، تصویب نهایی شود و به تایید شورای نگهبان برسد، ابتدا نامزدهای خانه ملت در شهرستان‌ها با یکدیگر رقابت می کنند و سپس نامزدهایی که بتوانند ۱۰ درصد آراء آن شهرستان را کسب کنند، در سطح استانی با دیگر نامزدها وارد رقابت می‌شوند تا آراء لازم برای تصاحب یکی از کرسی های را به دست آورند.
نایب رئیس کمیسیون اصل نودم قانون اساسی می گوید: مردم اکنون از تحزب استقبال نمی‌کنند، مگر اینکه در قوانین و تدابیر حاکمیت بر جایگاه احزاب تاکید شود، در غیر این صورت احزاب در کشور جایگاهی نخواهند داشت.استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی حتما باید با تقویت احزاب دنبال شود وگر نه این هدف هرگز محقق نمی‌شود؛ معتقدم که تقویت احزاب به نفع مردم سالاری است و استانی شدن انتخابات مجلس نیز می‌‎تواند به ارتقاء جایگاه احزاب و فراگیر شدن تحزب منجر شود.
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی بیان می کند: اگر در انتخاب مدیر و افراد تحزب را موثر بدانیم و بر احزاب تکیه کنیم، گرایش مردم فعالیت‌های تشکیلاتی کمک می‌کند و می‌توان به آینده حزبی شدن امیدوار بود.
نماینده شهرستان های اهر و هریس در خانه ملت نیز معتقد است که استانی شدن انتخابات مجلس موجب کارآمدی بیشتر نمایندگان خواهد شد.
بیت الله عبداللهی می گوید: استانی شدن انتخابات موجب کاهش برخی تخلفات انتخاباتی از قبیل خرید رای در حوزه‌های انتخابی را در پی خواهد داشت.طرح یک فوریتی در صحن علنی مجلس به تصویب رسید که در آن انتخابات سال آینده مجلس به صورت استانی – شهرستانی انجام میشود.
نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به فواید این طرح عنوان می کند: این طرح در صورت تصویب باعث خواهد شد که نمایندگان به جای بررسی موضوعات کوچک و کم ارزش حوزه انتخابی‌شان، به مسائل کلان و دارای اهمیت استان بپردازند و از این رو شاهد تحول اساسی در پیشرفت استان ها خواهیم بود.
عبداللهی می گوید: در مرحله نخست ارایه این طرح بیش از ۷۵ درصد نمایندگان به آن رای دادند و تنها نمایندگان شهرهای کوچک با آن مخالف بودند که امیدواریم آن‌ها هم راضی شوند و این طرح در نهایت به تصویب برسد.
وی تاکید می کند: اجرای این طرح موجب لیستی و گرایش به حزبی شدن انتخابات خواهد شد و چهره‌های معروف استانی می‌توانند از شانس بیشتری برخوردار باشند.
نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی نیز می گوید: جامعه ما با خلاء استفاده شایسته از ظرفیت های احزاب، نخبگان و فرهیختگان مواجه است و از این رو باید در انتخابات مجلس شاخص ها عوض شود.
معصومه آقاپور اضافه می کند: استانی شدن انتخابات بعد از سه دوره مجلس شورای اسلامی که از دور هفتم مطرح بود، اکنون به صورت جدی در حال بررسی است.
وی با اشاره به اینکه این موضوع در کمیسیون شوراهای مجلس مطرح شده و رای آورده است، افزود: معتقدم یکی از مراحل توسعه یافتگی کشور شکل گیری احزاب و ایفای نقش اساسی احزاب در کشور است که در این مورد در مجلس شورای اسلامی خلاء داریم.در این قانون جدید قرار نیست تمام رای را فقط احزاب کسب کنند، بلکه آستانه ای در نظر گرفته شده تا حقوق شهرستان ها تضییع نشود و درصدی نیز برای کسب رای نماینده از شهرستانی که نامزد شده، در نظر گرفته شده است.بر اساس این قانون فرد اگر بیشترین میزان رای را در کل استان کسب کند ولی نتواند درصدی را که برای شهرستانی که از آن کاندید شده کسب کند، انتخاب نخواهد شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز