روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 967
  • 849
  • 1,360,879
طبل بی فایده جنگ

اقلا از دو ماه پیش تاکنون بازار ارز و طلا یک دوره ثبات را تجربه نمود. تحریم های نفتی بر وضعیت اقتصادی کشور تاثیر خود را گذاشته بود، سیستم های ارتباط مالی با اروپا بلاتکلیف مانده بود و سایر عوامل موثر بر بازار هم تا حدود زیادی تحت کنترل بود. هرچند عاملی بنام سررسید سود سپرده های بانکی طولانی مدت می توانست بازار ارز را بصورت نسبی تحت تاثیر قرار دهد اما افزایش نرخ ارز و طلا در هفته جاری را می توان تا حدود زیادی ناشی از تاثیر عوامل سیاسی دانست. کنفرانس ورشو هرچند به بسیاری از اهداف خود نائل نگردید اما ظاهرا در تحریک مقامات ایرانی تا حدی موفق عمل کرده است. برای نمونه می توان به اظهارات جواد ظریف وزیر خارجه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ اشاره نمود . ظریف در آنجا صراحتا در برابر دوربین خبرنگاران با صدای بلند تاکید کرد خطر جنگ جدی است چرا که اسرائیل بدنبال جنگ با ایران است .ظریف آدم با تجربه ای است و می داند که این قسمت از سخنان او با چه سرعت و شدتی بازتاب خواهد یافت. بعد از این اظهارات بود که نوسانات نرخ ارز در بازار ایران شروع گردید و طلا از ۳۶۵ هزار تومان به ۴۱۰ هزار تومان افزایش قیمت یافت. درواقع این اظهارات یک هزینه غیرمفید را بر کشور تحمیل نموده و موجب کاهش ارزش پول ملی مان شد.
سئوالی که ذهن ناظران را به خود جلب نموده است چرایی سخنان ظریف است. این احتمال وجود دارد که ظریف برای اثبات لزوم برخورداری ایران از توان موشکی این جملات را به کار برده باشد و یا اینکه احتمالا برای تحریک طرف اروپایی برای تسریع در راه اندازی مکانیزم مالی مانند اینستکس و … اما نباید فراموش کرد که نتانیاهو بدلیل پیش رو بودن انتخابات مجلس ، شدیدا نیازمند اثبات روحیه جنگ طلبی خود در برابررادیکال های این رژیم بود و در حالیکه سفیر آمریکا در عراق اعلام کرده است ترامپ دنبال هیچ جنگی نیست، بنظر می رسد برنده این کوبیدن بر طبل جنگ، نتانیاهو بوده باشد . اینکه فرد مجربی چون ظریف سخن از جدی بودن جنگ بگوید به نظر میرسد هیچ آورده مهمی برای مردم ایران نداشته باشد، هرچند در صورت بروز یک اشتباه تاریخی از سوی اسرائیل همه مردم ایران در برابر آن رژیم غاصب صف آرایی خواهند کرد . این در حالی است که چند ماه پیش مقام معظم رهبری گفته بودند جنگ نخواهد شد و مذاکره نخواهیم کرد.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز