روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۹/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 647
  • 773
  • 1,386,880
طب سوزنی ابزاری موثر در برابر درد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که طب سوزنی در برخی موارد می تواند یک جایگزین بی خطر و موثر برای داروهای ضد درد در مراکز فوریت های پزشکی در بیمارستان ها باشد.
مارک کوهن از دانشکده بهداشت و علوم بیوپزشکی دانشگاه RMIT در ملبورن استرالیا که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: با وجود کاربرد گسترده طب سوزنی برای درمان درد در مطب پزشکان، اما در مراکز فوریت های پزشکی بیمارستان ها به ندرت از این درمان استفاده می شود.
این مطالعه بزرگترین مطالعه ای است که به بررسی تصادفی استفاده از طب سوزنی در بخش فوریت های پزشکی بیمارستان ها پرداخت و در آن ۵۲۸ بیمار مورد بررسی قرار گرفتند.
این افراد به دلایل مختلفی از جمله درد مزمن کمر، میگرن و پیچ خوردن مچ پا در چهار مرکز فوریت های پزشکی در استرالیا بستری شده بودند.
بیمارانی که سطح درد خود را در یک مقیاس ۱۰ امتیازی، دستکم ۴ توصیف کردند، تحت یکی از این سه درمان قرار گرفتند: تنها طب سوزنی، درمان ترکیبی طب سوزنی و داروهای ضد درد و یا تنها داروهای ضد درد .
نتیجه این مطالعه نشان داد که یک ساعت بعد از درمان، کمتر از ۴۰ درصد از تمام بیماران کاهش قابل توجه درد داشتند که به معنی کاهش دستکم دو امتیاز در این مقیاس ۱۰ امتیازی بود و بیش از ۸۰ درصد هنوز دردی با سطح دستکم ۴ امتیاز داشتند.
اما دو روز بعد ، بیشتر بیماران راضی بودند. در مجموع حدود ۸۳ درصد از بیمارانی که تنها تحت طب سوزنی قرار گرفته بودند، اظهار داشتند که احتمالا و یا قطعا درمان خود را تکرار می کنند؛ اما این شمار در افرادی که تحت درمان ترکیبی طب سوزنی و دارو قرار گرفته بودند و بیماران گروهی که تنها داروهای ضد درد مصرف کرده بودند، به ترتیب ۸۱ درصد و ۷۸ درصد بود.
به گفته محققان، طب سوزنی به ویژه برای بیمارانی که به دلیل سایر وضعیت های پزشکی نمی توانند از داروهای استاندارد ضددرد استفاده کنند، مفید خواهد بود.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز