روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۶/۰۹/۲۳
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 524
  • بازدید دیروز: 727
  • کل بازدید ها: 488,731
ظرفیت های منطقه آزاد ارس به دلیل ضعف مدیریت معطل مانده است

ظرفیت های منطقه آزاد ارس به دلیل ضعف مدیریت معطل مانده است

شهاب الدین بیمقدار نماینده مردم تبریز ، اسکو و آذرشهر با انتقاد از ضعف مدیریت منطقه آزاد ارس خواستار توجه دولت به این منطقه و تجدید نظر در مدیریت آن شد.
شهاب الدین بیمقدار در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار وقت نیوز گفت : بسیاری از ظرفیت های اقتصادی و تجاری منطقه آراد ارس به دلیل ضعف مدیریت طی سه سال اخیر معطل مانده و اهداف و برنامه های دولت تدبیر و امید در آن عملیاتی نشده است .
وی تصریح کرد : نگاه مدیریت در این منطقه باید فراتر از محدوده های محلی و تلاشی برای استفاده از ظرفیت های جمعیت ۲۰۰ میلیونی آن سوی مرز باشدو بتواند با جذب سرمایه های خارجی و تجاری رویکردهای دولت در تعامل سازنده با اقتصاد جهانی را عملیاتی کند.
وی افزود  : متاسفانه مدیریت منطقه آزاد ارس سطح این منطقه را در حد چند شعار تبلیغاتی و کالاهای غیر ضرورتی ترکیه تقلیل داده و با عث هدر رفت سرمایه های ارزشمندی انسانی و اقتصادی آن شده است .
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور  با اشاره به موقعیت راهبردی این منطقه و ظرفیت های محلی ، ملی و بین المللی آن گفت : منطقه آزاد ارس که از موقعیت ژئواکونومیکی ممتاز و دسترسی به بازارهای بین المللی برخوردار است نباید نقش و داشته های آن به دلیل سوء‌ مدیریت در حد چند کارخانه تولیدی مانند شهرک شهید سلیمی خلاصه شود.
وی افزود : آمار و عملکردهای محلی نشان می دهد ما در منطقه آزاد ارس طی سه سال اخیر موفق عمل نکرده یم و مدیریت فعلی نتوانسته از ظرفیت های بومی و فرا منطقه و بین المللی آن در راستای اهداف دولت و برنامه های توسعه استان استفاده کند.
بیمقدار تاکید کرد : در چارچوب وظایف و مسوولیت های نمایندگی و به درخواست دلسوزان استان به طور جدی پیگیری تقویت مدیریت منطقه آزاد ارس هستم و امیدوارم دولتمردان هر چه زودتر نسبت به این مهم عنایت و تغییرات لازم را به عمل آورند.
منطقه آزاد ارس که ایجاد آن در دولت اصلاحات و در زمان استانداری دکتر محمدعلی سبحان اللهی کلید خورده و بسیاری از اقدامات آن طراحی و عملیاتی شده بود سرانجام در سال ۱۳۸۴  و در محدوده به مساحت ۹ هزار و ۷۰۰ هکتار به تصویب هیات وزیران رسید و سپس محدوده آن براساس مصوبه جدیدهیات دولت در سال ۱۳۸۷ به ۵۱ هزار هکتار افزایش یافت و شهرستان های کلیبر و خدا آفرین را در برگرفت .
این منطقه به پشتوانه مناطق ارزشمند اکولوژیکی حفاظت شده، اقلیم مناسب، منابع غنی آب، ذخیره‌گاه‌های بین‌المللی جنگلی، محیط زیست مطلوب و قابلیت‌های توسعه گردشگری در زمینه‌های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و ورزشی در صورت مدیریت قوی می تواند به یک منطقه بین‌المللی گردشگری، تفریحی، سلامتی و درمانی تبدیل شود.

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
همگام با تبریز 2018
اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
سامانه پیامکی
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
تصویر روز