روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 617
  • 700
  • 1,332,557
عربستان بودجه تروریسم جهانی را تأمین می‌کند

«رند پال» سناتور جمهوریخواه از ایالت کنتاکی آمریکا در یک گردهمایی سیاسی در ایالت مونتانا که به همراه «دونالد ترامپ جونیور» فرزند ارشد رئیس جمهور آمریکا شرکت داشت، از عربستان سعودی به عنوان حامی تروریسم به شدت انتقاد کرد.
انتقاد این سناتور جمهوریخواه نشانه دیگری از فشارهای فزاینده کنگره بر «دونالد ترامپ» جهت اتخاذ موضعی جدی و سرسختانه در قبال این متحد دیرینه آمریکا است.
رند پال که یکی از اعضای کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا بشمار می رود، اظهار داشت که «دولت آمریکا بیش از این نمی تواند از رفتار بد و ناپسند عربستان سعودی چشم پوشی کند».
این سناتور جمهوریخواه در ادامه گفت: «ما باید نسبت به این طرز تفکر که هر مسئله ای در مورد عربستان سعودی مورد غفلت قرار گیرد، تصمیم خود را بگیریم؛ آنها در جنگ یمن دست دارند جنگی که در آن دهها هزار غیرنظامی با تهدید مرگ روبرو هستند».
سناتور رند پال به شرکت کنندگان در این گردهمایی که بسیاری از آنها حامیان ترامپ بودند، یادآوری کرد که ۱۵ تن از ۱۹ هواپیماربایی که در حملات یازدهم سپتامبر شرکت داشتند، دارای تابعیت سعودی بودند.
او در این باره گفت: «به خاطر می آورید که چه کسانی در یازدهم سپتامبر به ما حمله کردند؟ در مورد مدرسه چیزی شنیده اید؟ ۲۰ هزار مدرسه در پاکستان با بودجه سعودی اداره می شود تا در سرتاسر جهان نفرت و انزجار از مسیحیان، تنفر از یهودیان، و عداوت نسبت به هندوها را تعلیم دهد».
وی در ادامه افزود: «چرا ما تروریسم جهانی داریم؟ سعودیها بودجه آن را تأمین می کنند».
گفتنی است که پس از افشای ماجرای قتل «جمال خاشقجی» روزنامه نگار و منتقد برجسته سعودی در کنسولگری عربستان در استانبول، دونالد ترامپ از سوی سناتورهای جمهوریخواه تحت فشار قرار گرفته تا حمایتهای کاخ سفید از پادشاهی سعودی را مورد ارزیابی مجدد قرار دهد.
در همین راستا، اعضای دموکرات و جمهوریخواه کمیته روابط خارجی سنای آمریکا روز دهم اکتبر با ارسال نامه ای خطاب به ترامپ خواستار تحقیقات دولت آمریکا در مورد ماجرای مرگ جمال خاشقجی و ارائه گزارش آن به کنگره ظرف ۱۲۰ روز آینده شدند.
چنانچه این تحقیقات ثابت کند که مقامات بلندپایه سعودی به دلیل نقض فاحش حقوق بشر در مورد جمال خاشقجی، گناهکار هستند؛ مسیر برای اجرای تحریمهای دولت آمریکا علیه عاملان و مسببان این جنایت هموار می شود.
پال در مخالفت با وضع تحریمها علیه عاملان سعودی این جنایت ضد انسانی گفت: «من تصور می کنم تحریمها راهی است تا به دروغ وانمود کنیم که داریم کاری انجام می دهیم. اگر شما ۱۵ قاتل و جانی را که ولیعهد سعودی [به کنسولگری در استانبول] فرستاده است، تحریم کنید؛ شما تنها ۱۵ قاتل را تحریم می کنید و آنها [عربستان سعودی] ۱۵ قاتل و جانی دیگر را اجیر می کنند».
این سناتور جمهوریخواه در ادامه خواستار رأی موافق اعضای سنا به ممنوعیت فروش تسلیحات نظامی آمریکا به عربستان سعودی با ارزشی بالغ بر ۱۱۰ میلیارد دلار شد و در این باره گفت: «عربستان سعودی کارهای بد و ناپسند بسیاری انجام داده است. آنها ۱۰۰ میلیارد دلار برای توسعه افراط گرایی هزینه کرده اند».

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز