روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۷/۰۴
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 148
  • 700
  • 1,332,088
عصبانیت ترامپ از جرد کوشنر در پی ماجرای جمال خاشقجی

بااین‌حال ترامپ عربستان را یک شریک فوق‌العاده برای آمریکا دانسته و همچنان این احتمال را مطرح کرده است که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در جریان این اتفاق و قتل خاشقجی نبوده باشد. وی در یک مصاحبه تلفنی با واشنگتن‌پست گفته: هیچ‌کس هنوز به من گزارش نداده که او مسئول این اتفاق است و هیچ‌کس هم نگفته او مسئول این اتفاق نیست ما هنوز درگیر این مسئله نشده‌ایم. من دوست دارم که او مسئول این ماجرا نبوده باشد.
عربستان بعد از دو هفته انکار درنهایت اعتراف کرد که خاشقجی در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسیده اما بیان کرد که این اتفاق در پی یک مشاجره لفظی که به زدوخورد انجامیده رخ داده است. اما این توجیه با سیلی از انتقادات و بدبینی‌های بین‌المللی روبرو شد.
درحالی‌که ترامپ قبلاً توجیه عربستان را قابل‌قبول دانسته بود اما مقامات آمریکایی افشا کرده‌اند که در محافل خصوصی ترامپ از روابط بسیار نزدیک دامادش با محمد بن سلمان ناراحتی فراوان داشته و این امر را دلیل بر آن می‌داند که کاخ سفید اکنون در تنگنا قرار گرفته و چاره‌ای دیگر جز این رهیافت در برابر عربستان ندارد.
به شکلی جالب‌توجه وی در مصاحبه خود از جرد کوشنر دفاع کرده و بیان کرده است که وی «عملکرد خیلی خوبی» دارد اما در ضمن اذعان کرده است که هم جرد کوشنر و هم محمد بن سلمان در دهه سوم از زندگی خود هستند و برای حمل بار سنگین قدرتی که اکنون دارد کمی جوان هستند.
وی گفته «این دو جوان هستند. جرد محمد بن سلمان را به‌خوبی نمی‌شناسد. آن‌ها فقط دو جوان هستند در یک سن و سال. من فکر می‌کنم با یکدیگر دوست هستند». دولت ترامپ از روابط خود با بن سلمان به‌عنوان محوری برای سیاست‌های خود در خاورمیانه استفاده کرده و وی را در ماجرا متحد کردن اعراب در برابر ایران و همچنین ایجاد صلح در فلسطین اشغالی به کار گفته است. اکنون ماجرای قتل روزنامه‌نگار واشنگتن‌پست منجر به آن شده است که دولت ترامپ در مورد روابط سطح بالایی که با ولیعهد عربستان ایجاد کرده دچار تردید و نگرانی شود.
ترامپ اما تأکید کرده است که این ماجرا به‌هیچ‌عنوان قرار نیست تأثیری در توافق فروش ۱۱۰ میلیارد دلاری تسلیحات به عربستان داشته باشد: «این بزرگ‌ترین قرارداد ما در تاریخ است. لغو آن بیش از آن‌که عربستان را متضرر کند، ما را دچار زیان می‌کند. بعد از لغو این قرارداد عربستان سراغ روسیه یا چین خواهد رفت. همه این داستان ما را متضرر می‌کند.»
صرف‌نظر از این داستان‌ها مقامات آمریکایی در پی تفاوت‌ها و تناقضات آشکار بین مستندات دولت ترکیه در خصوص قتل خاشقجی و ادعاهای عربستان در این خصوص هستند. یکی از این مستندات اساسی فایل صوتی است که مقامات ترکیه را چند روز قبل به این نتیجه رسانده بود که خاشقجی در کنسولگری عربستان توسط یک تیم که به همین منظور مأمور شده بودند کشته و مثله شده است. ترامپ منکر آن شده که هیچ‌کدام از مقامات آمریکایی این فایل صوتی را شنیده باشند و یا هیچ نگارشی در این خصوص از مقامات ترک دریافت کرده باشند.
اما منابع مطلع میگویند که مقامات CIA این فایل صوتی را شنیده‌اند. اگر این ادعا صحت داشته باشد، دولت آمریکا کار سختی برای قبول و قبولاندن ادعای سعودی‌ها در ماجرای خاشقجی دارد. این تنش‌ها به مایک پامپئو که هفته گذشته برای حل‌وفصل داستان در آنکارا و ریاض بوده نیز سرایت می‌کند. پامپئو و مقامات وزارت خارجه شنیدن هرگونه فایل صوتی را انکار کرده‌اند. ترامپ شخصاً علاقه‌مند به شنیدن این فایل صوتی بوده اما بیان کرده که تاکنون این فایل در اختیارش قرار نگرفته است.
همه این‌ها باز به سر اصلی ماجرا ختم شده است که روابط کوشنر با بن سلمان دولت ترامپ را در شرایط وخیمی گرفتار کرده و این دولت را متهم به آن کرده است که از ادعاهای دروغ عربستان در این ماجرا دفاع می‌کند. مقامات کاخ سفید از ناراحتی شدید ترامپ از این روابط سخن گفته‌اند و کوشنر در این دو هفته تلاش کرده است که از این داستان منفک بماند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز