روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۳۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 216
  • 1,083
  • 1,016,851
عفونت از علل اصلی مرگ نوزادان

متخصص اطفال، عفونت را از عوامل اصلی مرگ و میر نوزادان خواند و بر لزوم رعایت مسایل بهداشتی در حین بارداری و پس از تولد نوزاد تاکید کرد.
دکتر عباسی اظهار کرد: نکته‌ای که کمتر به آن توجه می‌شود مساله لمس و دست زدن به نوزاد است که متاسفانه ریسک ایجاد عفونت را در نوزادان به شدت بالا می‌برد.
اهتمام به این نکته ضروری است و باید تا جایی که ممکن است از دست زدن به نوزاد جلوگیری شود و در صورت ضرورت به لمس نوزاد حتما فرد باید دستان خود را شست وشو کرده و استریل کند.
عباسی گفت: مسلم این است که باید فرهنگ اشتباه دست به دست کردن نوزاد و ملاقات اقوام و همسایه‌ها از نوزاد تازه متولد شده تغییر یابد؛ چرا که ممانعت از لمس، در کاهش فاکتور عفونت در نوزادان بسیار تاثیرگذار است.
وی با اشاره به اینکه حتی پزشکان هم برای معاینه و دست زدن به نوزاد دست‌های خود را مرتبا استریل می‌کنند، گفت: تنها مادر بواسطه تغذیه نوزاد از شیر مادر از این قاعده مستثنی است؛ چرا که بدلیل تماس اجتناب ناپذیر و دائم نوزاد با مادر عفونت‌های مادری کمتر به نوزاد منتقل می‌شود.
عباسی همچنین با تاکید بر مراقبت از تماس تنفسی نوزاد بویژه با کودکان مدرسه‌ای گفت: عفونت‌های تنفسی خطری است که همیشه با نوزادان همراه است و مهم است که در تماس تنفسی با نوزادان این نکات رعایت شوند.
وی گفت: استنشاق هر نوع دود از قبیل دود سوختن روغن، مواد مخدر و … برای نوزاد مضر است؛ چراکه راه‌های هوایی نوزاد بسیار باریک است و به محض تنفس هر نوع آلاینده و آلودگی، سریعا منجر به اسپاسم، اختلال تنفسی و تنگی نفس در نوزاد می‌شود و بروز و ظهور بیماری‌های جدی تنفسی در سنین بالاتر را بدنبال دارد.
عباسی در ادامه به مراقبت‌های قبل و حین بارداری اشاره کرد و افزود: همانطور که رعایت مسائل بهداشتی بعد از ولادت نوزاد در سلامت نوزادان بسیار مهم است، مراقبت‌های قبل و حین بارداری نیز بسیار حائز اهمیت است.
وی تصریح کرد: یکی دیگر از عوامل مخاطره‌آمیز در سلامت نوزادان، وقایع تولد است که به عنوان آسکسی از آنها یاد می‌شود و والدین بویژه مادران باید به آن توجه کنند.
این متخصص اطفال در پایان گفت: مادران باید توجه داشته باشند که با مراجعه به پزشک زنان و زایمان در طول مدت زمان حاملگی و حتی قبل از بارداری و رعایت نکات اشاره شده با مشورت و راهنمایی‌های پزشک، می‌توانند تاثیر بسزایی در کاهش ریسک آسکسی و عفونت در نوزاد داشته باشند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز