روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۱۰
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 488
  • 1,087
  • 1,361,487
علل شمار قابل توجه وقوع حوادث در ایران

تعداد تلفات حوادث طبیعی و غیر طبیعی و انسان ساخت مثل جاده ای، هوایی، دریایی و حوادث کار در ایران نسبت به کشورهای پیشرفته بالا است و سالانه از این طریق خانواده ها و کشور متحمل خسارات فراوان روحی و مالی می شوند.
وقتی به آمار کشته ها در حوادث مختلف در ایران توجه می کنیم به اعداد شگفت انگیزی در این زمینه می رسیم. این آمارها بسیار زیاد است و نمونه آن را در سایر کشورها به ویژه کشورهای پیشرفته و توسعه یافته، نمی بینیم.
هر سال ۳۶ هزار و ۵۰۰ ایرانی در حوادث مختلف می میرند در حالی که آمار مصدومان و معلولان حاصل از این حوادث بسیار بیشتر از این رقم است.
در سال ۱۶ هزار نفر از این تعداد در تصادفات فوت می کنند و سه هزار نفر دیگر نیز در سوانح سوختگی جان خود را از دست می دهند. دلایل خیلی از این حوادث از بی احتیاطی، رعایت نکردن ایمنی در محل کار، توجه نکردن به توصیه پلیس و کارشناسان، عجله، شتاب، صبور نبودن، سهل انگاری و غفلت، نقص دستگاه ها و وسایل حمل و نقل است.
شاید یکی از عوامل وقوع این حوادث و تلفات زیاد، از عدم آموزش و آموزش ناکارآمد نشات بگیرد، خیلی از مواقع نیز فرد اصلا آموزش ها و آموخته های خود را در بزنگاه های مختلف اجرا نمی کند که نتیجه همه این بی مبالاتی به رشد تعداد حوادث و متعاقب آن افزایش شمار تلفات منجر می شود.
معمولا تعداد حوادث و تلفات در روزهای تعطیلات در جاده ها افزایش می یابد گاهی نیز شمار این حوادث و تلفات با وجود رشد رفت و آمد روند کاهشی به خود می گیرد. شاید یکی از دلایل این کاهش بخاطر ترافیک سنگین و کندی بسیار زیاد وسایل نقلیه باشد که معمولا در پیک ترافیک در جاده های کشور رخ می دهد. بنابر این نباید این اشتباه محاسباتی صورت گیرد که تلفات در چنین مواقعی با کاهش روبرو شده است بلکه باید در کل به این مساله نگاه کنیم.
هر چند تعداد تلفات جاده ای کشور نسبت به ۲۰ سال قبل که حدود ۲۷ هزار نفر بوده حالا حدود ۱۱ هزار نفر کاهش را یافته است، اما با وجود این هنوز شمار تلفات زیاد است و تا عدد استاندارد جهانی فاصله زیادی دارد.
به هر روی تعطیلات نوروزی در راه است و خیلی از هموطنان قصد دارند به مسافرت بروند. خیلی از جاده ها هنوز شرایط مناسبی برای رانندگی ندارد که اگر عوامل طبیعی و بارش های باران و برف و لغزنده بودن جاده ها را به آن اضافه کنیم شرایط رانندگی بسیار دشوار می شود.
رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی جلوی خیلی از تصادفات رانندگی و بدنبال آن تلفات را می گیرد، خیلی از هموطنان در جاده ها هنوز به این اصل اساسی پایبند نیستند و در نتیجه جان خود و دیگران را با خطر روبرو می کنند.
شاید مهمترین پاسخ به این پرسش که چرا تعداد وقوع حوادث در ایران بالا است این است که برخی از هموطنان هنوز در رانندگی احتیاط لازم را رعایت نمی کنند و هرگز مایل نیستند که سرعت مطمئنه را در رانندگی رعایت کنند.
اگر احتیاط و سرعت مطمئته را در رانندگی رعایت کنیم جلوی خیلی از حوادث را خواهیم گرفت و دیگر خانه کسی به سوگ عزیز از دست رفته خود نخواهد نشست. /ایرنا

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز