روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 422
  • 863
  • 1,353,758
عمان از ایران جدا می شود؟

یکی از مهمترین مسائلی که در برگزاری نشست ورشو اتفاق افتاد، بر سر یک میز نشستن نتانیاهو با سران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بود. هرچند ورشو برای به انزوا کشاندن ایران طراحی شده بود اما ظاهرا آن هدف ، یک اعلام فریب کارانه بوده است.
بعد از انتشار اخبار این نشست ( متاسفانه رسانه های رسمی کشورمان بسیار ضعیف پوشش دادند) توسط رسانه های غربی ، به نظر می رسد اسرائیل در این نشست به پوئن هایی دست یافته است. یکی از مهمترین دیدارهایی که نتانیاهو توانست انجام دهد ، دیدار با یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان بود. این دیدار کم سابقه که تصاویر آن به شدت در رسانه های غربی بازتاب یافت ، ادامه تعاملات دیپلماتیک چند ماهه دو کشور است . البته اگر مساله تنها به دیدار دو طرف ختم می گردید، می شد بازهم ادعا نمود عمان به واسطه ارتباط دوطرفه خود با ایران و اسرائیل ، بازهم در حال میانجیگیری و یا رد و بدل نمودن پیام های سری بین دو طرف است اما این بار بعد از دیدار آشکار دو مقام مسئول ، سلطان قابوس پادشاه عمان در اظهاراتی بی سابقه به مساله تنظیم مجدد روابط کشور خود با اسرائیل چراغ سبز نشان داده و گفته است : باید گذشته ها را فراموش کنیم و به سوی آینده ای حرکت کنیم که اسرائیل بخشی از آن است.
معنای بدیهی این سخن معلوم است : یک پیام آشکار به رسمیت شناختن رژیم کودک کش اسرائیل از سوی یکی از دوستان قدیمی ایران .
این بار ظاهر داستان انتخاب عمان به مراحل جدی تری رسیده است. کشوری که برای بیش از ۴۰ سال ، نقش واسطه و میانجی بین ایران و دشمنانش را ایفا نموده است ، با رد شدن از خط قرمز ایران، مرحله جدیدی از روابط بین المللی خود را به بوته آزمایش گذارده است. در چند ماه آتی پاسخ این سئوال را راحت تر می توان داد که آیا عمان از ایران جدا میشود یا این دیدار و اظهار نظرهای رسمی نیز بخشی از شخصیت واسطه گرانه عمان بوده است؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز