روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 551
  • 693
  • 1,436,700
عمق سانترالیسم

اینکه می گوئیم امورات کشور دچار یک نوع تمرکز گرایی شدید است بعضی ها سریعا گارد می گیرند و می گویند تمرکززدایی معادل فدرالیسم است و فدرالیسم هم مقدمه تجزیه و .. اصطلاحا آسمان را به زمین می بافند تا در مقابل یک سخن منطقی که در دنیا هم تجربه شده است بایستند و اغلب این بهانه ها ابزاری است برای انباشت قدرت در پایتخت که توجیه منطقی هم ندارد.
برای اینکه عمق فاجعه تمرکزگرایی را نشان دهم ، مایلم توجهتان را به نقشه راه های کشور جلب نمایم.
همه شاهراه ها فقط به تهران ختم میشود واین در حالی است که در کشورهای پیشرفته اغلب شاهراه ها اغلب هدفشان رسیدن به نقاط مرزی و یا گمرکات و بنادرشان است . اینکه همه راه ها به تهران ختم میشود ، پشت بندش فلسفه و انگاره ای ذهنی و فکری هم شکل میگیرد که این تمرکزگرایی را تقویت میکند. این در حالی است که متاسفانه عالی رتبه ترین مسئولین اجرایی کشور نیز واقعا تحلیل و درک درستی از مشکلات اقتصادی ، اجتماعی مناطق و استان های کشور نداشته و ندارند و همگی بالاجبار از بروکراسی خسته کننده ای حمایت می کنند که کاری جز اتلاف وقت و انرژی برای استان ها ندارد . برای اثبات سخنم مثالی میزنم.
آقای انصاری معاون رییس جمهور و رییس امور اداری و استخدامی کشور ، هفته پیش تبریز بود و در جلسه شورای اداری مطرح نمود که استان ها به جسارت تصمیم گیری نیاز دارند و نه اختیارات بیشتر .البته بن مایه سخنان او بر لزوم چابک سازی دولت و کاستن از حجم دولت و .. قرار داشت. در پایان نشست اداری از او پرسیدم مصوبات این همه شوراهای استانی چرا باید برای تصویب مجدد به تهران برود و برگردد؟ از من خواست مثالی بزنم ، گفتم مصوبات شورای اشتغال که ارائه تسهیلات بیش از ۱۰ میلیارد تومان را منوط به تصویب در تهران می نماید و عملا استان ها دراین زمینه هیچ کاره هستند. پاسخ او عمق فاجعه را برایم مشخص نمود .وی با جدیت تمام گفت این مساله به بانک ها ارتباط دارد . هرچند احتمال دارد پاسخ او از فرافکنی موضوع بوده باشد اما در حالت کلی از پاسخ های مشابه مسئولین کشوری که در این ۷ ماه با آنها مصاحبه کرده ام نشان میدهد قاعده کار ، بی اطلاعی و عدم درک واقعی آنها نسبت به مسائل و مشکلات واقعی استان ها است بخصوص عدم اطلاع آنها از برورکراسی مهلکی است که یک پای آن به تهران بند است و امکان تصمیم گیری های کلان و بموقع از استان ها را گرفته و بسیاری از مصوبات شوراهای گوناگون استانی را بخاطریک امضای کارشناس دون پایه فلان وزارت خانه ماه ها سرگردان می نماید . و این گونه است که علاوه بر تحمیل هزینه های غیر ضروری ، نوآوری و انگیزه ادارات استانی هم از بین می رود.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز