روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۰/۲۸
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 136
  • 761
  • 1,434,533
عملکرد بودجه ای شهرداری تبریز دستور جلسه شورای شهر

گزارش اختصاصی

نود و دومین جلسه علنی شورای شهر تبریز به بررسی درآمدهای بودجه این کلانشهر اختصاص داشت.
دراین جلسه دکتر محمدباقر بهشتی رییس کمیسیون برنامه وبودجه شورا با بر شمردن کلیاتی از درآمدهای شهرداری اظهار داشت: کل درآمد شهرداری در سال گذشته حدود ۱۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. وی سهم عوارض کالا و خدمات را ۱۳ درصد، عوارض ساختمان و اراضی را ۲۱درصد ، ماده صد را ۱۷/۵درصد ، فروش اموال شهرداری را ۱۳/۳ و تغییر کاربری ۱/۷ نوسازی ، کسب و پیشه و زباله ۲ درصد ، سایر درآمدها ۴ و تهاتر عوارض (انتقال به سنوات آتی) با زمین وساختمان ۲۷/۸ درصد کل درآمدها اعلام نمود .
دراین خصوص فرج محمدقلیزاده عضو شورای شهر اظهار داشت: نکته قابل توجه درباره گزارش بودجه، مقایسه میزان تحقق بودجه عمرانی با میزان پرداخت های ماهیانه شهرداری به نیروهای درون سازمانی است که قطعا نتیجه قابل توجهی را در بر خواهد داشت.
نکته دیگر کسری ۴۰ درصدی در تحقق بودجه است که یک مشکل بزرگ به حساب می آید. کاهش درآمد شهرداری از محل تغییر کاربری جای خوشحالی است در عین حال افزایش درآمد از محل جرایم کمیسیون های ماده صد و همچنین فروش اموال شهرداری نگران کننده است.
وی از عدم تناسب هزینه های جاری و هزینه های عمرانی انتقاد نمود و گفت :این مشکلی است که در سازمان شهرداری وجود دارد و اگر دقت لازم را نداشته باشیم، در آینده نزدیک شهرداری زمینگیر خواهد شد.
شهردار تبریز در توضیحات خود در باره بودجه و درآمدهای شهرداری با تاکید بر عدم تحقق وعده های دولتی گفت : فراموش نکنیم بخش بزرگی از ردیف های درآمدی شهرداری، ردیف های غیر نقدی هستند. بخشی دیگر نیز مربوط به تعهدات دولت در حوزه های مختلف است که تا اینجای سال ریالی از آن به شهرداری پرداخت نشده است.
در خصوص درآمدهای شهرداری از محل جرایم ماده صد، ذکر این نکته ضروری است که این وصولی ها، مربوط به تخلفاتی است که در دوره های سابق واقع شده است و امروز جرایم ناشی از آن به حساب شهرداری واریز می شود.
درآمدهای ناشی از تغییر کاربری ها در سال جاری نزدیک به صفر بوده است و مقایسه آن با ادوار قبل، نکات درخور توجهی دارد. در تحقق بودجه سعی کرده ایم نهایت دقت را نسبت به حساسیت های اعضای شورای شهر داشته باشیم.
رکود ساخت و ساز باعث شده است که هیچ کس از شهرداری انتظار افزایش درآمد از محل صدور پروانه را نداشته باشد. در عین حال ما در این حوزه با افزایش درآمد روبرو بوده ایم.وی همچنین گفت : با ثبت اسناد بین راهی، تغییر جدی در آمار تحقق بودجه عمرانی شهرداری شاهد خواهیم بود.
محمدباقر بهشتی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر در توضیحی اظهارداشت .
هزینه های عمرانی باید حداقل ۴۰ درصد از بودجه شهرداری را تشکیل دهد و همچنین متاسفانه سیاست شهرداری درباره ساختار شهرداری و تراکم نیروها در این سازمان هنوز مشخص نیست.عوارض نوسازی در شهرداری کلانشهر های دنیا عموما بیش از ۳۰ درصد است در حالی که این رقم در شهرداری های کلانشهرهای کشور ما ۲ درصد است! در کشوری مانند ژاپن ، شهرهای هم جمعیت تبریز تنها با ۱۲۰ نفر اداره می شود و این نشان می دهد که ساختاری اداری در شهرداری های ما اشکالات جدی دارد و باید برای آن برنامه ریزی کرد.
مسعودی ریحان دیگر عضو شورا در اظهارات خود به لزوم استخدام مشاور و همچنین شهردار خارجی اشاره نمود و گفت: همه ما اعضای شورای شهر در موعد تبلیغات، تاکید کرده ایم که در مقابل شهرفروشی و تراکم فروشی خواهیم ایستاد. این را از خودمان بپرسیم که در این یک و نیم ساله در این مسیر چه کار کرده ایم؟!
پیشنهاد می کنم کارگروهی برای پژوهش تطبیقی مدیریت شهرداری تبریز با شهرهای بزرگ دنیا انجام دهیم و برای مشکلات موجود چاره جویی کنیم. در دنیای ورزش نیز هزینه های کلان خرج می کنند تا مربیان خارجی بیاورند، چه اشکالی دارد که ما برای مشکلات شهرداری، مشاوران خارجی بیاوریم! حتی من می گویم اگر قانون اساسی اجازه می داد باید شهردار خارجی می آوردیم!
دکتر شهین باهر شهردار کلانشهر تبریز در پاسخ به سخنان مسعودی ریحان اظهار داشت : نیازی به آوردن مدیر نداریم ، شهرداری متخصصین زیادی دارد ، اگر میخواهیم کاری کنیم ، باید قوانین را اصلاح کنیم چرا که در قوانین مشکل داریم نه در توان مدیریتی مان .

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز