روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 390
  • 594
  • 995,982
عوامل روانی یکی از خطرات اصلی محیط کار محسوب می شود

یک متخصص طب کار گفت: هزینه‌ای که استرس شغلی به یک کشور تحمیل می‌کند، سه و نیم درصد تولید ناخالص آن کشور است.
دکتر بهروز عظیم زاده در اولین روز از برنامه مدون پنج روزه طب کار با بیان این مطلب اظهار کرد: عوامل روانی یکی از خطرات اصلی در محیط کار بوده و حدود ۳۰ درصد نیروهای کار کشورهای در حال توسعه از این مشکل رنج می‌برند و این آمار در کشورهایی مثل کشور ما بیش از این‌ امار بوده و این درحالیست که زیاد بر روی این مسئله کار نشده است.
وی افزود: استرس‌های شغلی تا حدی موجب رشد و تعالی، بهره‌وری و کارایی بیشتر می‌شوند و همه‌شان مضر نیستند، اما استرس‌ها پیامدهای روانی، فیزیکی و رفتاری دارند و سازمان جهانی بهداشت استرس شغلی را به عنوان یک مشکل همه‌گیر معرفی کرده است.
وی یادآور شد: مدت زمان از دست رفته بر اثر استرس شغلی، بیشتر از دیگر بیماری‌های غیرکشنده و حدود ۲۵ الی ۳۰ روز در سال است.
عظیم زاده بیان کرد: با توجه به تصحیح قوانین در کشورهای پیشرفته، برای جبران استرس شغلی کارگران به آن‌ها غرامت، پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به تعاریف مختلف از استرس شغلی، گفت: استرس شغلی احساسی فردی است که هنگامی که فشار استرستورهای محیطی بیش از توان فرد باشد، ایجاد می‌شود، عدم توازن بین قابلیت‌های فردی و نیازهای محیطی و میزان بیش از حد فشار در محیط کار هم دیگر تعاریفی هستند که در این زمینه ارایه شده‌اند.
عظیم‌زاده ادامه داد: فشار شغلی فرایندی روانی، رفتاری و فیزیولوژیک است که تحت تاثیر استرس رخ داده و باعث اختلال در عملکرد طبیعی فرد می‌شود.
این متخصص طب کار، سرعت کاری بالا، عدم حمایت اجتماعی و محیط کار را از جمله استرسورهای موثر در بروز استرس شغلی دانست و گفت: تظاهرات استرس‌های شغلی، نشانه‌های روانی، جسمانی و رفتاری دارند که مشکلات عاطفی، اضطراب، احساس ناکامی، انزوا، بیماری‌های روانی گروه و اختلال استرس پس از حادثه از جمله علایم روانی بوده و نشانه‌های جسمانی استرس نیز شامل افزایش ضربان قلب، فشار خون، مشکلات گوارشی، اختلال خواب، سردرد و کمردرد است.
وی در پایان، عوامل فیزیکی، شیمیایی و نوبت کاری را از علل عمده بروز استرس شغلی دانست و افزود: شناسایی عوامل استرس‌زای محیط کار، عوامل اجتماعی و عوامل زمینه‌ساز فردی و کمک به رفع مشکل با پیشگیری اولیه و ثانویه از جمله راهکارهای کاهش اثر استرس شغلی است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز