روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۸/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • کاربران حاضر: 0
  • بازدید امروز: 223
  • بازدید دیروز: 1,407
  • کل بازدید ها: 843,842
عین آیات و احادیث را باید نوشت و گفت

کمال بارعی
نقل نکردن عین متن عربی آیات و احادیت از علل گسست پیوند و یا فاصله گرفتن مردم بویژه نوجوانان و جوانان و جامعه از قرآن و حدیث است . بنابراین در کتاب ها و مطالب کثیر الانتشار مثل کتاب های درسی که با استناد به آیات و احادیث تالیف می شوند و بر اساس آنها نوشته می شوند و گویندگان با استناد به آنها سخن می گویند باید عین آیات و احادیث نوشته شود و بیان گردد و تنها به ترجمه و مضمون آیه و احادیث بسنده نشود و ترجمه ها به قرآن و کتاب های حدیثی نسبت داده نشود و به الله تبارک و تعالی و حضرات معصومین صلوات الله علیهم اجمعین منسوب نشوند . چون آیات و احادیث آن بار معنایی و مفهومی را دارند که زبان ترجمه ای ندارد و بین زبان الله متعال و حضرات معصومین صلوات الله علیهم اجمعین که زبان وحی یا زبان عربی قرآنی است ، فرق جدّی وجود دارد .
زبان وحی، عذبت و گوارایی و جذابیّت خاص خود را دارد که سایر زبان ها حتی عربی های منطقه ای این شیرینی و گوارایی را ندارد .
هدف تعلیم و تربیت شیعی برتحقق انسانیت الهی انسان است یعنی انسان سیرت و صورت الهی خود را بشناسد و آن را حفظ کند و جمال انسان حقیقی را ظهور و بروز دهد که سمت و سوی الهی را وجه همت خود قرار دهد.
اساس تعلیم و تربیت شیعی بر قرآن و سنّت حضرات معصومین صلوات الله علیهم اجمعین که تفسیر نظری و عملی قرآن است ؛ استوار می باشد و انسانی را می خواهد تربیت نماید که ظاهر و باطن او انسان است و بین عقیده و عمل او دوگانگی وجود ندارد. این نظام در شکل انسان و قالب ظاهری انسان خلاصه نمی شود بلکه به سیرت او با بار معنایی حقیقی انسان توجه بیشتری دارد تا انسانی باشد که خود را می شناسد و سعادت حقیقی خود را می داند و توانایی های خود را برای دست یابی به کمال الهی بکار می گیرد و آن را شکوفا می سازد و جامعه انسانی الهی را محقق می سازد . در طی این میسر گرفتار دؤییت و حیرانی نمی گردد . تربیت یافته نظام تعلیم و تربیت شیعی به همخوانی و همگامی ظاهر و باطن می کوشد . فردی موثر و مفید در شکل گیری جامعه انسانی است که به خواست وحی می کوشد و سعادت جامعه را جدای از سعادت خود نمی داند . این امر زمانی اتفاق خواهد افتاد که انسان با زبان قرآن و سنّت پیوند قولی و عملی دائمی داشته باشد و این پیوند با شنیدن و دیدن مستحکم می شود یعنی آیات و احادیث را چنانچه هست بشنود ، ببیند ، بنویسد ، بگوید و بفهمد و بر طبق آیات و روایات چنانچه ثقلین می خواهد عمل نماید . در این صورت قول و عمل به تکرار و تعمیق همدیگر کمک خواهند کرد و صفات انسانی را نمایان تر خواهند ساخت و متذکر خواهند شد وآنها را از حال به ملکه در خواهند آورد و صیقل روح انسان خواهند بود .
این تذکر، نوشتن و بیان آیات و روایات را سهل و آسان خواهد کرد و روان خوانی و آسان خوانی آنها را در پی خواهد داشت . فاصله ای که از شنیدن و دیدن ترجمه و مضمون آیات و روایات به وجود آمده است برای قرآن خوانی و احادیث خوانی از بین خواهد رفت و جایگاه بین الناسی و بین المللی زبان قرآن و احادیث بیش از پیش حفظ خواهد شد.
زبان وحی است که انسان ها را در سرتاسر عالم از دور و نزدیک از هررنگ و نژاد و جنسی که باشند به همدیگر پیوند می دهد و دنیا و آخرت انسان را می سازد.
پس باید از به حاشیه بردن و بسنده کردن به ترجمه آیات و روایات پرهیز کرد و عین و متن عربی آنها را نوشت و گفت . چون متن قرآن و احادیث محتوای نظام تعلیم و تربیت انسان به معنی حقیقی می باشد .
رواج چنین امری تزکیه و تطهیر فردی و اجتماعی یعنی بهداشت فردی و اجتماعی را نیز در پی دارد که ترجمه ها چنین آثاری را ندارند .

دیدگاه بگذارید

اولین نفری باشید که نظر میدهید!

باخبر شدن از
avatar

wpDiscuz
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز