روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۶
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 105
  • 489
  • 1,439,860
فرانسویها دنبال کمونیزم نیستند

یک ماه تمام است که جنبش معروف به جلیقه زردها ، در خیابان های پاریس مشغول تظاهرات و بعضا به یغما بردن لوازم موجود در فروشگاه های بزرگ این شهر هستند. البته دامنه و شمول این تظاهرات از موضوعات اقتصادی مانند مخالفت با افزایش تعرفه مالیات سوخت بخصوص گازوئیل آغاز گردید اما به تدریج و با پا گرفتن اساسی این اعتراضات ، به موضوعات دیگری نیز سوق یافت. موضوع این نوشته بررسی درخواست ها و مطالبات تظاهرکنندگان فرانسوی نیست . نکته مهم بازتاب اخبار این رویداد سیاسی در کشور و بخصوص تفسیر این وقایع در میان برخی از نخبگان سیاسی است. تندروها با استناد به صحنه های شلیک گاز اشک آور توسط پلیس و یا دستگیری معترضین، تلاش میکنند تا آنچه در سال ۸۸ در خیابان ها و یا کهریزک رخ داد را طبیعی جلوه نمایند. بازهم این مساله جای بحث من نیست. مساله بسیار مهمتر تحریف شعار ها و مطالبات مردم فرانسه است.
برخی ها با دیدن صحنه های تظاهرات ، ذوق مرگ شده و با عجله تمام ، در صدد القای این نگاه هستند که مردم فرانسه از لیبرال دموکراسی خسته شده اند و احتمالا از دوستان جبهه پایداری ایران می خواهند برای مدیریت کشورشان برنامه ارائه دهند.
در این زمینه باید با صدای بلند گفت مردم فرانسه اتفاقا بازهم دنبال دموکراسی هستند. آنها اتفاقا اجرای بی تنازل دمکراسی را مطالبه میکنند. البته ناگفته پیداست بخش اعظمی از تظاهر کنندگان را قشرهای پائین جامعه فرانسه که اغلب از مهاجرین به این کشور هستند ، تشکیل میدهند و مطالبات شان اغلب اقتصادی است اما بن مایه شعارها ، بازهم برابری و مبارزه با تبعیض است که هردو از موانع عمده دموکراسی هستند. عزیزانی که تلاش میکنند این مبارزه و مطالبه را به پای سست شدن دموکراسی در فرانسه بنویسند باید دقت نمایند که دموکراسی تنها یک روش نیست ، بلکه در جامعه ای چون فرانسه هدف زندگی اکثریت مردم را نیز تشکیل میدهد . و از این روی که نظارت مردم بر دموکراسی همیشگی و همگانی است ، این بار در خیابان ها نسبت به عدم اجرای اصول آن اعتراض خود را نشان می دهند.
دموکراسی جنبه ها و جلوه های متعددی دارد ، همین که مردم بدون اینکه در یک روز دهها کشته بدهند و بدون اخذ مجوز میتوانند برای یک ماه تمام همه خیابان های اصلی پاریس را قرق کنند و دولت نیز در تلاش نیست آنها را مزدور انگلیس و آلمان بخواند، گویای تفاوت اعتراضی آنها با برخی دیگر از کشورهاست .آنچه مسلم است فرانسوی ها ، لایه ای بالاتر از دموکراسی را میخواهند و شورش آنها به هیچ وجه، برای بسط اندیشه هایی چون کمونیزم دراین کشور نیست.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز