روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۰۸/۰۹
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 0
  • 349
  • 849
  • 1,360,261
فرجام برجام این بار اینستکس برای آذربایجان ؟

هرچند منتقدین سازو کار مالی تروئیکای اروپا با ایران را سیستم نفت در برابر غذا می نامند اما بهرحال اینستکس راه افتاده است و میتوان از آن استفاده نمود. این ابزار مالی روشی برای دور زدن تحریم ها است که در اختیار بخش خصوصی و دولت ایران است تا با استفاده از آن نیازمندی های مالی و تجاری خود را مرتفع نماید. اما سئوال این است که آیا برای استفاده از موضوع اینستکس در استان ها و بخصوص در استان آذربایجان شرقی نقشه راهی وجود دارد؟
فلسفه وجودی این سئوال، بر تجربه نا موفق استفاده از برجام برای توسعه استان مبتنی است. هرچند برجام اشکالات کلی و کلان زیادی داشت اما بهرحال ، زمینه مهمی بود که میشد با استفاده از آن سرمایه های خارجی زیادی را پذیرفت و یا زمینه های خوبی برای واردات کالاهای سرمایه ای یا تکنولوژی به استان را فراهم نمود. در همان روزهای نخست اجرایی شدن برجام ، خود دولتی ها معتقد بودند این سند، برای استان ۳ میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب خواهد نمود امری که هرگز محقق نشد . البته یک دلیل عمده آن اهمال مدیران ارشد دولتی بود که بیشتر دنبال پیشبرد امورات تجاری خویش بودند تا توسعه استان.
با گذشت بیش از دو سال از فرصت برجام بود که پدیده ای بنام ترامپ رمق از جان برجام گرفت و آن را کاملا بی خاصیت نمود. اما تجارب استان های دیگر کشور نشان می دهد در همان مدت کوتاه دوساله میشد با توسل به برجام نتایج خوبی برای رشد استان رقم زد. حال نوبت سامانه اینستکس است. سامانه ای مالی که امکان تهاتر بدهی یا کالا با آن برای کشورمان وجود دارد. اوضاع دولت مرکزی هم به قدری قاراشمیش است که بعید است طی دستورالعملی برای استان ها از آنها بخواهد برای استفاده از این ظرفیت برنامه ای ارائه دهند.
از گفته های معصومه آقاپور علیشاهی چنین بر می آید که اینستکس دارد کار میکند و این فرصت مهم باید جدی گرفته شود چرا که حسب اذعان کارشناسان اقتصادی کشور، وضعیت اقتصادی مان در سال بعد بدتر از امسال خواهد بود و بنابراین امکان واردات کالا و یا تهاتر بدهی برای صادرکنندگان استان نیز بسیار سخت تر خواهد شد.
نماینده شبستر می گوید:در شرایط فعلی که خرید مواد اولیه برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد و درآمد صادرات غیرنفتی هم نقش مهمی در تعیین درآمدهای لایحه بودجه سال ۹۸ دارد، اینستکس می‌تواند نگهبان خوبی برای تهاتر طلب‌های بنگاه‌های اقتصادی و برطرف کردن نیازها و واردات کالاهای اساسی به کشورمان باشد.زمانی که در بخش اقتصادی بتوانیم کالاهای اساسی و مواد اولیه مورد نظر و نیاز خود را فراهم کنیم، مسلما یک امنیت اقتصادی در کشور حاکم می‌شود و این موضوع هم می‌تواند از بروز احتمالی تلاطم‌های اقتصادی در آینده جلوگیری کند.
همه به چشم خود دیدیم که حتی در موضوعی بنام گوشت و یا سایر محصولات غذایی دچار چه مشکلاتی در کشور شدیم و یا مسائلی که در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برای شهروندان مان وجود دارد خبر از روزهای بدتری در آینده می دهد.
حال باید از مسئولین استانی بخواهیم برای تامین امنیت غذایی و دارویی مردم استان از همین امروز برای استفاده از سامانه اینستکس ، تدبیری اتخاذ کنند. از ظرفیت اتاق بازرگانی در این قضیه باید به نحو مطلوبی استفاده شود تا نیازهای آتی استان از این طریق فراهم گردد.چرا که یقینا در شرایط بحرانی ، اغلب مدیران کشور تلاش می کنند تا با اعمال فشار بر استان ها بنوعی به فرافکنی مشکلات روی بیاورند چرا که از حل ریشه ای مشکل عاجر می شوند.
اینستکس ، امروز پنجره ای برای استان و فعالین اقتصادی و مدیران ارشد دولتی است ، اگر آن را به درستی در نیابیم ، مانند آنچه بعد از برجام مشاهده کردیم ، جز تاسف و حسرت چیزی باقی نخواهد ماند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز