روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۸/۰۱/۰۱
روزنامه ساقی آذربایجان
آمار بازدید
  • 0
  • 399
  • 594
  • 995,991
فرش سفیر فرهنگی ایران است

مدرس فرش دستبافت با اشاره به پیوند ریشه‌های تاریخی و فرهنگی ایران با تار و پود فرش گفت: فرش ایرانی یکی از مهمترین سفیران فرهنگی ایران است.
ژیلا رسام عرب زاده مدرس فرش و فرزند پدر فرش نوین ایران در مراسم «رویداد هنری تهران» در گفتگو با خبرنگاران گفت: فرش ایرانی یکی از مهمترین سفیران فرهنگی ایران در جهان است که همانند گوهری جاودان در دنیا می درخشد و توانایی ایجاد اشتغال پایدار و ارز آوری برای کشور را دارد. رسام در مورد سلیقه مخاطب فرش افزود: جوانان به دنبال طرح های جدید هستند، درحالی که فرش های دستبافت از سالیان گذشته همچنان به طرح‌های لچک ترنج محدود شده و همین نبود تنوع در طرح‌ها سبب شده است در برخی موارد افراد به فرش‌های غیرایرانی گرایش پیدا کنند.فرش‌های چینی و غیر ایرانی به صورت انبوه تولید می شود درحالی که فرش ایرانی به صورت محدود در طرح‌های مختلف بافته می‌شود و همین امر سبب شده است که توجه مجموعه دارها به فرش ایرانی جلب شود.
مهدی شیرزاد مدیرعامل گالری فرش رسام نیز با اشاره به تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز به ایرنا گفت: مواد اولیه فرش همچون ابریشم، پشم و رنگ به کشور وارد می شود و از طرف دیگر بازارهای آمریکا و کشورهای حوزه خلیج فارس از گذشته بهترین بازار فرش برای صادرات بوده است؛ پیش بینی می‌کنم با شرایط فعلی در ناتوانی صادرات و افزایش هزینه‌های مواد اولیه اگر تدبیری لحاظ نشود حداقل پنجاه درصد در تولید فرش ایرانی تنزل داشته باشیم.در تمامی نقاط کشور فرش‌های نفیسی بافته می شود و به عزمی جدی برای حمایت این حوزه نیازمندیم.
وی با یادآوری این مطلب که سال گذشته غرفه‌ای در نمایشگاه فرش تهران، فرش ابریشم چینی ارایه کرده بود، گفت: دولت نباید اجازه واردات فرش چینی را دهد.
«رویداد هنری تهران» برنامه ای چند منظوره است که با هدف شناساندن بخشی از اتفاق‌های هنری معاصر تهران در زمینه هنرهای تجسمی، فرش، مد ایرانی و موسیقی در چهار بخش باستان، نوروز، تیرگان و سده برگزار می‌شود.
در این رویداد ۱۴ اثر از فرش‌های دستبافت ایرانی متعلق به موسسه فرهنگی هنری مکتب فرش رسام عرب زاده به نمایش درآمد که هفت اثربرای اولین بار رونمایی شد.
فرش جنگ ناپلئون یکی از فرش‌های نفیس این نمایشگاه است که با ۸۵۰ رنگ توسط دو بافنده در مدت زمان سه سال بافته شده است.
یکی دیگر از کارهای فاخر این نمایشگاه، بزرگترین فرش ریز بافت دنیا است که تمام رنگ‌های آن گیاهی و دارای نود و نه میلیون گره است و پنج بافنده در حدود هشت سال آن را بافته‌اند.
سید ابوالفتح رسام عرب زاده پدر فرش نوین ایران در سال ۱۲۹۳ در تبریز متولد شد و با تلفیق سنت‌های فرش با نوآوری‌های هنری در طرح فلسفه و ادبیات باعث دگرگونی در زندگی چند هزارساله فرش شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز