روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۹/۱۱/۰۲
روزنامه ساقی آذربایجان
تبلیغات
آمار بازدید
  • 1
  • 171
  • 753
  • 1,437,073
فرصتی همه جانبه برای توسعه

اخیرا در لایحه بودجه ، دولت پیشنهاد کرده تا اختیار حذف سه دهک ثروتمند جامعه به استان ها واگذار شود. علیرغم تحلیل های بدبینانه مایلم با یک دید فرصت محور به این موضوع نگاه کنیم.
اگر نمایندگان مجلس بتوانند اختیار همه یارانه را برای استان به ارمغان آورند به شرط درایت مدیران ارشد استان، فرصت بی نظیری برای سرمایه گذاری و همچنین خلق یک سرمایه و وفاق اجتماعی میتواند ایجاد شود. ببینید، استان ما ۴ میلیون جمعیت دارد که حدود ۳۵% آن زیر خط مطلق فقر هستند. یارانه ۴۵ هزار تومانی در این شرایط گرانی واقعا هیچ اثری در زندگی ۶۵% جامعه ندارد. یعنی هر سال رقم قابل توجه ۱۵۰۰ میلیارد تومان از بابت یارانه به غیر نیازمندان، اتلاف بیجای منابع داریم. برای استفاده بهینه از این مبلغ قابل توجه، پیشنهاد مشخصم این است که استانداری بواسطه سهم این ۶۵درصد، صندوق توسعه ای برای استان ایجاد کند.
در گام دوم یکی از پروژه های عمرانی استان که ظرفیت اشتغالزایی بالایی دارد اما با کمبود نقدینگی مواجه است (مثلا مس سونگون ) هدف سرمایه گذاری این ارقام کلان باشد.
استانداری میتواند به منظور همراه کردن مردم، نسبت به فروش اوراق مشارکت شهروندان در چنین طرحی ، هم سرمایه اجتماعی خود را افزایش دهد و هم سهم شهروندان در توسعه استان را ارتقا بخشد.
البته ناگفته پیداست بخش اعظمی از این فرایند میتواند توسط بخش خصوصی فعال در بخش خدمات استان صورت پذیرد.
کوتاه سخن اینکه چنین طرح خامی میتواند الگوی ساده ای باشد از یک پک کامل توسعه ای که ممکن است بواسطه این رقم کلان شکل گرفته و پیش برده شود.

غلامرضا منصوری

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز