روزنامه کثیرالانتشار سراسری صبح ایران
به دو زبان ترکی و فارسی

۱۳۹۷/۰۹/۲۳
روزنامه ساقی آذربایجان
فرهنگی

بافت فرش واقعه عاشورا در تبریز
هنرمندان تبریزی با بافت فرشی برجسته و نفیس، صحنه‌های مختلف عاشورا را در آن به تصویر کشیدند.
فرش واقعه عاشورا را آقایان موسوی زاده، واحدی و ملاقلی در مدت ۲ سال بافته و بر تار و پود آن بیش از ۴ میلیون گره ترک زده اند.
این فرش در اندازه ۲۲۰ در ۱۷۵ سانتی متر با رج شمار ۸۰، چشم هر بیننده‌ای را می‌نوازد.
در بافت این فرش بیش از ۵۰۰ رنگ طبیعی و گیاهی استفاده شده است.
جلالی، طراح فرش واقعه عاشورا گفت: این اثر بدیع را در مدت یک سال طراحی کرده و ۳۰ صحنه مختلف این واقعه تاریخی از جمله مراسم وداع امام حسین (ع)، نماز ظهر عاشورا، خطبه مهم حضرت زینب کبری (س) و همچنین قیام خونخواهی مختارثقفی را در آن جای داده ام.
این طراح نام آور که پیش از این چندین فرش تاریخی را هم طراحی کرده، حاشیه فرش واقعه عاشورا را به سوره آیت الکرسی و نام ۷۲ شهید گرانقدر کربلا منقش کرده است.

بـرگزاری سی و سومیـن جشنـواره ملـی قرآن و عترت(ع) در دانشگاه تبریز

دبیر کانون قرآن و عترت (ع) دانشگاه تبریز گفت: مرحله دانشگاهی سی و سومین جشنواره ملی قرآن و عترت(ع) در بخش دانشجویی ۷و ۸ اسفند ماه سال‌جاری در دانشگاه تبریز برگزار می‌شود.
مهدی عبدزاده در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار داشت: متولی اصلی برپایی این جشنواره وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است که در این ارتباط به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که مرحله دانشگاهی آن در هر دانشگاه برگزار شود.
وی با تاکید بر اینکه این جشنواره در ۶ بخش آوایی، معارف قرآنی، هنری، فناوری، ادبی و پژوهشی برگزار می‌شود، گفت: بخش کتبی و شفاهی این جشنواره به ترتیب در روزهای ۷ و ۸ اسفنده ماه سال‌جاری برگزار خواهد شد.
دبیر کانون قرآن و عترت (ع) دانشگاه تبریز در ادامه با بیان اینکه بخش آوایی شامل قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ پنج جزء، حفظ ۱۰ جزء، حفظ کل، اذان (برادران)، دعا و مناجات خوانی و تواشیح (برادران)، است یادآور شد: بخش معارف قرآنی این جشنواره نیز شامل آشنایی با احادیث اهل بیت(ع)، آشنایی با مفاهیم نهج البلاغه، آشنایی با مفاهیم صحیفه سجادیه، حفظ موضوعی قرآن کریم، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن‌کریم، آشنایی با سیره معصومین، احکام، پرسمان قرآنی و سبک زندگی اسلامی و ایرانی است.
وی در ادامه با اشاره به بخش هنری این جشنواره نیز گفت: این بخش شامل خوشنویسی، نقاشی، عکس، تذهیب، فیلم کوتاه، معرق و منبت و طراحی پوستر است.
عبدزاده با بیان اینکه بخش فناوری آن هم شامل تولید نرم افزار و اپلیکیشن و کانال شبکه‌های مجازی است، تصریح کرد: بخش ادبی این جشنواره نیز شامل شعر، داستان نویسی، نمایشنامه نویسی و فیلم نامه نویسی است و بخش پژوهشی هم شامل مقاله‌نویسی و تخلیص کتاب است.
دبیر کانون قرآن و عترت (ع) دانشگاه تبریز یادآور شد: هر یک از بخش‌های جشنواره منابع خاص خودشان را دارند و شرکت‌کنندگان باید با مطالعه آیین‌نامه برگزاری جشنواره، نسبت به اقدام به شرکت در این جشنواره کنند.
به گفته وی ارتقای سطح فرهنگ قرآنی و اسلامی و اعتلای اخلاق و ایمان دینی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی، ایجاد انس و الفت بیش از پیش دانشجویان دانشگاه‌ها با قرآن و عترت، تقویت و توسعه فضای معنوی و قرآنی در دانشگاه‌های سراسر کشور، ارج‌گذاری به فعالیت‌های قرآن و عترت و تشویق نخبگان دینی و قرآنی دانشگاه‌ها و شناسایی و معرفی استعدادهای برجسته قرآن و عترت دانشجویان به جامعه دانشگاهی از جمله اهداف این جشنواره اعلام شده است.
عبدزاده با اشاره به مخاطبان این جشنواره گفت: این جشنواره در سطح دانشجویان در مقاطع مختلف کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برگزار خواهد شد و ضمناً ملاک دانشجو بودن مخاطبان، تنها در مرحله اول اعمال می‌شود، بنابراین اگر دانشجویی پس از حضور در مرحله دانشگاهی فارغ‌التحصیل شود می‌تواند در صورت برگزینه شدن در مراحل بعدی نیز شرکت کند.
دبیر کانون قرآن و عترت (ع) دانشگاه تبریز تصریح کرد: مرحله منطقه‌ای این جشنواره اردیبهشت سال آینده، بخش مرحله سراسری آن نیز در شهریور ماه و مرحله ملی آن هم پاییز سال ۹۷ برگزار خواهد شد.

 

دیدگاه بگذارید

avatar
  Subscribe  
باخبر شدن از
سامانه پیامکی
اشتراک روزنامه

عزیزان علاقه مند به دریافت مرتب روزنامه ساقی آذربایجان از طریق پست می توانند با دفتر روزنامه تماس حاصل نموده و یا به سامانه پیام کوتاه روزنامه پیامک بفرستند.

اشتراک یکساله: 340 هزار تومان

اشتراک شش ماهه: 170 هزار تومان

ضمنا هزینه بسته بندی و ارسال از طریق پست بر عهده روزنامه می باشد.

درخواست اشتراک آنلاین

اشتراک پیامک

برای عضویت در خبرنامه پیامکی، اطلاعات خود را وارد کنید

اشتراک ایمیلی

نظرسنجی

وب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

نمایش نتایج

Loading ... Loading ...
آذربایجانین گوزه للیک لری
پیگیری وعده مسئولان
  • از مسئولین محترم استان که وعده های آنان در این ستون پیگیری گردیده خواهشمند است توضیحات خود را در خصوص علل عدم تحقق وعده های داده شده جهت اطلاع شهروندان محترم و تنویر افکار عمومی به دفتر روزنامه ساقی ارسال فرمایند.

تصویر روز